Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
Organizace spojených národů OSN – globální organizace, která byla založena v roce 1945. Sdružuje téměř všechny státy světa. Mezinárodně je známá pod zkratkami UNO nebo UN.
Ustavujícím dokumentem pro novou celosvětovou organizaci se stala Charta OSN, která byla přijata 26. června 1945 na mezinárodní konferenci v San Franciscu. Za oficiální datum založení je pak považován 24. říjen 1945, kdy byla Charta ratifikována většinou signatářských zemí, včetně Československa. Tento den se každoročně slaví jako Den Spojených národů.
Novou organizaci významně podpořil Rockefellerův fond, který ji věnoval pozemky i peníze na vybudování ústřední budovy v New Yorku. Nejvyšším orgánem OSN je Valné shromáždění, jež poprvé zasedalo 10. ledna 1946. Výkonným orgánem je pak Rada bezpečnosti OSN, která se angažuje v otázkách mezinárodního míru a bezpečnosti. Jedním ze základních orgánů organizace je Sekretariát OSN, v jehož čele stojí generální tajemník OSN. Vůbec prvním mužem v této funkci byl britský diplomat a politik Gladwyn Jebb, kterého však už v únoru 1946 nahradil Nor Trygve Halvdan Lie. V roce 2007 se úřadu jako osmý generální tajemník ujal Ban Ki-Moon, bývalý ministr zahraničí a obchodu Korejské republiky.
Organizace spravuje celosvětovou informační síť. V Praze byla otevřena jedna z vůbec prvních těchto institucí už v roce 1947. Dnes Informační centrum pro Českou republiku sídlí na pražském náměstí Kinských.
POZNÁMKA
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: CRM26 nákupem získáte +25,00 ZM
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ 4,2
Hodnotilo 10 sběratelů
Hlasovat mohou pouze přihlášení uživatelé!
Od 1.1.2009 přijalo Slovensko jako národní měnu Euro. Euro mince jsou vydávány v osmi různých nominálních hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů a 1 a 2 eura. Ročníková sada oběhových (oběžných) mincí Slovenska je originálním dárkem i suvenýrem, který každého potěší. Vybírejte slovenské oběhové mince.
KRÁTKÉ ZPRÁVY
Stručně co je ve světě zlata a numismatiky nového.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Varianty haléřů Ludvíka Jagellonského dokončení V minulém čísle našeho časopisu jsme nakousli problematiku určování typů a variant drobných mincí Ludvíka Jagellonského. Výčet jsme opustili za typem označeným IV. Nyní plynule navazujeme typem V. a přinášíme dokončení této zajímavé studie.
Typ V
Typ V.a.1 (Sm55 ) – potvrzeno
Tvar L: V, Tvar koruny: IV. U tohoto typu došlo ke změně typu písmene L, které již patří k typu V. a současně je i použit nový tvar koruny IV. typu. Tato mince se vyskytuje velice vzácně. Dá se proto předpokládat, že byla ražena pouze omezenou dobu. Také Castelin ani Hásková ji neuvádí.
Typ VI
Tvar L: VI, Tvar koruny: IV Zde zůstává zachována koruna IV. typu, ale je použito opět nového tvaru písmene L (typ VI.). Dalším významným znakem této skupiny je ozdobné písmeno
L, z jehož nožky vybíhá jedna větévka, která se stáčí směrem dolů doleva nazpět k nožce. Tato větévka však netvoří úplný kroužek. Horní část písmene se většinou rozebíhá na více, jak dva prameny. Pouze na otřelých mincích se tak může jevit jako úplný kroužek. Rozdíl mezi typem VI a typy VII–VIII je v tom, že konec písmena L není zakončen třemi lístky, které vybíhají ze stejného středu, ale každá větévka vybíhá z jiného místa. Písmeno L je velmi ozdobné.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2011
FENOMÉN LIBRA Příběh librové mince 1983–2017 Librová mince slouží obyvatelům Spojeného království 34 let během kterých se na ní vystřídalo 25 reversů se symboly této hrdé země.
Byla to její hodnota, která způsobila že nakonec podlehla v nerovném boji s padělateli. 28. března 2017 proto vstoupila do oběhu nejbezpečnější mince světa, která vyzbrojena nejmodernějšími bezpečnostními technologiemi, má před sebou nelehký úkol obnovit důvěru ve zkompromitovaný nominál.
STRUČNĚ DĚJINY LIBROVÉ MINCE 1983-2016
Libra: bankovka a mince
Historie librové mince začíná roku 1489, kdy Jindřich VII. zavedl zlatý sovereign. Moderní sovereign byl znovu zaveden roku 1817 a byl používán jako mince s hodnotou Ł1 až do poloviny První světové války, kdy byl postupně nahrazován bankovkou. Roku 1978 byly vydány librové bankovky série D s Isaacem Newtonem na reversu. Protože bylo zřejmé, že klesá kupní síla libry, která hodnotou odpovídá spíše minci než bankovce, objevily se úvahy o zrušení bankovky. Pro zrušení hovořila i malá životnost bankovky, průměrně 9 měsíců oproti 20 letům u mincí. Dalším důvodem pro zavedení mince byl prudký rozvoj prodejních automatů. Po poradě s obchodníky a dalšími zájmovými skupinami bylo 31. července 1981 oznámeno, že bude bankovka nahrazena mincí. Librová bankovka, naposledy vydaná 31. prosince 1984, přestala být zákonným platidlem 11. března 1988. Librové bankovky jsou nadále emitovány pro Jersey, Guernsey, Isle of Man a Royal Bank of Scotland. Zpočátku neoblíbené librové mince se dostaly do oběhu 21. dubna 1983 v nákladu 443 053 510 kusů. Od té doby bylo vyraženo 2,2 miliardy kusů a podle Royal Mint se jich v roce 2014 nacházelo v oběhu 1 553 000 000 a dalších 433 milionů kusů měli lidé doma v pokladničkách.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2017.