E-shop Slovenské mince (NBS) Slovenské stříbrné 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.

1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.


Náhled Averzní strany - 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k. Náhled Reverzní strany - 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor: Mária Poldaufová
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem: „BÁSNIK JÁN SMREK - 100. VÝROČIE NARODENIA“
provedení Proof - 1500 ksprovedení b.k. - 13400 ks1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.

Líc Líc

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Sádrový model: Mária Poldaufová
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem : „BÁSNIK JÁN SMREK - 100. VÝROČIE NARODENIA“
provedení Proof - 1500 ksprovedení b.k. - 14900 ks 
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?

VÍTE, ŽE: Národná banka Slovenska (NBS) vydává pamětní stříbrné a pamětní zlaté mince Slovenska? Na www.zlate-mince.cz najdete i další produkty kremnické mincovny.
- Co je to žádanka mincí?
- Další informace o této minci

 

Ján Smrek - popis mince :

Na líci mince je vyobrazená stylizovaná postava sedící ženy, státní znak, označení nominální hodnoty a letopočet ražby. U levého okraje mince je v opise uveden název státu Slovenská republika. Iniciály autorky Márie Poldaufové MP a značka Mincovny Kremnica.

Na rubu mince je zobrazen portrét Jána Smreka a naznačená silueta ženské postavy. Vpravo od portrétu je faksimile podpisu Ján Čietek Smrek a pod ním letopočty 1898 a 1982, označující básníkovo narození a úmrtí.

 

200 Sk 100 výročí narození Jána Smreka

Ján Smrek (16. prosince 1898 – 8. prosince 1982) – slovenský básník, spisovatel, redaktor, vydavatel a organizátor kulturního života.

Původním jménem Ján Čietek se narodil v obci Melčice – Lieskové. Základní vzdělání získal ve škole v nedalekých Kochanovcích. V roce 1907 jeho otec umírá a malý Ján nachází útočiště v evangelickém sirotčinci v Modře. V letech 1913 až 1917 žil v městě Bački Petrovac v srbské Vojvodině, kde se vyučil obchodním příručím. Po návratu na Slovensko krátce pracoval v obchodě Fedora Houdka v Ružomberku, odkud narukoval k dělostřeleckému pluku v Budapešti. To odstartovalo jeho podivuhodnou odysseu, když se s rakousko-uherskou armádou dostal přes Cařihrad až do Palestiny. Na Blízkém východě onemocněl malárií, po vyléčení se přes Oděsu a Halič vrátil v roce 1919 do Budapešti. Ve stejném roce zahájil studium v učitelském ústavu v Modře a po dvou letech nastoupil na Evangelickou bohosloveckou fakultu do Bratislavy. V roce 1924 však studium předčasně ukončil, protože se chtěl naplno věnovat novinařině. Působil ve Slovenském denníku a v Literárních novinách, které vycházely v Martině.

V roce 1930 se přestěhoval do Prahy, kde už dříve redigoval Edici mladých slovenských autorů, vycházející ve vydavatelství Leopolda Mazáče. Později začal v Praze vydávat časopis Elán. Na Slovensko se vrátil na začátku druhé světové války, usadil se v Bratislavě. Založil a do roku 1949 redigoval Komorní knihovnu Elánu. Časopis Elán se stal orgánem Spolku slovenských spisovatelů a v roce 1944 byl zakázán. Po roce 1948 upadl Smrek krátce v nemilost a měl zakázáno publikovat, takže se věnoval hlavně překladatelství. Už v roce 1954 však obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda a v roce 1966 získal titul národní umělec. Ján Smrek zemřel 8. prosince 1982 v Bratislavě. Jeho tělo bylo uloženo na Národní hřbitov v Martině. 

 

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry. 
Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

 


DPH 21% v ceně

KATEGORIE
- Slovensko > Slovenské stříbrné mince

DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - Dostupnost na prodejnách ?
Není dostupná žádná varianta zboží.


KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: KSSK78 nákupem získáte +1,00 ZM
kód: KSSK78P nákupem získáte +14,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
3,7

Hodnotilo 16 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!
SDÍLEJTE S PŘÁTELI
Poradce
UMÍME VÁM PORADIT

Mince předních evropských zemí ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů státu Andorra. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.

Na prodej zlata se specializujeme již 16 let!
ČNB uzavírá objednávkové období na další emise mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 5000 Kč Hrad Švihov, 200 Kč První pražská defenestrace a 500 Kč Zahájení vydávání československých platidel

Jubiljení dukáty se razí exkluzivně s ročníkem 2018. Český lev, Moravská orlice, Slezská orlice a Slovenský dvojkříž jsou připomínkou 100 let od založení Československa.ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

ČESKÉ PRŮMYSLOVÉ VÝSTAVY  v období národního obrození a pozoruhodná medailová ražba z roku 1836
Počátky výstavnictví sahají do dávné minulosti – od evropských středověkých tržnic po pražské trhy 10. století navštěvované arabskými kupci.

Většinou představovaly výsledky lidské práce – různé výrobky jako předměty trhu (zatím bez organizovaného uspořádání). Teprve v 18. století se začalo formovat moderní výstavnictví přinášející kulturní a hospodářskou osvětu. Díky rozvoji přírodních a technických věd postupně začínala převládat hromadná výroba s daleko větším hospodářským vlivem.

Do čela pokrokového a vlasteneckého hnutí se u nás stavěli osvícení šlechtici.1 Svými vlasteneckými, osvětovými, hospodářskými a humanitními snahami a skutky povzbuzovali obrození i v oblasti technické. Jedním ze způsobů jak působit na širokou veřejnost v zájmu rozvoje průmyslové výroby bylo pořádání výstav. Od 2. poloviny 18. století začalo docházet k procesu, při němž se z etnických skupin v různých zemích Evropy staly postupně národy. Svoji národní identitu si začali uvědomovat i Češi, kteří začali proces formování novodobého českého národa a jeho emancipace v rámci habsburské monarchie.2 Za první průmyslovou výstavu svého druhu na světě je považována výstava, která se konala v Londýně v letech 1756–1757. Za první průmyslovou výstavu na evropském kontinentu bývá tradičně označována výstava v pražském Klementinu z roku 1791 tehdy nazvaná „Produkten- und Fabrikenkabinet“, na níž své výrobky představilo 150 vystavovatelů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.českoMince Protektorátu Čechy a Morava Zajímavé ražby z Nume.cz
Mezi protektorátními mincemi nejsou až na nedostupné zkušební či pokoutné ražby ani žádné sběratelské rarity nebo alespoň vzácnosti.

Přesto jsou zajímavým dokladem nelehké doby a je s nimi spojena zajímavá historie, kterou si určitě stojí za to připomenout.

Protektorátní mince z let 1940-1945 nepatří mezi sběrateli k příliš oblíbeným ražbám. A to hned z několika důvodů. Připomínají nám dobu okupace – dobu, kdy československý stát zradou spojenců a také svou vlastní slabostí upadl do absolutní závislosti na nacistickém Německu. Ve srovnání s předválečnými československými mincemi jsou ty protektorátní nápadně strnulé až strohé a bez špetky optimismu. Ponurý vzhled má jistě na svědomí zejména unifikovaná ražba v jediném kovu – zinku, zpravidla šedě zoxidovaném. Ale také omezená nominálová škála a změněný motiv korunové mince, u které ženu „Republiku“ se snopem nahradila fádní jednička.

Po vzniku protektorátu Čechy a Morava byly pro potřeby peněžního oběhu nadále v kremnické mincovně raženy prvorepublikové mince ročníku 1938 v hodnotách 5 haléřů, 10 haléřů, 20 haléřů, 50 haléřů, 1 koruna a 5 korun. Ražba byla ukončena v průběhu roku 1940. Jejich platnost však neměla dlouhého trvání. S výjimkou stříbrných mincí, které zůstaly zákonným platidlem po celé období trvání protektorátu, ztratily prvorepublikové mince platnost v období od 31. července do 30. září 1941.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2013

FIXACE CENY
Cena zlata se neustále mění. Okamžik její fixace je proto důležitý. Chcete-li zakoupit investiční zlato za cenu, která vám vyhovuje, dřív než se změní, proveďte úhradu vaší objednávky obratem. Tím dosáhnete okamžité fixace. Minulá výhodná cena samozřejmě nemůže být dodatečně fixována v nočních hodinách, mimo pracovní dobu obchodníků nebo ve svátky, kdy obchody se zlatem neprobíhají.
LONDON FIX
Aktuální světová cena zlata na trhu, tzv. London fix je vyhlašována dvakrát denně nejvýznamnějšími obchodníky se zlatem. Touto cenou se řídí obchody o objemu min. 1000 Oz. Fyzicky alokované zlato ve formě zlatých investičních mincí nebo uzančních zlatých slitků se prodává za cenu mírně vyšší. Náklady na zpracování zlata do podoby investičních mincí a jejich distribuce tvoří navýšení prodejní ceny investiční mince vůči ceně zlata. Toto navýšení zvané premium je různé podle velikosti mincí, které kupujete.
SVATOVÁCLAVSKÁ KORUNA S DPH NEBO BEZ?
Svatováclavská koruna je stejně jako mnoho uměleckých předmětů vyrobena ze zlata vysoké ryzosti, splňující zákonné požadavky. Protože se však nejedná ani o platnou minci, ani o slitek z akreditované rafinérie, probíhal by její případný prodej s daní. Proto si pamatujte, že ne všechno zlato může být obchodováno legálně bez DPH.
SPOŘENÍ DO ZLATA JE HAZARD
Spoření do zlata představuje nejrizikovější typ obchodu se zlatem. Velmi často se jedná pouze o zástěrku podvodných obchodů fungujících na principu 'Ponziho schéma'. I když se prezentuje jako finanční produkt a slibují svým klientům zhodnocení, o finanční produkt se nejedná a banky jej nenabízí. Z pohledu zákona se jedná o komoditu (věc) prodávanou na splátky. Proto provozovatelé takových služeb nepodléhají kontrole ČNB.
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika