Českoslovenští prezidenti - Edvard Beneš Au
SPECIFIKACE
Zlatá pamětní medaile
autor: ak. soch. Jiří Dostál
rytec: Vojtěch Dostál, DiS.
ražba: Česká mincovna
průměr: 20 mm hmotnost: 3,49 g
ryzost: 986/1000 Au
hrana: ...
limit: 500 ks
provedení: proof
emise: říjen 2014
Chcete vědět, co znamenají zkratky
Proof |
B.k. |
Patina ?
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
Edvard Beneš se stal prezidentem Československa 18. prosince 1935, když jeho předchůdce Tomáš Garrigue Masaryk několik dnů předtím ze zdravotních důvodů abdikoval. Benešovu politickou kariéru silně ovlivnil nástup nacistů v sousedním Německu. Krize kolem sudetoněmeckého problému vyústila až k mnichovské konferenci v září 1938 a odstoupení opevněného pohraničí Německu. Beneš brzy po přijetí diktátu odletěl do Londýna, a pak do USA, kde krátce přednášel na univerzitě v Chicagu. V březnu 1939, po úplném rozbití Československa a jeho obsazení německými vojsky, se vrátil zpět do Londýna, kde se stal hlavním představitelem zahraničního odboje na západě.
Edvard Beneš je v evropském kontextu vnímán kontroverzně. Předmětem debaty jsou především zákony, na jejichž základě byl konfiskován majetek sudetských Němců, Maďarů a dalších nepřátel státu, a které vedly až k nucenému odsunu německých obyvatel z Československa. Vytýkán mu také bývá až příliš vstřícný postoj ke Stalinovi a nerozhodnost v únoru 1948, čímž usnadnil komunistům převzetí moci v Československu.
Na druhé straně je třeba vzít v úvahu, že Beneš byl ve své politické kariéře vystavován mezním situacím, u nichž často neexistovalo dobré řešení a kde rozhodující směr stejně udávaly velmoci. Druhý československý prezident abdikoval 7. června 1948, 3. září téhož roku v Sezimově Ústí zemřel. Jeho nástupcem se stal Klement Gottwald.
POZNÁMKA |
Medaile není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Do prodejní ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu drahých kovů.
|
|
Lícní strana (averz):
Averz zlatého dukátu Edvard Beneš nese prezidentovu charismatickou podobiznu, jeho jméno, životopisná data a slogan PŘEDSTAVITEL ČESKOSLOVENSKÉHO ODBOJE.
Rubová strana (reverz):
Reverzu dominuje střední znak republiky Československé se dvěma štíty. Přední štít, takzvaný srdeční, vyobrazuje dvouocasého lva ve skoku, jenž zastupuje Česko. Zadní štít je tvořen čtyřmi díly reprezentujícími Slovensko, Podkarpatskou Rus, Moravu a Slezsko. Zpod znaku vystupuje soudobá mapa státu. Obvod reverzu je zdoben nápisem PREZIDENT ČESKOSLOVENSKA a daty ohraničujícími období, kdy Edvard Beneš zastával prezidentský úřad. Všechny detaily obou stran medaile tvoří mimořádně zdařilou kompozici, díky níž není zlatý dukát Edvard Beneš jen dostupnou investicí, ale také skvostným uměleckým dílem!
|