ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: ČNB uzavírá objednávkové období na sady 20 Kč mincí. Ověřte si, zda máte na svém účtu závaznou rezervaci na mince 20 Kč s portréty československých osobností
průměr: 22 mm hmotnost: 7,777 g síla: 1,45 mm
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná provedení Proof emise 3800 ks
provedení b.k. emise 2100 ks
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Od 1.3.2006 došlo k úpravě cen pamětních zlatých mincí vydávaných
ČNB. Do ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu zlata. Cena se upravuje
každé dva měsíce.
Klementinum v Praze
Averz:
Na lícní straně mince jsou barokně stylizovaná oblaka, ze, kterých
padají proudy deště. Na levém okraji proudů deště je označení nominální
hodnoty mince "2500" stylizované do podoby rysky odměrného válce,
vpravo od nich je zkratka peněžní jednotky "Kč". Nad barokními
oblaky jsou stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku.
Na mezikruží je neuzavřený opis s názvem státu "ČESKÁ
REPUBLIKA" a názvem cyklu "KULTURNÍ PAMÁTKY TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ".
Značka České mincovny je umístěna na pravém okraji mince nad barokně
stylizovanými oblaky.
Reverz:
Na rubu mince je astronomická věž observatoře v pražském Klementinu, při
jejím levém a pravém spodním okraji je ročník ražby "2006",
rozdělený astronomickou věží. Z vršku věže vychází výtvarná
stylizace astronomického měřícího přístroje. V levém horním okraji
mince je stylizovaný přepis části zobrazení pohybu komety z knihy Tadeáše
Hájka z Hájku "Descriptio cometae". Na mezikruží je opis
"OBSERVATOŘ PRAŽSKÉ KLEMENTINUM". Autorem návrhu mince je pan
Josef Oplištil, jeho autorská značka, spojená písmena "OJ",
je umístěna v pravém horním okraji mince.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KZCR54 nákupem získáte +87,00 ZM kód: KZCR53 nákupem získáte +45,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 3,4
Hodnotilo 10 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Prohlédněte si ročníkové sady českých oběhových mincí České republiky. Jedná se o originální dárek i suvenýr, který potěší každého. Vybírejte z naší nabídky oběhových mincí.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Česká koruna slaví 20 let Jak vznikaly naše bankovky Krátce po pádu komunistického režimu zahájila Státní banka Československá (SBČS) společně s Ministerstvem financí přípravy k vydání nových vzorů papírových platidel.
Stávající peněžní soustava se v té době skládala převážně z bankovek tzv. Brunovského emise vydávané v letech 1985 až 1989.
Jedná se celkem o pět nominálů po 10, 20, 50, 100 a 1000 Kčs. Poslední bankovkou celé emise se stala 100 Kčs vzor 1989 s portrétem Klementa Gottwalda v ydaná necelé dva měsíce před listopadov ými událostmi. Celou sadu měla dále dovršit pětisetkoruna, jejíž v ydání se původně plánovalo v průběhu roku 1990. Vzhledem k politickým událostem však už k samotné realizaci nedošlo a bankovku dnes známe jen z návrhů a rozpracovaných rytin1.
První zásah do peněžní soustav y se uskutečnil už na konci roku 1989, kdy došlo k ukončení tisku 100 Kčs 1989. Jelikož se jednalo o nejvíce zastoupený nominál v oběhu, rozhodla se SBČS obnovit platnost původních 100 Kčs vzoru 1961, který dále doplnila o týž vzor ovšem II. v ydání. To se tisklo v letech 1990 až 1992 ve Státní tiskárně cenin (STC) v Praze. Celkem se jedná o tři série a to X 25–X 96, G 01–G 96 a M 01–M 24. Rozdíly obou v ydání se detailně ve svém katalogu2 zabý vá Jan Bajer a není je tedy nutné detailněji specif ikovat. Pro upřesnění si jen uveďme, že banka původně zamýšlela pokračování
v tisku již započaté číselné řady, kdy 22. dubna 1992 schválila přiřazení sérií M 24–M 48, k jejichž tisku ale nedošlo.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013.
UNIČOVSKÝ ZLATÝ POKLAD Utajený příběh šibeničního vrchu Výstava Vlastivědného muzea v Olomouci vůbec poprvé představuje unikátní zlatý poklad, který po tři sta let ukrýval šibeniční vrch nedaleko Uničova.
Výstava Vlastivědného muzea v Olomouci vůbec poprvé představuje unikátní zlatý poklad, který po tři sta let ukrýval šibeniční vrch nedaleko Uničova. Poklad objevený v roce 1911 představuje jeden z nejvýznamnějších mincovních depotů předbělohorského období, který byl odkryt a zdokumentován na území Čech a Moravy. Výstavu můžete navštívit až do 5. 6. 2016.
Vlastivědné muzeum v Olomouci připravilo za přísných bezpečnostních opatření komorně laděnou výstavu, která návštěvníky uvede do světa peněžního oběhu na počátku 17. století. Jedinečný soubor mincí obsahující původně 352 zlatých ražeb byl uložen do země krátce po roce 1614. Jeden z našich největších zlatých nálezů byl krátce po svém objevení popsán litovelským lékařem a konzervátorem Janem Smyčkou. Díky tomu dnes mohl být jako celek odborně vyhodnocen a zpracován. „Řada jiných pokladů, zejména čistě zlatých, takové štěstí neměla, neboť většinou došlo k jejich rozchvácení nebo zničení dříve, než mohly být popsány“, uvádí kurátor výstavy Filip Hradil. Také uničovský poklad se do dnešní doby nezachoval kompletní, a to z důvodu jeho rozdělení mezi nálezce a majitele pozemku.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2016.