AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mapa Česká mincovna

Kolekce Hold historickým mincovnám - Mincovna hrabství kladského


Náhled Averzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Mincovna hrabství kladského Náhled Reverzní strany - Kolekce Hold historickým mincovnám - Mincovna hrabství kladského
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Pamětní medaile
Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Rytec: Lubomír Lietava
Ražba: Česká mincovna

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká s opisem
provedení: standard
limit: 1000 ks
emise: únor 2013

Kolekce Hold historickým mincovnám - replika Kladského tolaru Jana z Pernštejna
MINCOVNA HRABSTVÍ KLADSKÉHO

Investiční zlato Investiční zlato


jak získat vzácné, vyprodané mince


VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Medaile s kulturní tematikou
Česká mincovna (Jablonec nad Nisou) Emisní plán ČM 2013

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Stříbrná pamětní medaile 1 Oz
Sádrový model: ak. soch. Jan Lukáš
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 37 mm
hmotnost: 31,1 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká s opisem
limit: 1 000 ks 
provedení: proof
emise: únor 2013
Kód položky: CRM1157

ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Česká mincovna není státní podnik? Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince? Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna? Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny? Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.


Investiční zlato

Mincovna hrabství Kladského

Kladsko, které je v dnešní době součástí Polské republiky, představovalo v územním členění českého státu zvláštní výjimku. Původní Kladský kraj totiž nechal český král Jiří z Poděbrad v roce 1459 povýšit pro své syny na zvláštní hrabství. Hrabství kladské zůstalo sice i po roce 1459 součástí Království českého, ale jeho držitelé disponovali zvláštními výsadami, mezi které patřilo i právo ražby vlastních mincí. Středověcí držitelé Kladska razili jen drobné mince, jejichž zákonný oběh byl ve většině případů omezen jen na území samotného hrabství; jinde v Čechách nebo v sousedním Slezsku je nikdo přijímat nemusel.

Zásadní změnu v podobě kladských mincí přinesla až čtyřicátá léta 16. století. Zadlužený král Ferdinand I. si na české šlechtě různými způsoby vynucoval vysoké peněžní půjčky. Jednou z takových aktivit byla i zástava Hrabství kladského českému šlechtici Janu z Perštejna. Ten byl koncem třicátých let 16. století nejbohatším šlechticem v českých zemích a ovládal rozsáhlý pozemkový majetek.

V roce 1537 se dohodl s králem Ferdinandem I. na půjčce velké finanční hotovosti, která však měla být jen dočasná (na šest let) a měla být zaručena právě Hrabstvím kladským. Po dobu zástavy náleželo Janu z Pernštejna i právo ražby mincí, o které se však ještě několik let soudil s předchozími držiteli. Ražbu vlastních mincí tak v Kladsku zahájil roku 1540.

Pro Jana z Pernštejna, který stál počátkem čtyřicátých let 16. století jako politický vůdce v čele české luteránské opozice, měla výroba těchto mincí nepochybně velký význam reprezentační. Relativně velké množství použitých razidel (zvláště stříbrné tolary) a skutečnost, že tyto mince byly známy i v soudobých obchodních příručkách, však nasvědčují tomu, že mincovní podnikání Jana z Pernštejna mělo v prvních letech i hospodářský význam. Dodnes však není z pramenů jednoznačně prokazatelné, odkud vlastně pocházel drahý kov (především stříbro), zpracovávaný počátkem čtyřicátých let 16. století v kladské mincovně ve velkém množství.

Kladská zástava měla být původně vyplacena v roce 1543. proto většina kladských mincí Jana z Pernštejna pochází z let 1540-1542. I když král Ferdinand I. zmíněnou zástavu jednostranně prodloužil, po roce 1543 se Jan z Pernštejna (+1548) dostal do ekonomických problémů. Zřejmě také ztratil přístup k levnému stříbru, což se projevilo i na výrazném snížení intenzity výroby jeho mincí v Kladsku.

Kladské mince Jana z Pernštejna jsou výjimečné jak vysokou úrovní svého provedení, které je jednotné, tak i kompletní nominálovou škálou, počínaje od drobných haléřů až po stříbrné tolary a zlaté dukáty. Replika představuje jednu z nejkrásnějších evropských tolarových mincí první poloviny 16. století. Konkrétně vychází z originálu mince s letopočtem 1542. V této podobě se mince razila (za použití mnoha variant razidel) v letech 1540-1544.

prof. PhDr. Petr Vorel, CSc.

Výkup zlata je u nás stejně snadný, jako jeho prodej. Kinebar je uncový (1 Oz) zlatý slitek s hologramem. Vyberte si investiční zlaté mince světových značek. Představíme vám je. Skutečnost, že se cena zlata stále mění, není překážkou snadného nákupu.
Nejprodávanější zlatou cihlou se letos opět stává investiční slitek o hmotnosti 100 gramů. První zlatá cihlička je dárek, na který se nezapomíná. Slavný Krugerrand je nadále cenově nejvýhodnější formou nákupu zlatých mincí. Zlatý slitek švýcarské značky Pamp zdobí nádherná plastika bohyně hojnosti.
VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlate-mince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.

Averz:

Na lícní straně mince je umístěna dvojice erbů: pohledově vlevo rodový erb Jana z Pernštejna (zubří hlava s houžví v nozdrách), vedle znak Hrabství kladského. Opis v jazyce latinském nese ve zkratkách plnou titulaturu vydavatele: JOHAN . BARO . A . BERNSTEIN . IN . HELF[STEIN], tj. "Jan z Pernštejna a na Helfštýně". Latinský název "baro" je zde použit jako ekvivalent českého označení vyšší šlechty (tj. "pán"). Přídomek "na Helfštýně" (podle stejnojmenného moravského hradu v Pobečví) užíval Jan z Pernštejna tradičně, i když jeho hlavní rezidencí byly v době ražby této mince východočeské Pardubice.

Reverz:

Rubové straně výrazně dominuje český zemský znak, symbolizující příslušnost Kladska je Království českému. V opise je zdůrazněn kladský zemský charakter této ražby, byť vzhledem k jejímu charakteru (plnohodnotná stříbrná tolarová ražba) se jednalo o minci obchodní, kterou se dalo platit kdekoli v Evropě: MONETA . NO[VA] . COMITAVS . GLACENS[IS] . 1542, tj. "mince nová – Hrabství kladské" a ročník ražby 1542. Předlohou pro tuto repliku se stala mince ze sbírky Východočeského muzea v Pardubicích, inv. č. N 241.2321


DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM1157 nákupem získáte +3,00 ZM


HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
5

Hodnotilo 2 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

zlato stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU

Temná místa našich dějin Padesátá léta na pamětních medailích

Historická témata se druží k pojmu pamětní medaile úplně organicky.

Čím hlouběji však sáhneme do historie, tím bezpečnější terén nacházíme. Uběhl už dlouhý čas a generace historiků absolvovaly nezbytné a opakované názorové střety, aby se posuzování jednotlivých dějinných událostí nakonec přiblížilo objektivnímu výkladu. Na této cestě pak historiky, s obvyklým zpožděním, následuje také většina společnosti. Jestli se ale ohlédneme jen o jednu nebo dvě generace zpět, bude situace úplně jiná. Interpretace nedávné historie nadále rozděluje a zatěžuje společnost.

Problémy s vlastními novodobými dějinami bývají markantní zejména v obdobích následujících po změnách režimu. Dříve narození to jako děti mohli sledovat u našich západních sousedů. Oba tehdejší německé státy, které se postupně zformovaly po roce 1945, dostaly šanci k historické sebereflexi. Bylo jistě poučné pozorovat v průběhu druhé poloviny minulého století, jak rozdílně ji tehdejší NSR a NDR využily. Obyvatele naší země tehdy asi nenapadlo, že se v podobné situaci jednou octnou sami. V našich novodobých dějinách jsou dva letopočty označující dvě poslední zásadní změny politických systémů. Oba roky, 1948 a 1989, zároveň ohraničují dlouhé období, kdy naše dějiny určovala hegemonie jedné strany. Oněch jednačtyřicet let, kdy komunistická strana modelovala generace občanů naší republiky, nepředstavuje jednolitý celek. Míra indoktrinace byla různá a historikové se již většinou shodli, že skutečně brutální formy měla v padesátých letech.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2014.



9. AUKCE společnosti Macho & Chlapovič

Po teplých letních měsících odpočinku na dovolených, jsou tu sychravé podzimní měsíce, kdy je leckdy lepší sedět doma za pecí a brouzdat po internetu a hledat zajímavé aukce v podzimní aukční nabídce, které Vám dodají ten správný adrenalin.

Jednou z těch zajímavých na evropském trhu je i aukce společnosti Macho & Chlapovič, která trochu rozbouřila poklidné české vody numismatické.

Aukce se nekonala již tradičně o víkendu, ale ve všední den v pondělí 26. října 2015 od 17 hodin v hotelu Mandarín Oriental v Praze, a obsahovala bezpochyby zajímavou nabídkou numismatického a notafilického materiálu. Nabídka byla rozdělena na sálovou aukci (celkem 387 položek) a na aukci internetovou, která proběhla 27. října 2015, kde aukční dům přichystal 462 položek s atraktivní vyvolávací cenou, která dává možnost zajímavých soubojů při internetové dražbě. Pojďme si nyní představit nabídku 9. aukce firmy Macho & Chlapovič podrobněji. Položky jsou řazeny chronologicky a katalog začíná Keltskými mincemi, kterých je celkem 22 a mezi nimi položka #6 Hexadrachma typ LATUMARUS s vyvolávací cenou 3000 € a mnoho dalších statérů, obolů a drachem.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2015.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...