Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop Slovenské mince (NBS) Slovenské stříbrné 1996 - 200 SK 100. Výročí narození Josefa Cígera Hronského b.k.

1996 - 200 SK 100. Výročí narození Josefa Cígera Hronského b.k.


Náhled Averzní strany - 1996 - 200 SK 100. Výročí narození Josefa Cígera Hronského b.k. Náhled Reverzní strany - 1996 - 200 SK 100. Výročí narození Josefa Cígera Hronského b.k.

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor: Patrik Kovačovský
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem: „NIET KRAJŠÍCH SLOV AKO SKUTKY“
provedení Proof - 1500 ks provedení b.k. - 20500 ks1996 - 200 SK 100. Výročí narození Josefa Cígera Hronského b.k.

Líc Líc

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor Patrik Kovačovský
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem : „NIET KRAJŠÍCH SLOV AKO SKUTKY“
provedení Proof - 1500 ks provedení b.k. - 22000 ks
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?
- Co je to žádanka mincí?
- Další informace o této minci

200 Sk 100. výročí narození Jozefa Cígera Hronského

Jozef Cíger Hronský (23. února 1896 - 13. července 1960) – slovenský spisovatel, pedagog, malíř a nakladatel. Tajemník a později správce Matice slovenské.

Jozef Cíger se narodil ve Zvolenu v rodině tesaře. Když mu bylo jedenáct let, přestěhovala se rodina do Krupiny.

Poté, kdy v roce 1914 dokončil vzdělání v maďarském učitelském ústavu v Levicích, nastoupil jako učitel do Horných Mladonic. Než byl povolán do armády, stačil vystřídat ještě několik dalších míst, mimo jiné i v Krupině. Poslední dva roky světové války se účastnil operací na italské frontě v řadách pěšího pluku. 

Jeho první tvorbu publikoval týdeník Hontiansky Slovák, na jehož založení se Cíger podílel. Báseň Na nový rok, která vyšla prvního ledna 1921, už podepsal uměleckým jménem Hronský. Pseudonym si zvolil podle rodného kraje, kterým protéká řeka Hron a od té doby ho trvale používal jako další příjmení.

V roce 1927 se přestěhoval do Martina, kde zpočátku působil jako učitel. J. C. Hronský výrazně přispěl ke zvýšení prestiže národního sdružení Matica slovenská, jíž se v roce 1933 stal nejprve tajemníkem a později správcem (1940). Sdružení vydávalo publikace, podporovalo slovenskou literaturu a umění, navazovalo kontakty v zahraničí. Na Hronského popud členové Matice uspořádali dokonce cestu za krajany do Spojených států amerických.

V době Slovenského národního povstání byl zatčen povstalci a krátce vězněn. Kvůli obavám z dalšího stíhání se v roce 1945 nejprve přestěhoval do Bratislavy a potom emigroval do Rakouska a Itálie. V Římě byl opět zatčen, ale podařilo se mu utéct. Jeho cesta skončila až v Argentině, kde se usadil ve městě Luján. I tam ale zůstal činný a dál publikoval a propagoval Slovensko a jeho kulturu. V roce 1956 byl zvolen předsedou Slovenské národní rady v zahraničí, o tři roky později založil Zahraniční Matici slovenskou. Vystupoval také jako čestný předseda Spolku slovenských spisovatelů v zahraničí. Zemřel v Lujánu 13. července 1960. V roce 1993 byly jeho ostatky převezeny do Martina a uloženy na Národní hřbitov.

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry. 
Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

DPH 21% v ceně

KATEGORIE
- Slovensko > Slovenské stříbrné mince

DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - Dostupnost na prodejnách ?


KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: KSSK66P nákupem získáte +12,00 ZM
kód: KSSK66 nákupem získáte +1,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
2,9

Hodnotilo 8 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!

Poradce
UMÍME VÁM PORADIT

Slovenské nevydané mince jsou pro svou krásu a dostupnost oblíbeným dárkem k nejrůznějším příležitostem. Sběratelé si oblíbili především stříbrné mince ve špičkovém provedení jejichž cena po letech výrazně stoupá a jsou pro mnohé z nich výhodnou investicí. Vznik každé mince je spojen s veřejnou soutěží uměleckých návrhů. Vybrané zdařilé umělecké návrhy předn

Na prodej zlata se specializujeme již 16 let!
ČNB uzavírá objednávkové období na další emise mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 5000 Kč Hrad Švihov, 200 Kč První pražská defenestrace a 500 Kč Zahájení vydávání československých platidel

Jubiljení dukáty se razí exkluzivně s ročníkem 2018. Český lev, Moravská orlice, Slezská orlice a Slovenský dvojkříž jsou připomínkou 100 let od založení Československa.ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

Brunovského emise
Poslední socialistické bankovky

Po krátkém intermezzu z přelomu 60. a 70. let, kdy byl dán prostor novým a neotřelým návrhům, přistoupila Státní banka československá (SBČS) ve spolupráci s federálním ministerstvem financí k sestavení jmenného seznamu výtvarníků, kteří by přicházeli v úvahu při tvorbě nových platidel.

Příčiny k vytvoření seznamu „povolených“ umělců byly hned dva. Za prvé se jednalo o důvody ryze praktické, kdy se po zkušenostech z minulých let se SBČS často setkávala s množstvím nedostatečně kvalitních výtvarných návrhů a v druhé řadě hráli svou roli i důvody ryze ideologické. Patřičné úřady nechtěly riskovat podobný debakl, jaký nastal s vítězným návrhem nerealizované desetikoruny režimu nekonformního Oldřicha Kulhánka s portrétem sv. Jakuba z Levoče.
Nastupující normalizace se ale projevila nejen kádrováním povolených umělců, ale také změnou ideových motivů. Na rozdíl od předešlých let tak už nebylo myslitelné, aby se v návrzích nových platidel objevily náboženské motivy, ale naopak byl dán prostor socialistickým tématům.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.Aboriginské umění - dobrá investice
Přestože tradice umělecké tvořivosti původních obyvatel Austrálie je dlouhá minimálně neuvěřitelných 50 tisíc let, byla až donedávna laikům i historikům zcela neznámá.Zájem o toto australské umění je velký a zahraniční návštěvníci utratí přibližně 60-70 miliónů australských dolarů za nákup různých uměleckých artefaktů. Aboriginské umění je mezinárodně známé a uznávané díky svému typickému designu a speciálními prvky. Toto umění je skvělým prodejním artiklem díky své unikátnosti a exotickému stylu.

Aboriginské výtvarné umění proniklo i na oficiální australské mince. Vyobrazení nejznámějších australských zvířat v tomto stylu můžete nyní obdivovat na stránkách www.Au-mince, které představují tyto nové zlaté, stříbrné a platinové mince.ZLATO.
Zlato. Latinsky Aurum. Pro jednoho chemický prvek, pro jiného talisman pro štěstí, pro jiné koncentrované jmění. Zlato ovlivňovalo osudy lidí a národů, obchod a vývoj peněžního systému od biblických dob, bylo symbolem moci, vzbuzovalo vášně. Příběh posedlosti zlatem začíná magickou, náboženskou a uměleckou rolí zlata, pokračuje ražením mincí a přeměnou na peníze, vrcholí zlatým standardem. Dnes žijeme v době, kdy mnozí přezíravě tvrdí, že zlata se nenají. Není větší omyl. Protože pokud zase přijde doba, kdy bude nedostatek svobody nebo jídla, pak zlato bude jediná měna, která vám je zajistí...
FIXACE CENY
Cena zlata se neustále mění. Okamžik její fixace je proto důležitý. Chcete-li zakoupit investiční zlato za cenu, která vám vyhovuje, dřív než se změní, proveďte úhradu vaší objednávky obratem. Tím dosáhnete okamžité fixace. Minulá výhodná cena samozřejmě nemůže být dodatečně fixována v nočních hodinách, mimo pracovní dobu obchodníků nebo ve svátky, kdy obchody se zlatem neprobíhají.
ZLATÉ MINCE ZARUČUJÍ ANONYMITU VLASTNICTVÍ
Technologie ražby investičních mincí nedovoluje jejich označení sériovými čísly. Mince jsou proto anonymní a poskytují svému majiteli větší soukromí při nakládání s nimi. Tato výhodná vlastnost však může být na přítěž v situaci, kdy potřebujete prokázat vlastnictví zlatých mincí. Například v případě jejich zcizení.
SPOŘENÍ DO ZLATA JE HAZARD
Spoření do zlata představuje nejrizikovější typ obchodu se zlatem. Velmi často se jedná pouze o zástěrku podvodných obchodů fungujících na principu 'Ponziho schéma'. I když se prezentuje jako finanční produkt a slibují svým klientům zhodnocení, o finanční produkt se nejedná a banky jej nenabízí. Z pohledu zákona se jedná o komoditu (věc) prodávanou na splátky. Proto provozovatelé takových služeb nepodléhají kontrole ČNB.
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika