Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop Slovenské mince (NBS) Slovenské stříbrné 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.

1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.


Náhled Averzní strany - 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k. Náhled Reverzní strany - 1998 - 200 Sk 100. Výročí narození Jána Smreka b.k.

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor: Mária Poldaufová
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem: „BÁSNIK JÁN SMREK - 100. VÝROČIE NARODENIA“
provedení Proof - 1500 ksprovedení b.k. - 13400 ksr. 1998 100. Výročí narození Jána Smreka

Líc Líc

SPECIFIKACE

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Sk
Autor Mária Poldaufová
Razila Mincovňa Kremnica

průměr: 34 mm
hmotnost: 20 g
ryzost: 750/1000 Ag, 250/1000 Cu
hrana: hladká, s vlysem : „BÁSNIK JÁN SMREK - 100. VÝROČIE NARODENIA“
provedení Proof - 1500 ksprovedení b.k. - 14900 ks 
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?
- Co je to žádanka mincí?
- Další informace o této minci

 

Ján Smrek - popis mince :

Na líci mince je vyobrazená stylizovaná postava sedící ženy, státní znak, označení nominální hodnoty a letopočet ražby. U levého okraje mince je v opise uveden název státu Slovenská republika. Iniciály autorky Márie Poldaufové MP a značka Mincovny Kremnica.

Na rubu mince je zobrazen portrét Jána Smreka a naznačená silueta ženské postavy. Vpravo od portrétu je faksimile podpisu Ján Čietek Smrek a pod ním letopočty 1898 a 1982, označující básníkovo narození a úmrtí.

 

200 Sk 100 výročí narození Jána Smreka

Ján Smrek (16. prosince 1898 – 8. prosince 1982) – slovenský básník, spisovatel, redaktor, vydavatel a organizátor kulturního života.

Původním jménem Ján Čietek se narodil v obci Melčice – Lieskové. Základní vzdělání získal ve škole v nedalekých Kochanovcích. V roce 1907 jeho otec umírá a malý Ján nachází útočiště v evangelickém sirotčinci v Modře. V letech 1913 až 1917 žil v městě Bački Petrovac v srbské Vojvodině, kde se vyučil obchodním příručím. Po návratu na Slovensko krátce pracoval v obchodě Fedora Houdka v Ružomberku, odkud narukoval k dělostřeleckému pluku v Budapešti. To odstartovalo jeho podivuhodnou odysseu, když se s rakousko-uherskou armádou dostal přes Cařihrad až do Palestiny. Na Blízkém východě onemocněl malárií, po vyléčení se přes Oděsu a Halič vrátil v roce 1919 do Budapešti. Ve stejném roce zahájil studium v učitelském ústavu v Modře a po dvou letech nastoupil na Evangelickou bohosloveckou fakultu do Bratislavy. V roce 1924 však studium předčasně ukončil, protože se chtěl naplno věnovat novinařině. Působil ve Slovenském denníku a v Literárních novinách, které vycházely v Martině.

V roce 1930 se přestěhoval do Prahy, kde už dříve redigoval Edici mladých slovenských autorů, vycházející ve vydavatelství Leopolda Mazáče. Později začal v Praze vydávat časopis Elán. Na Slovensko se vrátil na začátku druhé světové války, usadil se v Bratislavě. Založil a do roku 1949 redigoval Komorní knihovnu Elánu. Časopis Elán se stal orgánem Spolku slovenských spisovatelů a v roce 1944 byl zakázán. Po roce 1948 upadl Smrek krátce v nemilost a měl zakázáno publikovat, takže se věnoval hlavně překladatelství. Už v roce 1954 však obdržel Státní cenu Klementa Gottwalda a v roce 1966 získal titul národní umělec. Ján Smrek zemřel 8. prosince 1982 v Bratislavě. Jeho tělo bylo uloženo na Národní hřbitov v Martině. 

 

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry. 
Text je v slovenštině, němčině a angličtině.

 


DPH 21% v ceně

KATEGORIE
- Slovensko > Slovenské stříbrné mince

DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - Dostupnost na prodejnách ?


KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: KSSK78 nákupem získáte +1,00 ZM
kód: KSSK78P nákupem získáte +14,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
3,7

Hodnotilo 16 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!

Děti jsou pro rodiče to nejdůležitější, co ve svém životě mají. Každý rodič si přeje, aby jeho dítě bylo stále spokojené. Ať je váš syn teenager nebo už má své vlastní děti, pořád pro něj chcete to nejlepší. Darujte svému synovi jedinečný a originální dárek.

ČNB uzavírá objednávkové období na další emise mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 5000 Kč Hrad Švihov, 200 Kč První pražská defenestrace a 500 Kč Zahájení vydávání československých platidel

Jubiljení dukáty se razí exkluzivně s ročníkem 2018. Český lev, Moravská orlice, Slezská orlice a Slovenský dvojkříž jsou připomínkou 100 let od založení Československa.ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (29) Známky mlýnů
Mletí obilí doprovází lidstvo po několik tisíciletí.

Od drcení obilí na plochém kameni malým ručním kamenným drtidlem v neolitu vývoj dospěl k současným moderním plně mechanizovaným a automatizovaným mlýnům.

Ačkoliv má mlynárenství v Čechách dlouhou a starou tradici1, nejsou u nás zatím doloženy historické mlýnské známky, jaké jsou známé kupříkladu z Německa2 či Slezska3. Kovové známky, které se u nás v některých mlýnech užívaly, nemají zpravidla spojitost se samotnou mlýnskou výrobou. Dokládají však jiné podnikatelské aktivity a zemědělskou výrobu některých mlýnů. Jedním z hledisek při členění mlýnů jsou zdroje hnací energie. Nejstarším byl mlýn tažný, jehož pohonem byla síla zvířat, později se využívala energie větru a vody, od minulého století přišly na řadu pára a spalovací či elektrické motory. V českých zemích převládaly vodní mlýny, které se zejména v XIX. století rozšířily do značného množství. Ottův slovník naučný4 uvádí koncem roku 1890 v Čechách 6882 mlýnů, 2503 na Moravě a 650 ve Slezsku. K tomu ještě 573 mlýnů provozovaných „po továrensku“, celkem tedy 10 608 mlýnů. Mlýny byly tehdy na každém vodním toku, počínaje lučními potůčky. Řada jich zanikla, když se na přelomu století začala vozit laciná mouka z Uher umletá v parních velkomlýnech. Na snižování počtu malých vodních mlýnů, často odkázaných na rozmary počasí, měla dopad i domácí konkurence. S mlýny s válcovými stolicemi (americký mlýn, válcový mlýn, automatický mlýn, strojní mlýn, umělý či umělecký mlýn, jak se nazývaly) se nemohly měřit. Přesto je ještě v období první Československé republiky uváděn5 poměrně velký počet mlýnů, v sezóně 1923/1924 bylo v činnosti 10 221, v letech 1933/1934 pak 9220 mlýnů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2016.Mince s hologramem a zlatou inlejí.
Singapurská mincovna razí nové mince Wonders of the World Series 7 in 1 Coin Set.

Singapurská mincovna razí nové mince Wonders of the World Series 7 in 1 Coin Set.

Oficiální autoritou vydávající tyto mince je Kambodža. Razí se však v mincovně v Singapuru. Na český trh je importuje Zlaté Mince Numismatika. K dostání jsou v specializovaných prodejnách v Praze v Obecním domě a ve Vsetíně v budově Komerční banky.

Zájemci o tuto sadu minci si ji mohou prohlédnout nebo objednat přes internet, na adrese :

LONDON FIX
Aktuální světová cena zlata na trhu, tzv. London fix je vyhlašována dvakrát denně nejvýznamnějšími obchodníky se zlatem. Touto cenou se řídí obchody o objemu min. 1000 Oz. Fyzicky alokované zlato ve formě zlatých investičních mincí nebo uzančních zlatých slitků se prodává za cenu mírně vyšší. Náklady na zpracování zlata do podoby investičních mincí a jejich distribuce tvoří navýšení prodejní ceny investiční mince vůči ceně zlata. Toto navýšení zvané premium je různé podle velikosti mincí, které kupujete.
SPOŘENÍ DO ZLATA JE HAZARD
Spoření do zlata představuje nejrizikovější typ obchodu se zlatem. Velmi často se jedná pouze o zástěrku podvodných obchodů fungujících na principu 'Ponziho schéma'. I když se prezentuje jako finanční produkt a slibují svým klientům zhodnocení, o finanční produkt se nejedná a banky jej nenabízí. Z pohledu zákona se jedná o komoditu (věc) prodávanou na splátky. Proto provozovatelé takových služeb nepodléhají kontrole ČNB.
ZLATÉ MINCE ČNB
ČNB vydává pamětní zlaté mince. Stejně jako investiční zlaté mince dovážené ze zahraničí jsou osvobozeny od DPH. Jedná se o jediné české mince, resp. mince s nominální hodnotou vyjádřenou v české měně, které jsou od daně osvobozeny. Díky nízkému nákladu však mají vysokou sběratelskou hodnotu.
PREMIUM. OBCHODNÍ PŘIRÁŽKA K CENĚ MINCÍ
Premium má obdobnou funkci jako poplatky u investičních fondů. Rozhodnete-li se nakoupit ty nejmenší zlaté investiční mince o váze 1/20 nebo 1/10 Oz, počítejte s tím, že navýšení ceny bude na úrovni 20ti procent. S nižším navýšením můžete investiční mince pořídit pouze pokud koupíte mince přímo o váze 1 Oz. Při prodeji těchto mincí se výkupní cena zlata pohybuje pod aktuální cenou zlata. Opět platí, že za drobné mince dostanete míň než za větší.
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika