ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč Autor: akademický sochař Vladimír Oppl
průměr mince 31 mm, síla 2,2 mm hmotnost 13 g proof - hrana hladká, b.k. - hrana vroubkovaná mince je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi
rok 2000 provedení Proof - 3200 ks provedení b.k. - 17000 ks
r. 2000 150. výročí narození a 100 výročí úmrtí Zdeňka Fibicha
SPECIFIKACE
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor akademický sochař Vladimír Oppl
průměr mince 31 mm síla 2,2
mm hmotnost 13 g
proof - hrana hladká, b.k. - hrana vroubkovaná
mince je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi
rok 2000 provedení Proof - 3200 ks
provedení b.k. - 17000 ks
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Pozn.: Mince není zobrazena ve skutečné velikosti.
Kliknutím na obrázek se zvětší.
Lícní strana (averz):
Lícní stranu mince vyplňuje velký státní znak České republiky. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA" je umístěn v neuzavřeném opisu zleva doprava. Označení nominální hodnoty "200 Kč" je umístěno ve dvou řádcích nad a letopočet ražby "2000" pod státním znakem.
Rubová strana (reverz):
Rubovou stranu mince vytváří skladatelův portrét z mladých let. Jméno skladatele "ZDENĚK FIBICH" je umístěno v opise při levém okraji mince. Letopočty narození a úmrtí "*1850 +1900"jsou v opise vpravo. Autorem návrhu pamětní mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Iniciály jeho jména " do položeného písmena O vložené V" se nachází dole při pravém okraji mince v naznačeném límci kabátu.
Slovní popis mince: Zdeněk Fibich, 200, Kč, stříbrná, hrana hladká, vroubkovaná, státní znak, ČR.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCR53 nákupem získáte +7,00 ZM kód: KSCR54 nákupem získáte +1,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,1
Hodnotilo 11 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Pohádkové poklady České televize pro vaše vnoučata. Prohlédněte si naši nabídku medailí s motivem Pata a Mata, Chaloupky na vršku nebo Včelích medvídků.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Nejdražší kabelka na světě v sobě ukrývá přes dva tisíce diamantů Japonské klenotnictví Ginza Tanaka na nedávném klenotnickém festivalu představilo další diamantový doplněk – nejdražší kabelku na světě.
Japonské klenotnictví Ginza Tanaka na nedávném klenotnickém festivalu představilo další diamantový doplněk – nejdražší kabelku na světě.
Dnes stojí nejdražší kabelka světa přibližně milion britských liber, což je asi 30 milionů korun.
Platinová kabelka je posázená více než dvěma tisíci diamantů (celkem 208 karátů).
Diamantový pásek může šťastná majitelka sejmout a ozdobit jím svůj krk. Jedná se totiž o speciálně navržený náhrdelník. Oddělit můžete i velký osmikarátový diamant ve tvaru srdce a ten pak nosit jako brož.
Na londýnském klenotnickém veletrhu se kabelka těšila největšímu zájmu a stala se jedním z nejdražších vystavovaných kousků. Své budoucí majitelce zaručí, že bude na každé akci středem pozornosti, ať už jí bude kabelka nedbale viset na rameni, a nebo její dekolt bude zdobit neobvyklý náhrdelník zvýrazněný broží připíchnutou na šatech.
V současnosti platinová kabelka putuje po britských VIP buticích, kde je vystavována.
HERALDIKA NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (12) Zednáři – bratrstvo humanistů nebo zlovolná sekta? Barokní katolicizmus byl v druhé polovině 18. století už za zenitem, jeho pozice ve společnosti však byla i nadále silná.
Zároveň se ale ve vyšších kruzích šířily sympatie k novému duchovnímu bratrstvu zvanému svobodní zednáři. Církev to sledovala se vzrůstající nelibostí. Do tajemného společenství, mezi jehož obecně deklarovanými cíli bylo zejména mravní a intelektuální povznesení lidstva, se totiž hlásili nejen úředníci, vojáci a aristokrati, ale i řada kněží.
Jednoho večera roku 1762 vyšel Jan Adolf hrabě Kounic na nádvoří malostranského paláce, který před několika měsíci koupil. Nastoupil do kočáru a zanedlouho již vcházel do slavnostně osvětleného sálu jiného pražského paláce. To už ale nebyl hrabětem Kounicem. Dveřník ho ohlásil jako „Rytíře stříbrné koruny“. A protože jeho spolubratři už čekali jen na něj, mohla ceremonie zednářské lóže započít. Velká francouzská revoluce nebyla jen výbuchem hněvu té části společnosti, která neměla co ztratit. Starý společenský model narušovali po předcházející dlouhá desetiletí sami členové privilegovaných vrstev. Pevná barokní koalice aristokracie a vysokého kléru dokázala dlouho udržovat status quo. Její mladší členy však tradiční hodnoty přestávaly lákat. Zednářství se pro ně stalo alternativou a časem dokonce módou. Působilo přitažlivě na všech úrovních a členem lóže se proto mohl stát jak neznámý provinciální úředník, tak František Štěpán Lotrinský, manžel Marie Terezie.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2016.