2018 Proof - 200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech


SPECIFIKACE
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů
ražba: Česká mincovna
emitent: ČNB
průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *““
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 30.000 ks
limit provedení proof: 10 200 ks
limit provedení b.k.: 5 800 ks
emise: 28.2.2018
2018 Proof - 200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech
Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.

KATEGORIE
České stříbrné mince Jednotlivé stříbrné mince ČR
Český výrobek
Mince ČNB
Certifikát
Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK
Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Sádrový model: ak. soch. Zbyněk Fojtů
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká národní banka - ČNB
průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 30 000 ks
limit
provedení proof: 10 200 ks
limit
provedení b.k.: 5 800 ks
emise: 28.2.2018
nemá puncovní značku
objednávkový kód: KSCR241
2018 Proof - 200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech
Na lícní straně dvousetkoruny je zobrazen motiv z Klaudyánovy mapy, kterým je alegorický vůz s cestujícími tažený dvěma spřeženími na opačné strany. V dolní části mincovního pole jsou umístěny znaky Uherského království a Českého království, v jejichž zákrytu jsou vlevo znaky Rožmberků a Slavatů a vpravo znaky Šternberků a Švihovských z Rýzmberka. Při horním okraji mince v neuzavřeném opisu je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“. Označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“ se nachází při spodním okraji mince. Značka České mincovny tvořená písmeny „Č“ a „M“ je umístěna při levém okraji dvousetkoruny.
Na rubové straně dvousetkoruny je vyobrazena mapová část Klaudyánovy mapy. Při horním okraji mince v neuzavřeném opisu je text „KLAUDYÁNOVA MAPA“. Pod tímto textem jsou ve dvou řádcích letopočty „1518“ a „2018“. Iniciály autora mince, akademického sochaře Zbyňka Fojtů, které jsou tvořeny kompozicí písmen „F“ a „Z“, jsou umístěny při levém okraji dvousetkoruny.
Doporučujeme :
- Stříbrné mince ČR
- Co je to žádanka mincí?
Další stříbrné mince 2018:
200 Kč Jan Brokoff
200 Kč Založení Národního muzea
200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech
500 Kč Přijetí Washingtonské deklarace
200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech
Česká národní banka vypsala v prosinci 2016 ceny za předložení uměleckého návrhu pamětní mince, která bude emitována k 500. výročí vydání Klaudyánovy mapy, s uzávěrkou dne 10. února 2017.
Vypsání ceny se zúčastnilo 13 výtvarníků, kteří předložili celkem 19 sádrových modelů. Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené návrhy dne 21. února 2017. Odbornou poradkyní byla Mgr. Daniela Brokešová ze Státního oblastního archivu v Litoměřicích, kde se nachází nejlépe dochovaný výtisk Klaudyánovy mapy.
V prvním kole bylo vyřazeno 7 návrhů, které se vyznačovaly výtvarnými či technickými nedostatky a věcnými chybami ve ztvárnění tématu. Ve druhém kole bylo oceněno 8 návrhů základní odměnou. Jeden návrh získal ve druhém kole zvýšenou odměnu za velmi kvalitní provedení.
Do třetího kola postoupily tři návrhy, které komise označila za tematicky i výtvarně nejzdařilejší. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Zbyňka Fojtů za vynikající ztvárnění detailů z mapy na lícní straně a za výstižné ztvárnění části mapy na rubu. Druhou cenu komise udělila dalšímu návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů za věrné ztvárnění celé mapy a její nápaditou návaznost na lícní a rubové straně. Třetí cenu obdržel návrh MgA. Jakuba Oravy za ztvárnění tiskařského lisu na lícní straně a celé mapy na straně rubové.
Bankovní rada České národní banky na svém jednání dne 9. března 2017 potvrdila rozhodnutí komise a schválila realizaci mince podle návrhu akademického sochaře Zbyňka Fojtů oceněného první cenou.
2. cena
3. cena
Klaudyánova mapa je nejstarším známým původním kartografickým zobrazením Čech. Autorem mapy je Mistr Mikuláš Klaudyán, vlastním jménem Kulha , mladoboleslavský lékař, knihtiskař a významný podporovatel činnosti Jednoty bratrské. V roce 1517 nechal Klaudyán v Norimberku v dílně Jeronýma Höltzela zhotovit dřevěné tiskařské desky, na jejichž základě byla mapa následujícího roku vytištěna.
Účel vydání mapy není dosud přesně znám. Vlastní mapa je součástí listu, který z kartografického, heraldického i obrazového hlediska reflektuje dobové společenské a náboženské poměry na počátku 16. století v Čechách. Klaudyánova mapa je orientovaná k jihu a je umí stěna v dolní třetině celého listu. Obsahuje schematické znázornění lesů a pohoří, říční síť, hlavní zemské stezky s vyznačením vzdálenosti v mílích. Sídla (celkem 280 hradů a českých měst) jsou rozlišena mapovými značkami podle vlastníků a náboženského vy znání. Pozoruhodná je obrazová, textová a heraldická výzdoba, umístěná v horních dvou třetinách mapového listu. Zcela nahoře je zobrazen český a uherský král Ludvík Jagellonský a znaková galerie zemí, v nichž dle titulatury vládl. Pod obrazem panovníka se nacházejí alegoricky zpracované obrázky a náboženské mravoučné texty. Následuje pět řad znaků nejvyšších zemských hodnostářů a znaky měst Prahy, Kutné Hory a Žatce. Výklad alegorických částí (vůz tažený na dvě strany rozhádanými cestujícími, kresba přepada ného kupeckého vozu) je dodnes předmětem zájmu historiků jagellonského období. Mapa byla pravděpodobně vytištěna v menším nákladu, ale povědomí o ní se rozšířilo díky často zhotovovaným kopiím, z nichž nejstarší a nejznámější publikoval ve zjednodušené po době v roce 1545 basilejský profesor Sebastian Münster. Jediný dnes téměř kompletně dochovaný původní exemplář je jako součást biskupské knihovny v majetku Biskupství litoměřického a je uložen ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích. V roce 1977 byl prohlášen za archivní kulturní památku. Rok vydání Klaudyánovy mapy je dnes považován za počátek české kartografie. Mapa zaujímá významné místo také v kartografii evropské, vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o první samosta tně tištěnou mapu středoevropské země. Mapa sama tvoří díky úrovni svého zpracování i unikátnímu obsahovému pojetí značně ceněné historické a umělecké dílo. Text: Mgr. Daniela Brokešová, Státní oblastní archiv v Litoměřicích
ÚLOŽNÉ SYSTÉMY PRO MINCI '2018 Proof - 200 Kč Vydání Klaudyánovy mapy – první mapy Čech'