ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč Autorem Ladislav Kozák Ražba: Česká mincovna Emitent: ČNB
průměr: 31 mm síla: 2,3 mm hmotnost: 13 g ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *““ hrana b.k.: vroubkovaná rok 2003 provedení Proof - 5000 ks provedení b.k. - 14500 ks
r. 2003 100. výročí ustavení Svazu lyžařů v Království českém
SPECIFIKACE
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autorem Ladislav Kozák
Ražba: Česká mincovna
emitent: ČNB
průměr: 31 mm
síla: 2,3 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 900/1000 Ag, 100/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13
g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limit provedení proof: 5 000 ks
limit provedení b.k.: 14 500 ks
rok 2003
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Lícní strana (averz):
Na lícní straně mince ražené podle návrhu akademického sochaře Ladislava Kozáka je na mezikruží v neuzavřeném opisu název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" a označení nominální hodnoty mince "200 Kč". Hlavním motivem lícní strany je portrét Josefa Rösslera - Ořovského, průkopníka a propagátora lyžování v Čechách, od jehož úmrtí uplynulo v letošním roce 70 let. Po stranách portrétu je při vnitřním okraji mezikruží ve dvouřádkovém neuzavřeném opisu text "Josef Rössler Ořovský 1869 1933". V pravé spodní části dvousetkoruny je umístěn oválný medailon s dobovým českým lvem, položený přes dvě soudobé lyže, který částečně zakrývá portrét a přesahuje ze středu mince na mezikruží. Na mezikruží je rovněž značka mincovny, která minci razila.
Rubová strana (reverz):
Na rubu dvousetkoruny je ve středu vyobrazen lyžař v dobovém oblečení a s dobovými lyžemi s jednou holí. Pravá lyže a hůl přesahují ze středu mince na mezikruží. Vlevo od lyžaře jsou nad sebou letopočty "1903" a "2003" oddělené linkou. Na mezikruží je opis "Svaz lyžařů v Království českém". Iniciály autora návrhu jsou umístěny v pravé spodní části středu dvousetkoruny při vnitřním okraji mezikruží.
Slovní popis mince: Josef Rössler Ořovský, Svaz lyžařů v Království českém, 200, Kč, stříbrná, hrana hladká, vroubkovaná, ČR.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCR79 nákupem získáte +3,00 ZM kód: KSCR96 nákupem získáte +1,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,3
Hodnotilo 7 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Hledáte nápad na svatební dar? Svatba je jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Spojení osudu dvou milujících osob svatebním slibem. V tento okamžik je vhodné darovat svatební dar. Dár, který bude novomanželům připomínat tento nezapomenutelný den. Buďte originální. Řekněte své „ano" některému svatebnímu daru z naší nabídky.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
NOVÁ MEDAILÉRSKÁ KREV Absolventky jablonecké medailérské školy V letošním roce na Vyšší odborné škole – Obor ražená medaile a mince při SUPŠ Jablonec nad Nisou – úspěšně dokončily studium tři nadějné medailérky – Mária Filová, Ludmila Kodytková a Barbora Josifová.
Každá si v rámci své závěrečné práce zvolila vlastní téma, které zpracovala a vyjádřila ve formě ražené medaile nebo medailí. Realizace závěrečných prací byla zakončením tříletého studia, během kterého tyto autorky vytvořily řadu hodnotných návrhů mincí a medailí. Některé z těchto návrhů se dočkaly realizace a uvedení do oběhu. Představme si jednotlivé absolventky a výsledky jejich práce podrobněji.
Mária Filová Narodila se 3. 4. 1981 v Žiaru nad Hronom. Po ukončení základní školy začala studovat na Súkromé stredné umelecké škole Hodrušé– Hámre, kde se vyučila rytečkou kovů. Po maturitě se odvážně vydala do České republiky a našla si práci v tiskařské firmě, kde pracovala více než deset let. V roce 2013 byla přijata na VOŠ v Jablonci nad Nisou. Mária Filová přistupovala ke studiu a možnostem, které jí jablonecká škola nabízela, velmi zodpovědně a cílevědomě pracovala na rozvoji svého talentu. Úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Mária zvítězila v několika studentských soutěžích, které pro studenty VOŠ pravidelně vypisuje Česká mincovna. Tyto vítězné práce byly zrealizovány a dostaly se do oběhu.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.
Wiener Währung 200 let od zavedení vídeňské měny František1, nejstarší syn císaře Leopolda II. (1790–1792) nastoupil
vládu po náhlém úmrtí svého otce 1. března 1792.
František1, nejstarší syn císaře Leopolda II. (1790–1792) nastoupil vládu po náhlém úmrtí svého otce 1. března 1792. Bylo to v době francouzské revoluce a první polovinu jeho vlády provázely dlouhotrvající a vyčerpávající válečné konflikty (války s Francií proti její vojenské expanzi), které byly pro Rakousko spojeny s bolestivými územními ztrátami a se stále se zhoršující hospodářskou situací.
Tyto události byly pochopitelně provázeny neustále se zvyšující potřebou peněz na válečné potřeby. Rakouský stát svá vydání financoval vydáváním (tištěním) stále většího množství nekrytých papírových peněz. Pohromou pro rakouské finance byly především reparace po prohrané válce s Francií roku 1809. Od poloviny roku 1810 kurz bankocedulí nezadržitelně padal. Obrovské vládní výdaje spjaté s napoleonskými válkami směřovaly zemi zákonitě ke státnímu bankrotu. Měnovou reformou ze dne 20. února 1811, vyhlášenou 15. března, byla snížena hodnota bankocedulí emitovaných v roce 1800 a 1806 a dílčích měděných mincí na pětinu, což znamenalo, že za 100 zlatých v bankocedulích se platilo 20 zlatých v nové měně – nazývané vídeňská. Stát tak odepsal 80 % svých dluhů na úkor obyvatelstva. Tento drastický postup způsobil na dlouhou dobu nedůvěru obyvatelstva v papírové peníze. Státní bankrot tedy byl vyhlášen 15. března 18112 a měl pro monarchii a její obyvatelstvo velmi neblahé důsledky.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012.