E-shop Slovenské mince (NBS) Slovenské stříbrné 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof

10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof


Náhled Averzní strany - 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof Náhled Reverzní strany - 10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 €
autor: Mgr. art. Patrik Kovačovský
rytec: Dalibor Schmidt
razila: Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 18 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana: hladká s opisem „ ─ WORLD HERITAGE ─ PATRIMOINE MONDIAL“

provedení Proof: 17 325 ks
provedení b.k.: 9 900 ks
limitovaný náklad max.: 30 000 ks
emise: 15.3.2010
10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof

Investiční zlatoInvestiční zlato

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 10 €
Autor Mgr. art. Patrik Kovačovský
Rytec Dalibor Schmidt
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 18 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana: nápis: „WORLD HERITAGE - PATRIMOINE MONDIAL“

náklad provedení proof - 17325 ks
náklad provedení b.k. -   9900 ks
limitovaný náklad max. - 30000 ksemise 15. 3. 2010
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?

VÍTE, ŽE: Národná banka Slovenska (NBS) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince Slovenska? Na www.zlate-mince.cz najdete i další produkty kremnické mincovny.
Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka


Drevené kostoly v slovenskej časti Karpatského oblúka  
   1. Hervartov  –  rímskokatolícky kostol svätého Františka z Assisi 
   2. Tvrdošín  –  rímskokatolícky kostol Všetkých svätých 
   3. Kežmarok  –  evanjelický artikulárny kostol Najsvätejšej Trojice 
   4. Leštiny  –  evanjelický drevený artikulárny kostol 
   5. Hronsek  –  evanjelický drevený artikulárny kostol 
   6. Hronsek  –  zvonica dreveného artikulárneho kostola 
   7. Bodružal  –  gréckokatolícky chrám svätého Mikuláša 
   8. Ladomirová  –  gréckokatolícky chrám svätého Michala Archanjela (Ladomirová)
   9. Ruská Bystrá  –  gréckokatolícky chrám Prenesenia ostatkov svätého Mikuláša  
     

Investiční zlato

Výtvarné návrhy mince :
Mgr. art. Patrik Kovačovský - A
Mgr. art. Patrik Kovačovský - B
Karol Ličko - A
Karol Ličko - B
akad. soch. Vojtech Pohanka - A
akad. soch. Vojtech Pohanka - B
Pavel Károly - A
Pavel Károly - B

Doporučujeme:
- Další informace o minci
- Informační leták (PDF soubor)
POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

Drevené chrámy


10 € - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka

Lícna strana:

Na líci mince je v ľavej časti mincového poľa zobrazený Chrám sv. Mikuláša v Bodružali, vpravo od neho Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne a nad ním kostol v Hronseku. Pri pravom okraji mince je štátny znak Slovenskej republiky, nad ktorým je označenie nominálnej hodnoty 10 EURO. Názov štátu SLOVENSKO so štylizovaným písmenom „S" naznačujúcim cestu spájajúcu jednotlivé drevené chrámy je umiestnený v spodnej časti mincového poľa. Pod ním je letopočet 2010. Vľavo od písmena „S" je značka programu Spoločné emisie Európy znázorňujúca európsku hviezdu a symbol eura. Značka Mincovne Kremnica MK medzi dvoma razidlami je umiestnená vľavo a štylizované iniciálky autora výtvarného návrhu Mgr. art. Patrika Kovačovského PK sú umiestnené vpravo od letopočtu.

Rubová strana:
Na rube mince je v pravej časti mincového poľa zobrazený Kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove a vľavo od neho Chrám sv. Mikuláša v Ruskej Bystrej. Pod ním je v troch riadkoch nápis SVETOVÉ KULTÚRNE DEDIČSTVO so štylizovaným písmenom „S" naznačujúcim cestu spájajúcu jednotlivé drevené chrámy. V spodnej časti mincového poľa je nápis DREVENÉ CHRÁMY.

Slovní popis mince :

Drevený kostol, kostel, Slovensko, 10, EURO, 2010, stříbrná, hladká hrana, nápis ..., SR, Slovenský znak.
VÍTE, ŽE...?


V roku 2008 bola do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO zapísaná ďalšia kultúrna lokalita zo Slovenskej republiky ─ drevené chrámy v slovenskej časti karpatského oblúka. Zápis zahŕňa osem chrámov, ktoré boli postavené v 16. - 18. storočí. Zaraďujú sa medzi najcennejšie historické architektúry Slovenska, predstavujú jedinečnú symbiózu kresťanstva a ľudovej architektúry a dobre ilustrujú spolužitie troch kresťanských konfesií. Rímskokatolícke chrámy sa nachádzajú v Hervartove a Tvrdošíne, gréckokatolícke v Bodružali, Ladomirovej a Ruskej Bystrej a protestantské v Kežmarku, Leštinách a Hronseku.

Pri ich budovaní uplatňovali ľudoví stavitelia predovšetkým dôvernú znalosť dreva, jeho vlastností a možností. K spoločným znakom chrámov patria prevažujúce zrubové, v menšej miere stĺpikové konštrukcie. V ich typologickej rôznorodosti sa odrážajú konfesionálne odlišnosti, vplyv slohových období a osobitosti regiónov. V chrámoch sa zachovala hodnotná interiérová výzdoba...
DPH 21% v ceně

KATEGORIE
- Slovensko > Slovenské stříbrné mince

DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - Dostupnost na prodejnách ?
kód: KSSK101 - Svetové dedičstvo UNESCO Drevené chrámy v slov. časti karpatského oblúka proof24 hodinKREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: KSSK101 nákupem získáte +1,00 ZM
kód: KSSK102 nákupem získáte +1,00 ZM

NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel, ale mince se vám prostě líbí? Objednejte si ji rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné. Zboží Vám doručíme dobírkou České pošty (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč), nebo jej připravíme k osobnímu odběru na některé z našich prodejen.


Vybraný produkt:

Počet:

Způsob dodání

Jméno:

!

Adresa:

!

Město:

!

PSČ:

!

Telefon:

!

E-mail adresa:

!

Poznámka:


Kontrolní kód:

!

Opište kontrolní kód z obrázku do políčka.

*Cena je včetně DPH (Investiční zlato se sazbou 0 %). Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.

HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4

Hodnotilo 10 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!
SDÍLEJTE S PŘÁTELI
Poradce
UMÍME VÁM PORADIT

Investiční mince s každoročně novým motivem. Panda je čínská investiční zlatá mince, ražená z ryzího zlata. Čínská mince s motivem medvídka Pandy je méně známá. Tato mince se jako jediná nerazí ve formátu troyské unce.

Na prodej zlata se specializujeme již 16 let!
ČNB uzavírá objednávkové období na další emise mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 5000 Kč Hrad Švihov, 200 Kč První pražská defenestrace a 500 Kč Zahájení vydávání československých platidel

Jubiljení dukáty se razí exkluzivně s ročníkem 2018. Český lev, Moravská orlice, Slezská orlice a Slovenský dvojkříž jsou připomínkou 100 let od založení Československa.ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

Izrael vydává mince věnované pražským památkám.
Izrealská mincovna razí pro sběratele sadu oběhových mincí Nový šekel doplněnou o speciální mincí v nominální hodnotě 1/2 shekel s motivem pražské hannuka lampy z 18. století.

Nagev - Izrealská mincovna razí pro sběratele sadu oběhových mincí Nový šekel doplněnou o speciální mincí v nominální hodnotě 1/2 shekel s motivem pražské hannuka lampy z 18. století.

Přebal této sady mincí je věnován Praze. Židovské město pražské, založeno v místech mezi Karlovým mostem a Staroměstským náměstím bylo dříve nejvýznamnější židovskou obcí v českých zemích. Postupem let se původní osada vyvinula v Židovské město s vlastní samosprávou a soudnictvím. Dnes se tato část města nazývá Josefov. Mimořádný význam obce spočíval vedle její početnosti a kulturního i hospodářského bohatství také v tom, že až do poloviny 17. století zastupovala ve vztahu k panovníkovi a zemským úřadům všechny ostatní židovské obyvatele Čech. Přestože museli být pražští Židé uzavřeni v ghettu, omezit svůj kontakt s křesťany jen na obchod a označit své šaty znamením, prosperovali a přitahoval mnoho přistěhovalců z celé Evropy. Židovské město pražské se tak svého času stalo největším židovským sídlištěm v Evropě. Ekonomickým a kulturním centrem. Pražští Židé za to vděčili zejména českým panovníkům, kteří jim za výhodné půjčky poskytovali řadu privilegií a ochranu. Svědectvím vysokého postavení obce byla stavba Staronové synagogy v poslední třetině 13. stol., kterou provedli kameníci královské huti.

Zlatým věkem pražského židovského ghetta bylo období panování Rudolfa II. na přelomu 16. a 17.století. Vrátil se zde hospodářský a kulturní rozkvět, byla mu potvrzena židovská privilegia. Několikanásobně vzrostl počet obyvatel a hodně se stavělo. V té době byly postaveny synagogy Maiselova, Pinkasova a Vysoká. Také radnice a mnoho dalších soukromých i veřejných budov. Rozvíjely se služby a řemesla. V Praze působily známé talmudistické školy, vznikala tu význačná literární a vědecká díla, pracovaly tu hebrejské tiskárny. S tímto obdobím je spjata řada osobností židovské kultury a vědy, mj. kronikář David Gans, rabbi Jehuda Livi ben Becalel, zvaný Löw, známý jako stvořitel legendárního Golema, dvorní Žid a finančník Rudolfa II., nejbohatší muž Prahy, mecenáš a stavitel ghetta Mordechaj Maisl, astronom Josef Šelomo Delmediga a Jakob Baševi, který byl povýšen jako první Žid v habsburské monarchii do šlechtického stavu. Všichni jsou pohřbeni na Starém židovském hřbitově. Silné a lidnaté ghetto se stalo hlavním městem diaspory a nazývalo se Em be Jisrael.

Sada izraelských oběhových mincí věnovaných Praze je vydávána v mimořádně nízkém nákladu pouhých 1800 ks. Mince byly vydány v roce 2008.Gabriel Bethlen... a kremnická mincovňa
Na sklonku leta 1619 sa na strane protestantského tábora zapojil do udalostí Tridsaťročnej vojny (1618–1648) sedmohradské knieža Gabriel Bethlen.

Svoje úsilie sústredil na ovládnutie územia dnešného Slovenska, kde chcel dobyť Bratislavu a významné banské mestá ako Kremnicu, Banskú Štiavnicu, či Banskú Bystricu. Vo svojich plánoch počítal aj s dobytím Viedne, ktorá bola hlavným mestom jeho úhlavného nepriateľa Ferdinanda II. (1619–1637).

Bethlen sa prvýkrát priblížil k banským mestám už v septembri 1619. Tie sa mu z obavy pred plienením, či zlým zaobchádzaním, rýchlo podriadili. Bethlena zaujímali obzvlášť banské mestá, pretože si uvedomoval ich obrovský význam. Nachádzali sa tu významné ložiská zlata, striebra a medi. Preto sa v októbri 1619 na stretnutí s predstaviteľmi banských miest v Kláštore pod Znievom Bethlen intenzívne zaujímal o výnosy z baní. Z banských miest zohrávala zvláštnu úlohu Kremnica, ktorá patrila medzi najväčších producentov mincí v Uhorsku. Tú sa snažil Bethlen využiť čo najviac, aby mal potrebné prostriedky na financovanie nákladnej vojny proti Habsburgovcom. Aj keď v Kremnici po jej ovládnutí v roku 1619 nerazil žiadne mince, v tomto čase mu mesto vyplatilo 500 dukátov. Kremnickým podkomorským grófom bol v uvedenom roku Ján Lienpacher, ktorý zastával úrad od 12. decembra 1618. Napriek tomu, že bol spočiatku cisárskym úradníkom, patril medzi obľúbených ľudí Gabriela Bethlena. Za svoje verné služby dostal dokonca od neho dva domy. Lienpacher patrí medzi veľmi zaujímavé postavy uhorských a českých dejín. Do šľachtického stavu vstúpil 2. júna 1607, kedy mu v Prahe udelil erbovú listinu cisár a kráľ Rudolf II.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2011

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika