Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov


Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov
Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Ražba: Česká mincovna
průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost: 999/1000 Ag
hrana hladká s popisem
limit provedení b.k.: 1000 ks
emise: únor 2012
Kolekce Hold historickým mincovnám - replika tolarového období I. Ag KRÁLOVSKÁ MINCOVNA JÁCHYMOVSPECIFIKACEStříbrná pamětní medaile
Další medaile: - I. KRÁLOVSKÁ MINCOVNA JÁCHYMOV - II. VLAŠSKÝ DVŮR KUTNÁ HORA - III. PRAŽSKÁ MINCOVNA - IV. OPAVSKÁ VÉVODSKÁ MINCOVNA - V. OLOMOUCKÁ STAVOVSKÁ MINCOVNA - VI. BISKUPSKÁ MINCOVNA KROMĚŘÍŽ Jáchymovské tolary, vzniklé v době provozování zdejší mincovny v režii rodu Šliků z Pasounu (1520–1528), patří mezi nejvýznamnější české ražby 16. století. Právním základem k jejich vzniku se stalo usnesení českého zemského sněmu z 9. ledna 1520, kterým byla povolena monetarizace krušnohorského stříbra. Intenzivní těžba tohoto kovu byla v okolí dnešního Jáchymova zahájena již roku 1516. Podle zemských zákonů náležel podíl na těžbě českému králi, tím však byl nezletilý Ludvík Jagellonský (nar. 1506). Pro králova hlavního poručníka Maxmiliána I. byly důležitější zájmy jihoněmeckých bankovních domů, jichž byl sám velkým dlužníkem. Značná část nově vytěženého (a nezdaněného) českého stříbra byla proto v rozporu se zemskými zákony vyvážena za hranice do mezinárodní obchodní sítě s drahými kovy, čemuž se česká zemská vláda snažila v letech 1517–1518 marně zamezit. Zásadní změnu přinesla až císařova smrt roku 1517, kdy na evropské politické scéně došlo k přerozdělování sfér mocenského vlivu. Exportéři jáchymovského stříbra, pokud se chtěli vyhnout právním problémům, museli začít vyjednávat o nových vývozních podmínkách a akceptovat základní pravidlo, podle kterého se z Čech nesměl vyvážet hutní drahý kov, ale mince ano. Při monetarizaci bylo totiž možné vytěžené stříbro zdanit. Z praktických důvodů však čeští stavové netrvali na tom, aby bylo jáchymovské stříbro dodáváno do vládní mincovny v Kutné Hoře, ale souhlasili se zřízením nové ražebny v Jáchymově. Z třetiny stříbra měly být vyráběny dosavadní vládní mince (pražské groše), ze dvou třetin velké stříbrné ražby nového typu o vysoké ryzosti, metrologicky shodné s tzv. zlatníkovými groši sousedního Saska. Důvodem byla skutečnost, že od roku 1520 směřovala většina vyváženého stříbra do Saska, a to jako forma splátek zahraničních investic do jáchymovského důlního podnikání a výplata podnikatelského zisku. Sjednocení hmotnosti a ryzosti nových českých mincí (kterým se podle místa původu začalo říkat "Joachimstalery", zkráceně "tolary") se saskými normami bylo výhodné proto, že dodávky z Čech na hlavní trh s drahými kovy v saském Lipsku bylo možné ihned integrovat do širší obchodní sítě, směřující jak na severovýchod (přes baltskou obchodní síť do Ruska), tak na severozápad (především Nizozemí a Skandinávie).
|
Averz (lícní strana): |
DPH 21% v ceně
- České medaile ze zlata, stříbra, platiny > Medaile s historickými motivy
DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - dostupnost na prodejnách ?
kód: CRM1003 ... mincovnám - Královská mincovna Jáchymov - 24 hodin
KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM1003 nákupem získáte +7,00 ZM
NÁKUP BEZ REGISTRACE
Nejste sběratel? Objednejte si rychle a pohodlně i bez registrace. Je to snadné. CRM1003 - Kolekce Hold historickým mincovnám - Královská mincovna Jáchymov Vám doručíme dobírkou České pošty. (poštovné, dobírkovné a pojištění v ČR ve výši 150 Kč).
* Cena je včetně DPH. Koupí se nezavazujete k dalším odběrům.
