AKTUALIZUJTE STRÁNKU: Stiskem kláves F5 obnovíte plný obsah této stránky.
Mapa Česká mincovna

50 let od úmrtí Josefa Skupy


Náhled Averzní strany - 50 let od úmrtí Josefa Skupy Náhled Reverzní strany - 50 let od úmrtí Josefa Skupy
VYPRODÁNO
dlohodobě nedostupné


NA ŽÁDANKU O ŽÁDANKÁCH
SPECIFIKACE
Stříbrná pamětní medaile
Autor: Jaroslav Bejvl
Rytec: Martina Pechholdová
Ražba: Česká mincovna

průměr: 50 mm
hmotnost: 42 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká s opisem
limit: 1000 ks provedení proof

Josef Skupa ( Spejbl a Hurvínek )

Spejbl a Hurvínek Spejbl a Hurvínek


jak získat vzácné, vyprodané mince



Chcete vědět, co znamenají zkratky Proof | B.k. | Patina ?

VÍTE, ŽE: Česká mincovna a.s. není státní podnik? Je to běžná, soukromá společnost. V Čechách žádná státní mincovna neexistuje! Obě české mincovny, Pražská i Česká splňují technické požadavky ČNB, kladené na ražbu oběhových mincí ČR.
ČNB prodává pamětní mince jen ve specializovaných prodejnách numismatiky.

KATEGORIE

České medaile ze zlata, stříbra, platiny Medaile s kulturní tematikou

VÝHODY

Diskrétní balení zásilky
Plné pojištění zásilky v ČR i v SK

SPECIFIKACE

Stříbrná pamětní medaile
Sádrový model: Jaroslav Bejvl
Rytec Martina Pechholdová
Ražba: Česká mincovna a.s.
Emitent: Česká mincovna a.s.
Emitentem není Česká národní banka!
Nejedná se o oficiální, státní emisi České republiky...

průměr: 50 mm
hmotnost: 42 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
hrana hladká s opisem
limit: 1000 ks provedení proof

ČASTO VÁS ZAJÍMÁ
Česká mincovna není státní podnik? Není. Česká mincovna a.s. je soukromá firma. Zřizovatelem České mincovny (ČM) není ani Česká republika, ani Česká národní banka. V České republice navíc působí dvě české mincovny. Česká a Pražská mincovna. Obě jsou privátní mincovny, razící mince na zakázku.
Česká mincovna nevydává české mince? Ne. České mince vydává výhradně Česká národní banka, nikoliv Česká mincovna. Autentické české mince musí mít vyznačenu nominální hodnotu v platné české měně (Koruna česká, zk. Kč) Na českých pamětních mincích jsou uváděny nominální hodnoty: 200 Kč, 500 Kč, 2000 Kč, 2500 Kč, 5000 Kč a 10 000 kč. Největší česká mince zhotovená v jediném exempláři má nominální hodnotu 100 000 000 Kč.
Proč je na české minci cizí královna? Protože nejde o českou minci. Portrét anglické královny je jasným znamením, že se nejedná o českou minci. I když je motiv mince věnován českému tématu, nebo je mince vyražena v Čechách, nelze tyto exotické ražby vydávat za české mince. Ze zákona je českou mincí pouze mince vydaná Českou národní bankou. Popis a vyobrazení každé české mince je součástí sbírky zákonů. Dalším rozlišovacím prvkem nečeských mincí je nominální hodnota v Novozélandských dolarech nebo v měně ostrovního státu Samoa.
Kdo vykupuje mince České mincovny? Medaile České mincovny můžete nabídnout ke zpětnému odkupu přímo výrobci. Další možností, je vydražení medaile v elektronické aukci, které pořádáme v pravidelných intervalech. Poslední možností je výkup medaile za cenu drahého kovu. Medaile je v tomto případě předána do rafinérie k přetavení.


Josef Skupa (16. 1. 1892 – 7. 1. 1957) – významný český loutkař, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka, autor loutkových her.

Josef Skupa se narodil v rodině četníka ve Strakonicích, kde vyrůstal až do svých pěti let. Poté se Skupovi přestěhovali do Plzně. Na přání rodičů se zapsal na pražskou Uměleckoprůmyslovou školu, kterou dokončil v roce 1915 a poté se stal středoškolským profesorem. Jeho další osud ovlivnila světová válka. Narukoval do armády, přičemž začátek konfliktu strávil v Maďarsku, později byl přidělen do oddělení vojenské cenzury v Plzni. V té době začal spolupracovat s tamním Městským divadlem a později s amatérským Loutkovým divadlem Feriálních osad, které vedl zkušený principál Karel Novák. Po válce Skupa sám vedení souboru převzal a jeho popularita v Plzni nebývale rostla. Psal hry, režíroval, ale také navrhoval loutky a věnoval se scénografii. Diváky okouzloval možnostmi svého příjemně a přitom vtipně znějícího hlasu, kterým dokázal namluvit různé druhy postav. Velmi úspěšné bylo především jeho zpracování Haškova dobrého vojáka Švejka. V roce 1919 vyrobil řezbář Karel Nosek podle Skupova návrhu loutku Spejbla, která nejprve vytvořila tandem s již oblíbeným Kašpárkem. Skutečný fenomén se ale zrodil až s příchodem Hurvínka, jehož autorem byl Skupův spolupracovník Gustav Nosek. Dřevění herci začali být brzy populární v celém Československu, takže si Josef Skupa mohl dovolit založit první profesionální loutkové divadlo v republice (Plzeňské loutkové divadélko prof. Josefa Skupy). Soubor byl na svou dobu výborně technicky vybavený, disponoval dokonce vlastním autokarem. Spejbl s Hurvínkem se brzy stali populární i v zahraničí. Zlatou éru divadla však přeťala druhá světová válka. Josef Skupa se stal totalitnímu nacistickému režimu nepohodlný a začátkem roku 1944 byl gestapem zatčen a uvězněn v Drážďanech. Po mohutném bombardování města se mu podařilo uprchnout, do konce války se pak skrýval.

Po osvobození Skupa založil v Praze nové Loutkové divadlo Spejbla a Hurvínka, které proslavilo Československo prakticky po celém světě. Josef Skupa zemřel 7. ledna 1957 v Praze. Jeho úspěšným pokračovatelem se stal Miloš Kirschner.

Výkup zlata je u nás stejně snadný, jako jeho prodej. Zlaté slitky značky Argor-Heraeus dovážime do ČR již 15 let! Skutečnost, že se cena zlata stále mění, není překážkou snadného nákupu. Kinebar je uncový (1 Oz) zlatý slitek s hologramem.
Vídeňský filharmonik je nejoblíbenější evropskou mincí. Razí se z ryzího zlata. Kilo zlata je výmluvným symbolem bohatství. Investiční slitky hmotnosti jedné troyské unce (1 Oz) tvoří základ investičního portfolia. První zlatá cihlička je dárek, na který se nezapomíná.
VYUŽIJTE NAŠI BEZPLATNOU LINKU

800 222 800
Pokud jsme na stránkách zlate-mince.cz nezodpověděli všechny vaše otázky, zavolejte nám! Zeptejte se na vše, co byste rádi věděli. Na bezplatné telefonní lince 800 222 800 vám rádi vysvětlíme vše co vás zajímá. Bezplatná linka je v provozu každý pracovní den od 8:00 do 16:00 hod. Naši operátoři jsou připraveni odpovědět na všechny vaše dotazy.
Poradíme vám s výběrem vhodných mincí a slitků. Doporučíme vám vhodný reprezentativní dar pro vaše blízké, nebo obchodní partnery. Informujeme vás o aktuální ceně investičního zlata. Dozvíte se podrobnosti o vaší objednávce. Rádi odpovíme na vaše dotazy. Naši specialisté mají 21 let zkušeností s prodejem investičního zlata. Obraťte se na nás s důvěrou. Těšíme se na vaše zavolání.
POZNÁMKA
Medaile není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K medaili je dodáván certifikát potvrzující její parametry. 

DPH 21% v ceně

Prodej zboží s místem dodání mimo Českou republiku podléhá dle § 110 zvláštnímu režimu jednoho správního místa a daň z přidané hodnoty podléhá legislativě příslušného státu.

KREDIT
Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE
kód: CRM95 nákupem získáte +3,00 ZM


HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
4,8

Hodnotilo 5 sběratelů

Hlasovat mohou pouze
přihlášení uživatelé!


SDÍLEJTE S PŘÁTELI
ČASTO HLEDÁTE
mince a medaile z oblasti, která vás osobně zajímá. Možná vaši pozornost zaujmou právě tato témata:

zlato stříbro
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Získáte exkluzivně pouze u nás.

DALŠÍ ČLÁNKY VÍCE O ČASOPISU

Medaile roku 2012 Prodloužení nominací

V minulém čísle jsme vyhlásili další ročník soutěže Medaile roku. Změnili jsme pravidla. Své mince a medaile už nenominují sami výrobci, nýbrž vy – čtenáři. Sešla se nám spousta návrhů, z nichž některé zde publikujeme.



Mezi kandidáty na titul Medaile roku 2012 jsou například Královská pečeť v patině Pražské mincovy, medaile k výročí Dany a Emila Zátopkových (Česká Mincovna), nebo medaile TGM od Národní pokladnice a další skvosty.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012



Česká družina Medaile věnovaná našim hrdinům

Dobrovolnická jednotka Česká družina se stala základem slavných československých legií v Rusku.

Její existenci připomíná nová pamětní medaile, kterou ve stříbrném i zlatém provedení začala razit Pražská mincovna. Titul je součástí nového cyklu věnovaného významným osobnostem a událostem české vojenské tradice.

O působení československých legií v Rusku v době první světové války a krátce po ní, panuje ve veřejnosti poměrně silné povědomí. Méně známé jsou však začátky této bezesporu významné vojenské síly na východní frontě.
Všechno začalo 9. srpna 1914, kdy se zástupci československých krajanských spolků sešli v Kyjevě a otevřeně vystoupili proti rakousko-uherské monarchii. Mocnářství v té době už bylo ve válečném konfliktu s Ruskem a žádalo loajalitu svých občanů v zahraničí. Místo vyjádření poslušnosti, podali krajané návrh na vytvoření české vojenské jednotky, jako součásti carské armády. Ruské ministerstvo války nabídku projednalo, 12. srpna schválilo a už o šest dní později vyšel rozkaz na zformování české družiny (družina odpovídala síle praporu). Současně se zástupci československého výboru v Moskvě dočkali přijetí u cara Mikuláše II. V září se pak uskutečnila druhá audience a krajané na ni cara informovali o zajímavé myšlence budoucího samostatného československého království.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2024 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.

RESPEKTUJEME VAŠE SOUKROMÍ.

Tyto stránky upravujeme pro vaše individuální požadavky pomocí cookies. Jsou bezpečné, bezplatné a umožňují nám 'ladit' tyto stránky a nabízet ve slevě zboží dle vašich osobních preferencí. K jejich použití je vyžadován váš souhlas. Více podrobností se dozvíte na stránce cookies ...