E-shop Upozornění ČNB

Upozornění na ražbu zaměnitelnou za minci České republiky.

UPOZORNĚNÍ ČNB

Česká národní banka upozorňuje, že se na numismatickém trhu vyskytla nemincovní ražba zaměnitelná za odražek mince, vydané Českou národní bankou 28. května 2013 s motivem dřevěného mostu v Lenoře v rámci cyklu „Mosty České republiky“.

Ražba je v nabídce popsána jako extrémně vzácná pamětní mince (nerealizovaný návrh) – stříbrný odražek 5000 Kč z roku 2013. Tím, že pro její výrobu nebyla odstraněna nominální hodnota 5000 Kč, může vzbuzovat dojem, že se jedná o alternativní vzorový odražek či jinou zkušební ražbu české mince nebo dokonce o platnou minci České republiky v uvedené nominální hodnotě.

Česká národní banka upozorňuje, že se jedná o ražbu medailového charakteru,nejde o platnou minci ani autentický vzorový odražek či zkušební ražbu mince s motivem dřevěného mostu v Lenoře. Do etapy ražby byl doveden pouze vítězný návrh Mgr. Art. Miroslava Hrice, Art.D., zatímco zmíněná nemincovní ražba je provedena podle návrhu akademického sochaře Vladimíra Oppla, který soutěžil v neomezené anonymní soutěži na umělecký návrh této mince a získal odměnu v II. kole.

ČNB v současné době záležitost prošetřuje a je připravena na základě výsledků šetření podniknout případné další kroky.

Doplněno:

Vyobrazení a popis zaměnitelné ražby

Dřevěný most v LenořeDřevěný most v Lenoře

Autor: Vladimír Oppl
Kov: Ag 0,925
Váha a průměr: 26,43g / 40mm
Raženo pouze 10 kusů (RRRR)!!!

Vyobrazení realizovaného návrhu

Dřevěný most v LenořeDřevěný most v Lenoře


 

 

 

 

  

 

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika