AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mapa Česká mincovna

Repliky historických mincí - Jezdecká pečeť Markraběte Jošta Ag


Náhled Averzní strany - Repliky historických mincí - Jezdecká pečeť Markraběte Jošta Ag Náhled Reverzní strany - Repliky historických mincí - Jezdecká pečeť Markraběte Jošta Ag
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Pamětní medaile
Autor: ak. soch. Jan Lukáš
Rytec: Lubomír Lietava
Ražba: Česká mincovna

průměr: 40 mm
hmotnost: 29 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká s opisem
provedení: standard
limit: 1000 ks
emise: červenec 2013

Replika jezdecké pečeti Markraběte Jošta

Investiční zlato Investiční zlato


jak získat vzácné, vyprodané mince


VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Repliky historických mincí
Česká mincovna (Jablonec nad Nisou) Emisní plán ČM 2013

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Stříbrná pamětní medaile
Sádrový model: Jan Lukáš
Rytecké úpravy: Lubomír Lietava
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 40 mm
hmotnost: 29 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana: hladká
limit: 1 000 ks 
provedení: b.k.
emise: červenec 2013
Kód položky: CRM1168

ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Česká mincovna není státní podnik? Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince? Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna? Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny? Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.


Jošt Lucemburský (1351 – 18. leden 1411) – moravský markrabě, král Svaté říše římské a braniborský kurfiřt. Byl synovcem krále Karla IV. Známý je také jako Jošt Moravský.

Jošt z dynastie Lucemburků byl velmi ambiciózním a obratným politikem. Moravským markrabětem se stal v roce 1375, o správu země se však musel dělit s nejmladším bratrem Prokopem Lucemburským. Jejich vzájemná rivalita a nesnášenlivost ale přerostly až ve vleklý vojenský konflikt.

Od roku 1383 Jošt působil ve významné funkci generálního říšského vikáře pro Itálii, do níž ho jmenoval král Václav IV.

Další postup v kariéře i cestu k bohatství mu otevřely kontakty s bratrancem a králem Zikmundem Lucemburským, jehož finančně podporoval. Za půjčku, která Zikmundovi dopomohla na uherský trůn, obdržel Jošt (spolu s bratrem Prokopem) Prešpurk a část západního Slovenska. Jelikož král nebyl schopen peníze vrátit, přišel si Jošt na další výhody: získal Braniborsko a mohl disponovat říšským kurfiřtským hlasem. Od Václava IV. pak dostal správu nad lucemburským hrabstvím a alsaským fojtstvím.

Jošt Lucemburský byl ochoten se pragmaticky postavit na tu stranu konfliktu, která byla pro něj momentálně výhodná. Dokázal to i ve vztahu ke králi Václavu, když se v roce 1394 postavil do čela revoltující panské jednoty a později otočil a krále zase podporoval. Joštovy ambice dosáhly takové úrovně, že v roce 1400 kandidoval na titul krále Svaté říše římské. V opakované volbě 14. ledna 1410 se mu skutečně podařilo těsně zvítězit a odsunout tak Zikmunda na druhé místo.

Přesto, že Morava za Joštovy vlády trpěla, nelze jemu, a vůbec moravským Lucemburkům, upřít přínos při velebení Brna. Za Joštovy éry byla obnovena také brněnská mincovna.

Titulu římského krále si však ambiciózní vládce dlouho neužil, neboť 18. ledna 1411 na hradě Špilberk zemřel. Pohřben byl 20. února téhož roku v kostele svatého Tomáše v Brně. V roce 1999 byla provedena odborná expertíza Joštových ostatků, která potvrdila jejich totožnost.

Vyberte si investiční zlaté slitky značek Argor-Heraeus, Pamp nebo Münze Österreich. Zlaté slitky značky Argor-Heraeus dovážime do ČR již 15 let! Prodej zlata v Praze můžete realizovat ve specializované prodejně v budově Obecního domu (U Prašné brány č. 2). Skutečnost, že se cena zlata stále mění, není překážkou snadného nákupu.
První zlatá cihlička je dárek, na který se nezapomíná. Zlatý slitek švýcarské značky Pamp zdobí nádherná plastika bohyně hojnosti. Slavný Krugerrand je nadále cenově nejvýhodnější formou nákupu zlatých mincí. Nejprodávanější zlatou cihlou se letos opět stává investiční slitek o hmotnosti 100 gramů.
VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlate-mince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
 
DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM1168 nákupem získáte +4,00 ZM


HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,9

Hodnotilo 8 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

zlato stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU

Řád Tomáše Garrigue Masaryka

(první vydání ČSFR – 1990)

Letos si připomínáme 25. výročí zřízení Řádu Tomáše Garrigue Masaryka. Po listopadovém převratu v roce 1989 se brzy objevily úvahy o potřebě zásadních změn v systému státních řádů a vyznamenání. Potřeba, jednoznačně se oddělit od předešlého režimu, vedla nakonec ke zrušení celého komplexu socialistických dekorací jako celku s jedinou výjimkou, a tou byl Řád Bílého lva.

V říjnu 1990 se Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky usneslo na novém zákoně o státních v yznamenáních České a Slovenské Federativní Republiky. V rámci tohoto zákona byl nově zřízen Řád Tomáše Garrigue Masar yka (dále jen Řád T. G. M.) jako vyznamenání osob, které se vynikajícím způsobem zasloužily o demokracii a lidská práva. Řádov ým dnem byl stanoven 28. říjen – den vzniku samostatného společného státu Čechů a Slováků. Na úvod ze stanov Řádu v yjímám: Řád T. G. M. má pět tříd, z nichž I. třída je nejvyšší.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2015.



ČESKÉ OBĚŽNÉ MINCE vzoru 2000

Díky politické a měnové stabilitě, ale také střízlivým technickým parametrům, stále umožňujícím ražbu za velmi přijatelných podmínek, vyrábějí se současné české oběžné mince již 25. rokem.

Po stažení haléřových hodnot po 10, 20 a 50 haléřích, které již neplnily funkci oběživa, jsou platné a i stále nově vyráběné všechny korunové hodnoty po 1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč vzoru 1993. Tuto řadu přerušují, resp. doplňují, jen dvě další oběžné mince, 10 a 20 Kč vzoru 2000.

U příležitosti přelomu druhého a třetího tisíciletí navrhla 10. března 1999 sekce peněžní České národní banky (dále jen „ČNB“) mimořádné peněžní emise v podobě pamětní bimetalové mince 2000 Kč s emisí na konci roku 1999 a oběžných mincí (někdy pracovně označovaných „příležitostné oběžné mince“) 10 a 20 Kč s emisí v průběhu roku 2000. V té době již byla v emisním plánu pamětní stříbrná mince 200 Kč k počátku nového tisíciletí s emisí na konci roku 2000. Rozložení emisí na konec roku 1999, průběh i konec roku 2000 bylo zdůvodněno obecně rozdílnými názory, kdy slavit příchod nového tisíciletí. Ten připadal na začátek roku 2001, ale již tehdy bylo zřejmé, že řada souvisejících aktivit bude zahájena již příchodem roku 2000. Dosti neobvyklé vydání i oběžných mincí mělo za cíl poskytnout vedle mincí z drahých kovů i běžně dostupné mincovní „suvenýry“ všem vrstvám obyvatelstva. Předpokládaný náklad každé hodnoty činil 10 000 000 kusů - u 10 Kč se jednalo přibližně o množství plánové do výroby v letech 1999 a 2000 (mincí 10 Kč měla ČNB velké zásoby a pro oběh se razily poprvé od roku 1996), u 20 Kč se jednalo přibližně o polovinu (nakonec však dvě třetiny) množství plánovaného do výroby v roce 2000. Z toho pak u obou hodnot vyplynul poměr výroby vzoru 1993 ročník 2000 a vzoru 2000.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...