ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
průměr: 22 mm hmotnost: 7,777 g síla: 1,45 mm
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná provedení Proof emise 3800 ks
provedení b.k. emise 2100 ks
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Od 1.3.2006 došlo k úpravě cen pamětních zlatých mincí vydávaných
ČNB. Do ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu zlata. Cena se upravuje
každé dva měsíce.
Klementinum v Praze
Averz:
Na lícní straně mince jsou barokně stylizovaná oblaka, ze, kterých
padají proudy deště. Na levém okraji proudů deště je označení nominální
hodnoty mince "2500" stylizované do podoby rysky odměrného válce,
vpravo od nich je zkratka peněžní jednotky "Kč". Nad barokními
oblaky jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku.
Na mezikruží je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ
REPUBLIKA" a názvem cyklu "KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ".
Značka České mincovny je umístěna na pravém okraji mince nad barokně
stylizovanými oblaky.
Reverz:
Na rubu mince je astronomická věž observatoře v pražském Klementinu, při
jejím levém a pravém spodním okraji je ročník ražby "2006",
rozdělený astronomickou věží. Z vršku věže vychází výtvarná
stylizace astronomického měřícího přístroje. V levém horním okraji
mince je stylizovaný přepis části zobrazení pohybu komety z knihy Tadeáše
Hájka z Hájku "Descriptio cometae". Na mezikruží je opis
"OBSERVATOŘ PRAŽSKÉ KLEMENTINUM". Autorem návrhu mince je pan
Josef Oplištil, jeho autorská značka, spojená písmena "OJ",
je umístěna v pravém horním okraji mince.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KZCR54 nákupem získáte +87,00 ZM kód: KZCR53 nákupem získáte +45,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 3,4
Hodnotilo 10 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Dárky z lásky jsou určitě tím nejhezčím dárkem, jakým můžete svého přítele obdarovat. Je velmi důležité, aby byl dárek pro vašeho přítele přímo od srdce. Omrzely vás už tradiční dárky? Chcete nějaký zajímavý a originální dárek pro přítele? Přesně tato kritéria splňuje naše nabídka dárků. Vyberte svému příteli dárek, který symbolizuje, co k němu cítíte.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Ze světa kovových známek (15) Reklamní známky Reklamní neboli adresní známky nejsou, podobně jako kouzelnické ražby, při striktním výkladu numismatiky považovány za materiál náležící do oboru, protože až na výjimky nezastupovaly žádnou z funkcí peněz, viz definici M+B 3/2013 str. 16.
Aby byly uchovávány a stále držiteli připomínaly vydavatele, byly efektního provedení připomínající mince, nebo měly vzbudit dojem, že jsou talismanem pro štěstí, což na nich často bývá i uvedeno a mají proto vyobrazené symboly štěstí, nejčastěji čtyřlístky a podkovy. Svým charakterem se podobají spíše medailím, jimž se ve svých vrcholných provedeních přibližují. Určitě ale není ztrátou času se těmito ražbami hlouběji zabývat.
Nejstarší české reklamní známky zachycuje již soupis sbírky českých ražeb W. Killiana z roku 1858 (obr. 1 a 23). Jejich ražba se rozšířila od přelomu 60. let XIX. století zejména v Praze, ale i v Plzni (obr. 2), Teplicích (obr. 3) i v jiných městech. Starší název adresní známky vznikl z toho, že na nich byla uvedena adresa vydavatele. Řada takových ražeb je z doby před jubilejní výstavou v Praze v roce 1891, kde se firmy prezentovaly honosnými známkami (obr. 4). Adresní známky byly připevňovány na dodávané výrobky jako reklamní pozornost, proto byly v ojedinělých případech opatřené dodatečně proraženými otvory. Tato praxe pokračovala i v době první republiky.
Zvláštním druhem reklamních známek byly hrací známky, které se dávaly jako pozornost při nákupech, a byly popsané v M+B 1/2013. Jejich neznámějším zástupcem jsou ražby Vilímkova nakladatelství v Praze s legendou Česká známka ku hře.
Známky s platnou mincí adjustovanou v hliníkovém prstenci opatřeném ražbou byly ražené počátkem XX. století v USA, od počátku následujícího století i v Německu1 a u nás. V době Rakousko-Uherska se vkládala jednohaléřová mince vzor 1892, v meziválečném období pětihaléř vzor 1923. Letopočet na vloženém platidle patrně limitoval dolní časovou hranici vzniku ražby nebo dokonce i známku datoval. Všechny mně známé ražby pražské firmy Wolf & Schleim mají vložený haléř ročník 19032 (obr. 5). Hliník byl z hlediska ražby účelových známek novým materiálem a známky textilního závodu v Rytířské ulici 26 mohou patřit k nejstarším hliníkovým účelovým ražbám u nás. Český výrobní původ těchto ražeb není jistý pro jejich značnou výrobní podobnost se soudobými ražbami z Německa.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013
Mistři české numizmatiky Jiří Dostál Akademický sochař Jiří Dostál je autorem celé řady návrhů českých pamětních mincí
a medailí. Jako všestranný umělec proslulý řemeslnou precizností se ale zabývá také
grafikou, malbou a průmyslovým designem.
Za sebou má desítky výstav doma i těch
pořádaných za hranicemi. Nejvíce času mu zabere práce ve Střední umělecko-průmyslové
a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou, kde je ředitelem.
Jako rodák z Nové Paky, místa zasvěceného motocyklovému sportu, je dodnes náruživým motorkářem. První motocykl si ostatně koupil za peníze, které získal za vítězství v soutěži na pamětní minci Jana Evangelisty Purkyně už v roce 1967. Rozhovor s Jiřím Dostálem se uskutečnil v jeho pracovně, v místnosti, kde se před lety zrodila myšlenka na založení jablonecké České mincovny.
Jste autorem celé řady pamětních mincí a medailí. K těm novějším patří medaile věnovaná návštěvě amerického prezidenta Obamy v Praze. Můžete popsat její reliéf?
Záměrem bylo vytvořit Obamův portrét a zároveň vyjádřit vztah Praha –Washington. Lícová strana s prezidentovým portrétem je doplněna pruhy americké vlajky. Na rubu jsou pak vyobrazeny Hradčany a budova Bílého domu.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2012