Zlato 1460.50 €/Oz
Stříbro 21.22 €/Oz
Platina 974.06 €/Oz
Paládium 2266.95 €/Oz
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Je částečně omezený režim prodejen. Možné je pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Zlato Mince

Brus diamantu (Cut)
 

Investiční zlato

Proporce hodnocené u kulatého briliantového brusu (pro zvětšení klikněte na obrázek).


Schémata nejznámějších brusů najdete na stránce brus diamantu.

Hodnocení kvality brusu diamantů probíhá ve třech krocích. Zvlášť se hodnotí proporce, symetrie a kvalita opracování kamene.

Proporce se donedávna (a v mnoha laboratořích i dnes) hodnotily jen jako soubor číselných měření, zahrnující zejména průměr kamene v rundistě, velikost tabulky, celkovou výšku, výšku korunky a úhel hlavních faset korunky, šířku rundisty, hloubku pavilonu a úhel hlavních faset pavilonu a velikost kalety. Naměřené hodnoty se porovnávaly s tabulkami a podle výsledku porovnání byl stanoven stupeň kvality proporcí brusu.

Vzhled diamantu závisí ve velké míře na kvalitě jeho vybroušení. Nový přístup proto namísto číselného hodnocení proporcí brusu diamantů stále více vyhodnocuje to, jak vybroušený kámen působí navenek. Nejdůležitějšími hodnocenými parametry jsou:

  • brilance (hodnotí množství odraženého bílého světla z vybroušeného kamene)
  • oheň (vyjadřuje spektrální barvy, do kterých se rozkládá světlo vycházející z vybroušeného kamene)
  • jiskra (znamená stupeň hry barev při pohybu vybroušeným kamenem nebo při pohybu hlavy pozorovatele)

Faktory určující stupeň symetrie brusu jsou zejména pozice tabulky a kalety ve středu brusu, stejnoměrná velikost, pravidelnost a souměrnost faset, rundisty a kalety.

Kvalita opracování má nejčastěji se vyskytující vady – nerovný nebo spálený povrch faset, rýhy na fasetách, abraze na hranách, na povrchu viditelné linie srůstu původních krystalů, různá poškození hran, ploch nebo špičky (kalety) pavilonu.

Nejkvalitněji provedený brus může mít efekt srdce a šípy. Diamant vybroušený ideálním brusem nejlepším možným způsobem kombinuje vliv jednotlivých parametrů na konečný vzhled kamene. Kámen je živý a jiskřivý, upoutá na první pohled.

Výhody ideálního brusu:

  • vynikající vzhled daný ideální kombinací brilance, ohně a jiskření při pohybu kamenem
  • má nižší karátovou hmotnost (a tedy levnější) než většina „normálně“ broušených kamenů, protože přísné požadavky na přesnost parametrů brusu zcela vylučují broušení „na výtěžek“
  • snadné párování, protože požadavek na přesné parametry kamenů zabezpečuje vysokou podobnost vnějšího vzhleduObr.1 V současnosti je nejrozšířenějším brusem kulatý briliantový brus.

Počátky kulatého briliantového brusu sahají na konec 19. století, kdy první úspěšné experimenty s tímto typem brusu provedl americký brusič Henry Morse. Precizně byl popsán a matematicky zdůvodněn dalším americkým brusičem Tolkowským v roce 1919.


Srdce a šípy

Investiční zlato

Ideální brus ukazuje při pozorném sledování kamene (nebo za pomoci jednoduše upravené lupy) specifické obrazce – „šípy“ při pohledu shora a „srdce“ při pohledu ze spodní strany. Přesně dodržené parametry výbrusu a vysoká přesnost opracování jsou podmínkou pro vznik těchto obrazců - pokud se obrazce objeví, jsou známkou ideálního výbrusu.

Investiční zlato
Obr.4 a 5 Ideální výbrus se kontroluje speciálním zařízením.

Investiční zlato
Obr.6  „srdce“ při pohledu ze spodní strany a „šípy“ při pohledu shora.
Obr.2 Oheň vyjadřuje spektrální barvy do kterých se rozkládá světlo vycházející z vybroušeného kamene

Po staletí se užívaly pouze kameny přírodní nebo náhodně štípané či obroušené, spíše však pouze různě leštěné. Tak tomu bylo až do roku 1456, kdy v Holandsku jistý Ludwig van Berquem začal s hromadným broušením drahých kamenů diamantovým práškem, zvaným bort. Tak začala zlatá éra nizozemského klenotnického průmyslu.Obr.3
Vybroušení jednoho karátového kamene do briliantového brusu trvá až 80 hodin. Brusič nesmí udělat žádnou chybu.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2021 Zlaté mince - Numismatika