17. listopad 1989 - 25. výročí
SPECIFIKACE
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Sádrový model: Jiří Hanuš
Ražba: Česká mincovna
emitent: ČNB
průměr: 31 mm hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná limitní náklad: 50.000 ks
limit
provedení proof: 14 900 ks
z toho 4 000 ks pro sady s medailí
limit
provedení b.k.: 5 900 ks
emise: 12.11.2014
Chcete vědět, co znamenají zkratky
Proof |
B.k. |
Patina ?
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Doporučujeme : -
Další informace k této minci
- Stříbrné mince ČR - Co je to žádanka mincí?
Další stříbrné mince 2014 :
200 Kč Bohumil Hrabal
200 Kč Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic
200 Kč Založení československých legií
200 Kč Tomáš Baťa ml.
500 Kč Jiří Kolář
17. listopad 1989 – jeden z nejvýznamnějších dnů v historii České republiky. Vystoupení studentů v Praze zahájilo období protestů, které vedly až k pádu komunistického režimu v Československu a k návratu demokracie.
Původně vzpomínková akce na události před šedesáti lety, kdy bylo nacisty popraveno devět českých studentů (17. listopad byl uznán jako Mezinárodní den studentstva), začala na pražském Albertově. Studenti měli podle plánu schváleného úřady pokračovat k hrobu Karla Hynka Máchy na Vyšehrad. Vedení města se však důvodně obávalo rozšíření protestů, a tak mobilizovalo jednotky SNB, které měly studentům nenásilně zabránit ve vstupu do centra.
Shromáždění na Albertově se skutečně změnilo v mohutnou protivládní demonstraci, objevily se transparenty žádající zrušení systému jedné vládnoucí politické strany i požadavky na svobodné volby. Značná část lidí se opravdu vydala na Vyšehrad, poté se ale dav, který postupně nabýval na síle, obrátil do centra.
K prvnímu střetu došlo na konci Vyšehradské ulice, kde demonstrující prorazili kordon pořádkových sil a ty nasadily obušky. Dav se poté obrátil a po nábřeží pokračoval do centra.
K události, která vyburcovala statisíce váhajících lidí v celém tehdejším Československu, však došlo až na Národní třídě. Tam školní pohotovostní oddíl SNB přehradil průvodu cestu a další příslušníci sboru prostor nepochopitelně uzavřeli i z druhé strany. Situace se stala nepřehlednou a vyústila až v brutální zásah pohotovostního oddílu vůči studentům, kteří prakticky neměli kam utéct. K bití se přidali i členové výsadkových jednotek, takzvané "červené barety". Rozhořčení obyvatelstva podpořily též zprávy o údajném zabití jednoho ze studentů. Ty se později ukázaly jako falešné.
17. listopad 1989 odstartoval proces, který vešel do dějin jako Sametová revoluce.
POZNÁMKA |
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Od 1.3.2006 došlo k úpravě cen pamětních stříbrných mincí vydávaných
ČNB. Do ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů. Cena se upravuje
každé dva měsíce. |
|
Averz:
Na lícní straně mince je vyobrazen český lev ze státního znaku Československé socialistické republiky za mřížemi, který nese na hrudi štítek se siluetou Kriváně a vatrou. Pod vyobrazením lva jsou letopočty „1948 - 1989“. Nad vyobrazením lva je pěticípá hvězda. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ je při spodním okraji mince. Při levém a pravém okraji mince je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Minci razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Její značka tvořená kompozicí písmen „Č“ a „M“ je při horním okraji mince.
Reverz:
Motivem rubové strany mince je český lev ze státního znaku České a Slovenské Federativní republiky mezi otevřenými mřížemi, který nese na hrudi štítek se znakem Slovenské republiky. Nad vyobrazením lva je královská koruna. Při horním okraji mince je text „17. LISTOPAD 1989“ a při spodním okraji jsou letopočty „1989 - 2014“. Autorem mince je Jiří Hanuš. Jeho iniciála, která je tvořena písmenem „H“ ve čtverci, se nachází nad letopočty.
Slovní popis mince :
Ag, 200 Kč, Česká repuiblika, stříbrná mince, státní znak, 17. listopad
- Další informace k této minci naleznete zde Upozornění: Česká národní banka zvolila tento umělecký návrh na
pamětní stříbrnou dvousetkorunu ve veřejné soutěži.
Nyní můžete
získat numismatický unikát: sadu uměleckých návrhů této mince, vydanou nákladem pouhých 500 ks,
obsahující tři zdařilé návrhy z této soutěže od vynikajících českých
medailérů...
![Sada uměleckých návrhů mince]() |