Investiční zlato. Mince ČNB.
ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: dne 20.3. bude prodejna ve Vsetíně otevřena od 8:00 do 12:00
E-shop Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - stříbrná minceStřední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - stříbrná mince

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
Autor sl. Zuzana Hubená

- Další informace k této minci naleznete zde
práce žáků školyZávěsné dekorativní svítidlo, lehané a
 malované sklo na kovové konstrukci, 
žák. práce Lukáše Kolínského, 1997Vitráž, z katedrálového skla vkládaná do olova, žák.práce Václava Erbena ze stáže ve sklářské škole 
v Rheinbachu, 1999

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská

Dne 29. března vydává Česká národní banka do oběhu pamětní stříbrnou dvousetkorunu ke 150. výročí založení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově. Dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 900 dílů stříbra a 100 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném a špičkovém (proof), které se liší povrchovou úpravou a provedením hrany. U mincí špičkové kvality je pole mince vysoce leštěné a reliéf je matován, hrana je hladká s vlysem „ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0.900 * 13 g *“. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Obdobně jako u každé ražby mincí jsou i u těchto mincí povoleny odchylky v průměru 0,1 mm a v síle 0,15 mm. V hmotnosti je povolena odchylka nahoru 0,26 g a v obsahu stříbra odchylka nahoru 1 %.

Na lícní straně dvousetkoruny je neúplná skleněná krychle, na jejíž horní stěně je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „200 Kč“, text z horní stěny se v obrysech odráží na stěně spodní. Na přední stěně krychle je kompozice stylizovaných heraldických zvířat, odrážející se na zadní stěně. Značka České Mincovny v Jablonci nad Nisou, která minci razila, se nachází při spodním okraji mince. Na rubu dvousetkoruny je taktéž neúplná skleněná krychle, na jejíž horní stěně je nápis “STŘEDNÍ UMĚLECKOPRŮMYSLOVÁ ŠKOLA SKLÁŘSKÁ“ a letopočty „1856-2006“, texty se odrážejí na spodní stěně. Na přední stěně je logotyp SUPŠS , stylizovaný křišťálový pohár, který se odráží na zadní stěně.

Autorkou výtvarného návrhu dvousetkoruny je slečna Zuzana Hubená, DiS. Její autorská značka, stylizované iniciály „ZH“, je umístěna při zadní hraně levé stěny krychle dole.

Ke každé minci se zdarma přikládá tzv. katalogová karta pohlednicového formátu, zhotovená na polokartónu světle zelené barvy s jemným rastrem. Mince je vyobrazena stříbrně s plastickým reliéfem, technikou tzv. suché pečeti. Text je dvojjazyčný v češtině a angličtině. Karta pro obě provedení mince je společná.


Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - stříbrná minceStřední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově - stříbrná mince

Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská

Škola vznikla v roce 1856 jako odborná škola kreslení a modelování pro malíře a rytce skla. V následujících letech přešla pod ministerstvo obchodu ve Vídni jako c. k. odborná škola pro sklářství a kovoprůmysl. Později, již pod správou rakouského ministerstva kultu a vyučování, bylo oddělení pro zpracování kovů zrušeno a škola se začala ubírat cestou rytého a broušeného skla. Po vzniku Československé republiky v roce 1918 byla přejmenována na Německou státní odbornou školu pro sklářský průmysl. Po druhé světové válce pokračoval rozvoj školy pod českým vedením až do roku 1952, kdy byla z rozhodnutí stranických orgánů dočasně uzavřena. V roce 1957 byl provoz školy obnoven a začala působit jako pobočka Střední průmyslové školy v Novém Boru. V roce 1962 se osamostatnila a v r. 1981 byla zřízena jako střední uměleckoprůmyslová škola. Je to nejstarší škola ve svém oboru, proto v letošním roce požádala o zařazení 150. výročí svého založení mezi Světová kulturní výročí UNESCO na období let 2006 - 2007.

Za dobu své existence vychovala škola řadu odborníků, kteří pracují v mnoha uměleckých a kulturních odvětvích. V současné době nabízí studium v těchto oborech:

- design světelných objektů
- broušení a vzorování skla
- tvarování a malování skla
- rytí skla.

Prameny :
Česká národní banka, sekce peněžní a platebního styku
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově

Další odkazy :
-
http://www.supss.clnet.cz

 

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika