Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop 650. výročí založení Univerzity Karlovy

650. výročí založení Univerzity Karlovy

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
Autorka Majka Wichnerová

- Další informace k této minci naleznete zde

Při příležitosti 650. výročí založení Univerzity Karlovy vydává Česká národní banka do oběhu dne 18. března 1998 stříbrnou pamětní 200 Kč minci. Při zachování stejného obrazu se mince vydává ve dvojím provedení. V klasickém běžném a ve zvláštním špičkovém tzv. proof provedení. Mince špičkové kvality se od běžné liší v povrchové úpravě mince. U běžné kvality je mincovní pole i reliéf leštěn stejně, u mincí ve špičkové kvalitě je mincovní pole vyleštěno do vysokého zrcadlového lesku a reliéf je matován. Rozdílná je i hrana mincí. V běžné kvalitě je vroubkovaná. U mincí ve špičkové kvalitě je hladká hrana s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA" doplněným o hmotnost a ryzost.

Mince razila Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Značka mincovny je umístěna na lícní straně mince. Technické parametry mincí v běžné i špičkové kvalitě jsou vždy stejné. Mince je ražena ze slitiny o 900 dílech stříbra a 100 dílech mědi, její průměr je 31 mm a síla 2,6 mm. Hrubá hmotnost je 13 g. Obdobně, jako u každé ražby stříbrných mincí jsou i u této mince povoleny odchylky nahoru u obou kvalitativních provedení stejně, v hmotnosti 0,26 g, průměru 0,1 mm, síle 0,15 mm a v obsahu stříbra 1 %.

Lícní strana mince evokuje středověké pečetidlo. Ve středu mince se nachází velký státní znak v kruhu. Název státu "ČESKÁ REPUBLIKA", nominální hodnota "200 Kč" a letopočty "1348 - 1998" vytváří opis doplněný dobovým ornamentem a od státního znaku oddělený perlovcem. Rubovou stranu mince tvoří obraz Karla IV. a pečeť Univerzity Karlovy na pozadí dobového textu. Autorkou mince je akademická sochařka Majka Wichnerová. Iniciály jejího jména "MW" jsou umístěny v samostatném řádku v pravé části mince pod textem.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu světle fialové barvy. Mince jsou stříbrné, plasticky zobrazené technikou tzv. suché pečeti. Texty jsou dvojjazyčné v češtině a angličtině. Pro běžné i proofové mince jsou karty samostatné.
 

 

650. výročí založení Univerzity Karlovy                  

Karlova univerzita patří k opakovaným námětům na našich mincích. Připomeňme si Španielovu minci z roku 1948 a zlatý pětidukát Zdeňka Kolářského z roku 1978. Na rubových stranách obou mincí je ústředním motivem vyplňujícím celou plochu gotická pečeť univerzity. Výběr návrhu na pamětní stříbrnou minci k 650. Výročí založení univerzity v Praze navazoval na výběr návrhů na sadu zlatých mincí připravovaných k vydání pro rok 1998 a proběhl proto na stejném zasedání komise dne 14. května 1997. Smyslem vydání zlatých mincí je připomenout 650. výročí významných aktivit Karla IV., které se váží k roku 1348. Založení vysokého učení v Praze je jednou z těchto aktivit, které z Prahy učinily město evropského významu. Na zlatých mincích byla pro toto téma vyhrazena hodnota 5000 Kč.                

Do omezené neanonymní soutěže na návrhy zlatých mincí v hodnotě 5000 Kč s tématikou založení univerzity bylo předloženo šest návrhů. Po ukončení výběru návrhu na zlatou minci v hodnotě 5000 Kč se komise znovu vrátila k předloženým návrhům s cílem vybrat návrh vhodný k realizaci na stříbrnou pamětní minci.                

Celkem jednoznačnou snahou komise bylo vyhnout se výběru takového návrhu, který by opakoval Španielovu nebo Kolářského minci. To se podařilo jak v případě mince zlaté, tak i v případě pamětní stříbrné mince. Po diskuzi byl pro doporučení k realizaci pamětní stříbrné mince vybrán návrh akademické sochařky Majky Wichnerové, která sice do soutěže na návrh zlatých mincí vyzvána nebyla, jako kdokoliv jiný však měla právo se této soutěže zúčastnit bez nároku na vypisovací odměnu. Vybraný návrh představuje kompozici pečeti univerzity, portrétu Karla IV. a dobového textu. Sympatické je i řešení lícní strany mince, na níž jsou heraldická zvířata státního znaku České republiky zakomponována v kruhu obklopeném dobovým dekorem. Autorka tak dosahuje jednoty řešení lícní i rubové strany mince a současně obohacuje provedení lícních stran pamětních stříbrných mincí o novou variantu.                

Pečeť univerzity se pravděpodobně stala nejčastěji ztvárněným motivem na našich penězích a zejména na našich pamětních mincích, neboť vedle již z dvou zmíněných mincí podle návrhů O. Španiela a Z. Kolářského je tento motiv použit též na pamětní stříbrné minci vydané podle návrhu J. Bradny v roce 1989 k 50. výročí událostí 17. listopadu 1939 i na zlaté minci v hodnotě 5000 Kč v sadě vydávané k poctě Karla IV., jejímž autorem je Michal Vitanovský. K mincím je nutno přidat i rubovou stranu současné stokorunové bankovky, na níž je počet rovněž ústředním motivem. To svědčí především o vysokém kreditu, který naše nejstarší vysoká škola má, ale i o neustálé životnosti díla gotického rytce, které se v dnešní době nestalo pouhým mrtvým symbolem, ale je stále inspirujícím artefaktem, se kterým je možno dále pracovat. Pamětní stříbrná mince byla vydána dne 18. 3. 1998.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika