Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč Autor: ak. soch. Jiří Věneček Ražba: Česká mincovna Emitent: ČNB
průměr: 31 mm, síla: 2.3 mm hmotnost: 13 g ryzost: 900/1000 Ag 100/1000 Cu hrana proof: hladká, s vlysem ““ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *““ hrana b.k.: vroubkovaná limit provedení proof: 17600 ks limit provedení b.k.: 10500 ks
průměr: 31 mm síla: 2.3 mm hmotnost: 13 g
ryzost: 900/1000 Ag 100/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,900 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limit
provedení proof: 17600 ks
limit
provedení b.k.: 10500 ks
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Lícní strana (averz):
Na líci dvousetkoruny je portrét polárníka Roberta Pearyho.
Na mezikruží je v neuzavřeném opisu název státu „ČESKÁ
REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou
peněžní jednotky „200 Kč“. Mezi názvem státu a označením
nominální hodnoty mince je logo Mezinárodního polárního
roku. Značka České mincovny je umístněna pod portrétem
polárníka.
Rubová strana (reverz):
Na rubové straně dvousetkoruny je na pozadí symbolického
zobrazení severního pólu arktická výprava se psy, nad níž je
polární záře. Na mezikruží je neuzavřený opis „DOSAŽENÍ
SEVERNÍHO PÓLU“ a letopočty „1909 - 2009“. Mezi postavou
prvního polárníka a letopočty jsou umístěny iniciály autora
dvousetkoruny, akademického sochaře Jiřího Věnečka, které
jsou tvořeny spojenými písmeny „jv“.
Slovní popis mince: Dosažení severního pólu, 200, Kč, stříbrná, hrana hladká, vroubkovaná, Česká republika.
DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - dostupnost na prodejnách ? kód: KSCR145 let Dosažení severního pólu Proof - Vyprodáno. kód: KSCR146 let Dosažení severního pólu b.k. - Vyprodáno.
Dostupnost zboží: Praha, Obecní dům kód: KSCR145 let Dosažení severního pólu Proof - Vyprodáno. kód: KSCR146 let Dosažení severního pólu b.k. - Vyprodáno.
Dostupnost zboží: Bratislava, Dunajská ul. 68 kód: KSCR145 let Dosažení severního pólu Proof - Vyprodáno. kód: KSCR146 let Dosažení severního pólu b.k. - Vyprodáno.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCR145 nákupem získáte +3,00 ZM kód: KSCR146 nákupem získáte +2,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
24.1.2018: Nejlepší medailér na světě je čech. Dílo vynikajícího Otakara Duška, vám představujeme v novém oddílu LIMITOVANÝCH EDICÍ.
19.1.2018: ČNB připravuje emisi nové pamětní bankovky. Informace a možnost rezervace 100 Kč Pamětní bankova Alois Rašín. Jde o první pamětní bankovku ČNB vůbec.
18.1.2018: ČNB doplnila doplnila emisní plán roku 2019 o třetí bimetalovou minci 2000 Kč Zavedení československé koruny. Máte ji rezervovanou? Konec objednávkového období se blíží.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Muzeum Izraele, Jeruzalém Návštěva numismatického oddělení Muzeum Izraele v Jeruzalému (angl. Israel Museum) se podobně jako české Národní muzeum skládá z několika institucí, ke kterým kromě hlavního muzejního areálu patří také známé
Rockefellerovo muzeum.
Numismatická sbírka a expozice jsou umístěny v archeologické části hlavního muzejního komplexu. Uspořádání celé sekce je vkusné a přehledné. Jednotlivé exponáty jsou opatřeny
výstižnými popiskami a podle potřeby doplněny kratším textem, který návštěvníky seznamuje s historickým kontextem.
Samostatná numismatická expozice je poměrně drobná. Sestává z přibližně dvaceti ražeb, které dokumentují monetární historii izraelského území.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2011.
Intronisační ražby Vyšehradské kapituly Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě vznikla díky knížeti
a prvnímu českému králi Vratislavovi.
Tento panovník, vládnoucí v letech 1061–1092
hrál důležitou roli v evropské politice jako nejbližší spojenec římského císaře
Jindřicha IV. Za politickou a vojenskou pomoc císaři, zejména při tažení do Itálie,
kde čeští bojovníci v roce 1083 významnou měrou pomohli k dobytí Říma, získal pro
svou osobu královskou hodnost.
Historie Vyšehradské kapituly
Korunovace, uskutečněná 15. 6. 1085 v katedrále Sv. Víta na Pražském hradě, jednoznačně svědčila o velkém vzestupu panovnické moci a významu českého státu v kontextu evropské politiky.
Problémem vlády Vratislava byla jeho vlastní rodina, konkrétně jeho bratr Jaromír, v letech 1068–1070 pražský biskup. Spory s ním oslabovaly vnitřní stabilitu země. Tuto situaci Vratislav řešil geniálním tahem. Z Pražského hradu přesídlil na Vyšehrad, kde 29. 6. 1070 založil kolegiátní kapitulu. Alexandra II., římského papeže, požádal o její vynětí (exempci) z biskupské pravomoci a přímé podřízení papežské kurii, aby mohla plnit funkci protiváhy pražského biskupství a svatovítské kapituly. Papež sice potvrdil zřízení kapituly
s titulem capitulum peringina (tj. velmi významná kapitula), s právem jejím členům nosit sandále a mitru, vlastní exempci však vyhlásil až papež Lucius II. listinou z 11. 4. 1144.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2011.