Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop Slovenské mince (NBS) Slovenské stříbrné 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof

10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof


Náhled Averzní strany - 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof Náhled Reverzní strany - 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 €
autor: Mgr. art. Patrik Kovačovský
rytec: Dalibor Schmidt
razila: Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 18 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana: hladká s opisem „ ─ WORLD HERITAGE ─ PATRIMOINE MONDIAL“

provedení Proof: 17 325 ks
provedení b.k.: 9 900 ks
limitovaný náklad max.: 30 000 ks
emise: 15.3.2010
10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka

Investiční zlatoInvestiční zlato

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 €
Autor Mgr. art. Patrik Kovačovský
Rytec Dalibor Schmidt
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 18 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana: nápis: „WORLD HERITAGE - PATRIMOINE MONDIAL“

náklad provedení proof - 17325 ks
náklad provedení b.k. -   9900 ks
limitovaný náklad max. - 30000 ksemise 15. 3. 2010
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?
Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka


Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka  
   1. Hervartov  –  rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi 
   2. Tvrdošín  –  rímskokatolícky kostol Všetkých svätých 
   3. Kežmarok  –  evanjelický artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice 
   4. Leštiny  –  evanjelický drevený artikulárny kostol 
   5. Hronsek  –  evanjelický drevený artikulárny kostol 
   6. Hronsek  –  zvonica dreveného artikulárneho kostola 
   7. Bodružal  –  gréckokatolícky chrám svätého Mikuláša 
   8. Ladomirová  –  gréckokatolícky chrám svätého Michala Archanjela (Ladomirová)
   9. Ruská Bystrá  –  gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša  
     

Investiční zlato

Výtvarné návrhy mince :
Mgr. art. Patrik Kovačovský - A
Mgr. art. Patrik Kovačovský - B
Karol Ličko - A
Karol Ličko - B
akad. soch. Vojtech Pohanka - A
akad. soch. Vojtech Pohanka - B
Pavel Károly - A
Pavel Károly - B

Doporučujeme:
- Další informace o minci
- Informační leták (PDF soubor)
POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

Drevené chrámy


10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka

Lícna strana:

Na líci mince je v ľavej časti mincového poľa zobrazený Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, vpravo od neho Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne a nad ním kostol v Hronseku. Pri pravom okraji mince je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je označenie nominálnej hodnoty 10 EURO. Názov štátu SLOVENSKO so štylizovaným písmenom „S" naznačujúcim cestu spájajúcu jednotlivé drevené chrámy je umiestnený v spodnej časti mincového poľa. Pod ním je letopočet 2010. Vľavo od písmena „S" je značka programu Spoločné emisie Európy znázorňujúca európsku hviezdu a symbol eura. Značka Mincovne Kremnica MK medzi dvoma razidlami je umiestnená vľavo a štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu Mgr. art. Patrika Kovačovského PK sú umiestnené vpravo od letopočtu.

Rubová strana:
Na rube mince je v pravej časti mincového poľa zobrazený Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove a vľavo od neho Chrám sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Pod ním je v troch riadkoch nápis SVETOVÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO so štylizovaným písmenom „S" naznačujúcim cestu spájajúcu jednotlivé drevené chrámy. V spodnej časti mincového poľa je nápis DREVENÉ CHRÁMY.

Slovní popis mince :

Drevený kostol, kostel, Slovensko, 10, EURO, 2010, stříbrná, hladká hrana, nápis ..., SR, Slovenský znak.
VÍTE, ŽE...?


V roku 2008 bola do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísaná ďalšia kultúrna lokalita zo Slovenskej republiky ─ drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka. Zápis zahŕňa osem chrámov, ktoré boli postavené v 16. - 18. storočí. Zaraďujú sa medzi najcennejšie historické architektúry Slovenska, predstavujú jedinečnú symbiózu kresťanstva a ľudovej architektúry a dobre ilustrujú spolužitie troch kresťanských konfesií. Rímskokatolícke chrámy sa nachádzajú v Hervartove a Tvrdošíne, gréckokatolícke v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej a protestantské v Kežmarku, Leštinách a Hronseku.

Pri ich budovaní uplatňovali ľudoví stavitelia predovšetkým dôvernú znalosť dreva, jeho vlastností a možností. K spoločným znakom chrámov patria prevažujúce zrubové, v menšej miere stĺpikové konštrukcie. V ich typologickej rôznorodosti sa odrážajú konfesionálne odlišnosti, vplyv slohových období a osobitosti regiónov. V chrámoch sa zachovala hodnotná interiérová výzdoba...
DPH 21% v ceně

KATEGORIE
- Slovensko > Slovenské stříbrné mince

DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - Dostupnost na prodejnách ?
kód: KSSK101 - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof24 hodin


KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: KSSK101 nákupem získáte +1,00 ZM
kód: KSSK102 nákupem získáte +1,00 ZM

NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné. Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.


Vybraný produkt:

Počet:

Způsob dodání

Jméno:

!

Adresa:

!

Město:

!

PSČ:

!

Telefon:

!

E-mail adresa:

!

Poznámka:


Kontrolní kód:

!

Opište kontrolní kód z obrázku do políčka.

*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4

Hodnotilo 10 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!

České medaile z ryzího zlata a stříbra jsou prodávány jako investiční instrument. Jsou raženy z drahých kovů, mají uměleckou hodnotu a jejich náklad je omezený. Prohlédněte si nejvýznamější ražby mincovních medailí.

ČNB uzavírá objednávkové období na další emise mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 5000 Kč Hrad Švihov, 200 Kč První pražská defenestrace a 500 Kč Zahájení vydávání československých platidel

Jubiljení dukáty se razí exkluzivně s ročníkem 2018. Český lev, Moravská orlice, Slezská orlice a Slovenský dvojkříž jsou připomínkou 100 let od založení Československa.ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

SCWPM 2016 Nové vydání Světového katalogu bankovek
Na přelomu dubna a května letošního roku byl dán do distribuce nový světový katalog bankovek (Standard Catalog of Paper Money; SCWPM).

Na přelomu dubna a května letošního roku byl dán do distribuce nový světový katalog bankovek (Standard catalog of Paper Money; SCWPM). Jedná se již o 22. vydání. na titulní straně je bankovka holandska o nominální hodnotě 50 guldenů z roku 1982 (Pick#96a).

Pokud jde o cenu katalogu, ve srovnání kupříkladu SCWPM, 19. vydání z roku 2013 a katalogu z roku 2016, pak došlo ke zdražení. Cena z roku 2013 byla 70.00$ (73.50 CAN$), kdežto letošní katalog lze pořídit za 75.00$ (95.00CAN$) V červnu pak bylo možné získat i CD s formátem katalogu PDF. Měli jsme možnost se podílet na aktualizaci předešlého ročníku u 32 států, především Afriky a Arabského poloostrova. Katalog má 1198 stran a zaznamenal několik podstatných změn. Předně se hlavním editorem na rozdíl od předešlých ročníků stala Maggie Judkins. Komunikace s ní byla věcná a konstruktivní. Katalog postrádá barevnou přílohu bankovek, která je nahrazena na stranách 20–21 fotografiemi bankovek 20 států, označených jako Country / Bank Identification Guide (Stát / Bankovní identifikační průvodce).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2016.František II./I. Císař ve stínu Napoleona
„Kol dokola Čechů chlouba a uprostřed stojí trouba,“ vtipkoval Karel Havlíček Borovský na účet císaře Františka II. Trochu neprávem.

Pro vlastenectví Čechů sice císař neměl pochopení, ale během napoleonských válek měl těžší starosti. A blaho císařství pro něj bylo prvořadé. Jaký byl muž, který bezmezně věřil v Metternicha a milovanou dceru vydal svému největšímu nepříteli?

Málokterý panovník v našich dějinách přebíral vládu za tak vypjatých okolností jako František II. A o dramatické situace nebyla nouze po celou dobu jeho dlouhé, třiačtyřicetileté vlády.

Když se František II. roku 1768 narodil, o tom, že se jednou stane císařem, nebylo rozhodnuto. Jeho babičkou sice byla Marie Terezie, avšak jeho otec Leopold II. byl až jejím třetím synem (resp. druhým nejstarším, který se dožil dospělého věku), takže vláda připadla Leopoldovu staršímu bratrovi Josefu II. Ten však neměl mužské potomky, a tudíž žádného dědice trůnu. Teprve tehdy se císař začal rozhlížet po nástupci u dětí svého bratra Leopolda, který vládl v Toskánsku. Oblíbil si především svého nadaného synovce Františka. Prosadil si, aby se chlapec přestěhoval z rodné Florencie do Vídně a císař tak mohl na jeho výchovu osobně dohlížet.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2012

SPOŘENÍ DO ZLATA JE HAZARD
Spoření do zlata představuje nejrizikovější typ obchodu se zlatem. Velmi často se jedná pouze o zástěrku podvodných obchodů fungujících na principu 'Ponziho schéma'. I když se prezentuje jako finanční produkt a slibují svým klientům zhodnocení, o finanční produkt se nejedná a banky jej nenabízí. Z pohledu zákona se jedná o komoditu (věc) prodávanou na splátky. Proto provozovatelé takových služeb nepodléhají kontrole ČNB.
ZLATÉ MINCE ČNB
ČNB vydává pamětní zlaté mince. Stejně jako investiční zlaté mince dovážené ze zahraničí jsou osvobozeny od DPH. Jedná se o jediné české mince, resp. mince s nominální hodnotou vyjádřenou v české měně, které jsou od daně osvobozeny. Díky nízkému nákladu však mají vysokou sběratelskou hodnotu.
PREMIUM. OBCHODNÍ PŘIRÁŽKA K CENĚ MINCÍ
Premium má obdobnou funkci jako poplatky u investičních fondů. Rozhodnete-li se nakoupit ty nejmenší zlaté investiční mince o váze 1/20 nebo 1/10 Oz, počítejte s tím, že navýšení ceny bude na úrovni 20ti procent. S nižším navýšením můžete investiční mince pořídit pouze pokud koupíte mince přímo o váze 1 Oz. Při prodeji těchto mincí se výkupní cena zlata pohybuje pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete míň než za větší.
SPOŘENÍ DO ZLATA JE HAZARD
Spoření do zlata představuje nejrizikovější typ obchodu se zlatem. Velmi často se jedná pouze o zástěrku podvodných obchodů fungujících na principu 'Ponziho schéma'. I když se prezentuje jako finanční produkt a slibují svým klientům zhodnocení, o finanční produkt se nejedná a banky jej nenabízí. Z pohledu zákona se jedná o komoditu (věc) prodávanou na splátky. Proto provozovatelé takových služeb nepodléhají kontrole ČNB.
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika