VÍTE, ŽE: Nejširší nabídku zahraniční numismatiky v Čechách a na Slovensku najdete v Obecním domě v Praze? Nové mince z numizmatické produkce předních světových mincoven dovážíme pravidelně, bez prostředníků a jejich nákup u nás je proto levnější.
Bohumír Šmeral (25. října 1880 - 8. května 1941) - československý novinář a levicový politik. Zakladatel Komunistické strany Československa.
Bohumír Šmeral se narodil v Třebíči do rodiny učitele tamní měšťanské školy. Už za studentských let se angažoval ve vzdělávacím spolku Dělnická beseda, zajímal se o marxismus, redigoval časopis Studentský sborník, vystupoval jako řečník na různých protestních akcích.
V době takzvané hilšneriády (1899), se jako jeden z mála postavil za T. G. Masaryka. Budoucí prezident totiž odmítal vnímat zabití Anežky Hrůzové jako židovskou rituální vraždu, čímž proti sobě, v tehdy antisemitsky naladěné společnosti, vybudil až hysterický odpor.
V roce 1901 se Šmeral stal redaktorem novin Právo lidu, které později jako odpovědný redaktor vedl. Před první světovou válkou byl jedním z vůdčích členů české sociální demokracie. Jeho vizí byl socialistický stát s parlamentní demokracií, ovšem jako součást habsburské mnohonárodnostní monarchie, za což ho stoupenci samostatného státu kritizovali. V letech 1910 až 1916 vydával revue Akademie.
V roce 1920 Šmeral navštívil sovětské Rusko a tam se setkal s Leninem. Po návratu se postavil do čela marxistického proudu v sociální demokracii a po jejím rozdělení se stal spoluzakladatelem Komunistické strany Československa (1921). Až do roku 1929 působil ve vedení strany, dostával se ale stále častěji do rozporu s radikálnější Gottwaldovou klikou, která se ho snažila vypudit. Naplno se tedy začal věnovat práci v aparátu Kominterny a v Československu pobýval jen málo. Na podzim 1934 se vrátil do vlasti a o dva roky později se opět dostal do vedení KSČ. V listopadu 1939 odjel i s rodinou do Moskvy, kde byl dále činný v exilovém vedení strany i v orgánech Kominterny. Z praktik totalitního Stalinova režimu byl nicméně rozčarován a poslední tři roky svého života prožil v hluboké deziluzi. Zemřel v Moskvě těsně před napadením Sovětského svazu Německem.
POZNÁMKA
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci nebyl vydáván certifikát.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCSSR77BK nákupem získáte +0,00 ZM kód: KCSS01 nákupem získáte +146,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 3,7
Hodnotilo 12 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů Británie. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Poslední panovník domácího rodu Portrétování Jiřího z Poděbrad S výkladem osobnosti Jiřího z Poděbrad (1420–1471) už dnes nemáme větší potíže. Jeho
portrét vytvořený historiky je vcelku stabilní a nevedou se o něm nějaké zásadní spory.
Laičtí zájemci o národní dějiny si možná víc než odborná hodnocení, pamatují ze školních
chodeb reprodukci Alšova obrazu setkání Matyáše Korvína s Jiřím z Poděbrad. V širokém
povědomí také uvázlo Jiráskovo slovní spojení „Husitský král“, což byl titul spisovatelova
posledního nedokončeného románu.
Obě zmíněné umělecké reflexe sice těží ze stejných zdrojů jako vědecká poznání historiků, ale používají jiné postupy a tak dospívají k poněkud odlišným výsledkům. Malířsky vytříbený Alšův obraz výtvarnými prostředky glorifikuje našeho krále v kontrastu s temnou figurou proradného Matyáše. Historické realitě je ale bližší názor, že v oné scéně, vedoucí k propuštění uherského krále i s jeho obklíčeným vojskem, se Jiří z Poděbrad dopustil jedné ze svých nemnoha velkých taktických chyb. Podobně název Jiráskova románu vyvolává jednoznačný a proto také mylný dojem. Jiří z Poděbrad opravdu nebyl husitský král, pokud bychom ho chtěli chápat jako následovníka velkých postav husitského hnutí, jako byl třeba Jan Žižka. Jiří byl od počátku pevně spojen s českou aristokracií, ze které pocházel, nikoli s nějakým lidovým revolučním hnutím.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2012
Nomen omen Nové projekty Pražské mincovny Emisi, která je v České republice svým rozsahem naprosto ojedinělá, představila nedávno
Pražská mincovna. Na medailonech z drahých kovů se totiž objeví všechna jména českého
i slovenského kalendáře.
Mezi zajímavé novinky se řadí i kolekce astrologických znamení.
Medailony obou nových emisí představují ekvivalent působivého a hodnotného dárku.
Projekt nazvaný Jména českého kalendáře nemá zřejmě v české medailérské tradici obdoby. Vždyť jen pro vyražení české verze medailonů ve dvou velikostech mincovna potřebovala zhruba
osm set čtyřicet razidel. „To představuje téměř čtyři metrické centy kvalitní kalené oceli,“ poznamenal technik Pražské mincovny Michael Kovář.
Pamětní medailony s křestními jmény mincovna razí v ryzím zlatě a čistém stříbře, vždy ve dvou velikostech. Prestižní zlatý má hmotnost jedné trojské unce (31,1 g), stejně jako
jeho stříbrný ekvivalent. Menší zlaté provedení váží 15,55 g, což je polovina trojské unce, malý stříbrný medailon má hmotnost 13 gramů.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012