E-shop ČNB a Pražská mincovna


ČNB A PRAŽSKÁ MINCOVNA

Pražská mincovna a.s. byla založena na podzim roku 2011. Jejím cílem je ukončit monopol stávajícího dodavatele mincí pro český stát.

Rozhodnutí o vydání českých mincí spadá do výlučné pravomoci České národní banky. Zákonnou pravomocí ČNB je i určení výrobce, který bude ražbou mincí pověřen.

ČNB sjednává ražbu mincí (viz. zákon 6/1993 Sb.,část IV.,§15) u podniků splňujících podmínky pro dodržení požadovaných parametrů. Ty jsou velmi obsáhlé a zahrnují přísné nároky na jakost produkce, bezpečnost i stabilitu mincovny. 

Dnes zajišťuje ražbu českých oběžných i pamětních mincí soukromá společnost Česká mincovna a.s., která sídlí v Jablonci nad Nisou. Tuto státní zakázku získala ještě před vznikem Pražské mincovny a.s. r. 2011. 

 

KVALIFIKACE MINCOVNY PRO DODÁVKY ČNB.

Pro Pražskou mincovnu a.s. bylo výzvou splnění všech podmínek nutných k tomu, aby se v budoucnu mohla ucházet rovněž o ražbu českých pamětních mincí.

Významným úspěchem proto byla kvalifikace Pražské mincovny a.s. v koncesním řízení ČNB na výrobu sběratelských sad oběhových mincí, probíhajícím v r. 2013.

Do tohoto řízení se Pražská mincovna a.s. kvalifikovala. Výsledkem kontroly technické vybavenosti a opatření týkajících se zabezpečení jakosti, která byla provedena pracovníky ČNB ve společnosti Pražská mincovna a.s. bylo zjištění, že Pražská mincovna a.s. prokázala splnění technických předpokladů požadovaných Českou národní bankou.

 (Více o koncesním řízení ČNB zde.).

 

OČEKÁVANÉ VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Vzhledem k skutečnostem, že ražba pamětních mincí ČR probíhá stále na základě smluv uzavřených před vznikem Pražské mincovny a.s. (rok 2011), kdy v ČR neexistovalo konkurenční prostředí, očekáváme v roce 2015 vyhlášení nového výběrového řízení.  

 

ČNB - POTVRZENÍ O KVALIFIKACI
Referenční listina ČNB.
Pozn.: Podpisy jsou z bezpečnostních důvodů v internetové prezentaci rozmazány.


   
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika