UPOZORNĚNÍ: Upozorňuje zákazníky že od 13.1.2018 není možno hradit transakce nákupu investičních kovů platební kartou z důvodu účinnosti zákona č.370/2017 Sb. o platebním styku. Děkujeme za pochopení.

1997 Slezské stavy, špičková kvalita


Náhled Averzní strany - 1997 Slezské stavy, špičková kvalita Náhled Reverzní strany - 1997 Slezské stavy, špičková kvalita

Motiv třídukátu slezských stavů z r. 1621
Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Emitent: ČNB

průměr: 16 mm
hmotnost: 1/10 oz = 3.111 g
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná

ročník 1995: limit nákladu 2000 ks, skutečný náklad pouze b.k. 2000 ks
ročník 1996: limit nákladu 4000 ks, skutečný náklad b.k. 3256 ks, š.k. 744 ks
ročník 1997: limit nákladu 3000 ks, skutečný náklad pouze š.k. 2250 ks
Vlasta Burian

Vlasta Burian  Vlasta Burian

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
autor: ...
ražba: ...
Emitent: ČNB

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 50.000 ks
limit provedení proof: ... ks
limit provedení b.k.: ... ks
emise: zrušeno
(emise zrušena)Doporučujeme :
- Další informace k této minci
- Stříbrné mince ČR
- Co je to žádanka mincí?

Další stříbrné mince 2016:
200 Kč Jan Jessenius
200 Kč Bitva u Hradce Králové
200 Kč Zemská jubilejní výstava v Praze
200 Kč Vlasta Burian
500 Kč Vznik Československé národní rady

Vlasta Burian (9. 4. 1891- 31. 1. 1962) – slavný český filmový a divadelní herec. Účinkoval ve čtyřech desítkách filmů, z nichž většina vznikla v období první československé republiky.

Hvězda libereckého rodáka Vlasty Buriana začala vycházet v době první světové války, když nastoupil do divadla Rokoko (1916), jehož ředitelem byl Karel Hašler. Tam se díky svému bavičskému talentu brzy stal miláčkem publika a davy jeho fanoušků se rozrůstaly. Pověstnými se staly Burianovy parodie italské opery, byl totiž také zdatným imitátorem. Inspiraci mladý komik už předtím sbíral v pražských kabaretech a šantánech, které často navštěvoval. V Praze se totiž učil za obchodníka. Sám pak bavil kamarády humornými scénkami na různých večírcích, ale vyzkoušel si i vedlejší role v divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle.

Vlasta Burian byl v mládí známý také jako milovník sportu, lákal jej zejména tenis a fotbal. Několik let dokonce hrál za prvoligový tým AC Sparta Praha.

Od roku 1925 působil ve vlastním Divadle Vlasty Buriana v Adrii. O tři roky později se však přestěhoval na Smíchov do Švandova divadla a v Adrii se usadilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha. V letech 1930 až 1945 sídlilo Divadlo Vlasty Buriana v paláci Báňské a hutní společnosti v Lazarské ulici, kde Burian zřídil také kino, ateliér, módní salon a dílny.

Vlasta Burian proslul především jako filmový komik. Spolupráce s tehdejšími slavnými režiséry Karlem Lamačem a Martinem Fričem přinesla řadu úspěšných komedií jako například C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí (vše K. Lamač) nebo Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla (M. Frič) a další. Spolupracoval ale i s dalšími režiséry. Například natáčení filmu Přednosta stanice řídil Jan Sviták, Hrdinný kapitán Korkorán zase Miroslav Cikán. Nutno poznamenat, že režiséři neměli s Burianem jednoduchou práci: byl živelný a často do jejich řízení natáčení zasahoval.

Po druhé světové válce byl herec obviněn z kolaborace s Němci a dvakrát uvězněn. I když ho po několika měsících úřady propustily na svobodu, nesměl hrát a přišel téměř o celý majetek. K herectví se vrátil až v roce 1950, tehdy se za něj přimluvili Jan Werich a režisér Jiří Frejka. I když po vynucené pauze už to byl jiný Burian, jeho energičnost a vitalita vzala za své, odvedl v několika filmech vynikající výkony. Po Werichově boku zazářil například pohádce Byl jednou jeden král (1955), která je populární dodnes.

Vlasta Burian je právem označován za krále komiků.


 

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.

 Averz: 

...

Reverz: 
...

Slovní popis mince :

Ag, ... 

DPH 21% v ceněČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Přinášíme dva úryvky z publikovaných článků:

Levantský tolar Chlouba každé Habešanky
Stačí zběžně prolistovat cestopisy o Etiopii z poloviny minulého století, abychom si uvědomili, čím se pyšní Habešanky na fotografiích z center měst, na tržištích, při rodinných ceremoniích či u vaření.

Stačí zběžně prolistovat cestopisy o Etiopii z poloviny minulého století, abychom si uvědomili, čím se pyšní Habešanky na fotografiích z center měst, na tržištích, při rodinných ceremoniích či u vaření, a s čím se u většiny obyvatelek měst setkáváme dosud. Většina z nich má kolem hrdla, na zdobné šňůrce či vkomponované do masivního šperku alespoň jeden levantský tolar s portrétem Marie Terezie. To, co je pro nás zajímavou historickou kuriozitou, je pro ně součástí historie etiopského císařství, projevem tradičního přístupu ke zpracování a držbě stříbra a v neposlední řadě projevem sounáležitosti k vlastní rodině a její víře v ochrannou moc šperku.

Samotná obliba této mince, poprvé ražené v roce 1780, a určené pro Arábii a severovýchodní Afriku, souvisí s dvěma jejími charakteristickými znaky, které se v daném geografickém prostředí nesmírně cení. V první řadě je to velikost, dobrá ražba a ryzost, k nimž přistupuje i skutečnost, že mince má nápis na hraně a nedá se šidit okrájením, a tím druhým znakem je fenomén portrétu, který má v daném prostředí neobvyklou vypovídací hodnotu. Zobrazuje totiž profil panovnice s dobře vyvinutou hrudí, což v arabské společnosti vedlo k láskyplnému označení této mince jako „tučná paní“ a obchodníci jí začali dávat přednost před mincemi vlastních vladařů, a také byla srozumitelná všem etnikům na severovýchodě Afriky, pro které byl portrét panovnice symbolem dobře živené a plodné matky. Mimořádný efekt měla tato symbolika v chudé Etiopii, kde se jednak cenil titul panovníka – císaře, dále zpracování stříbra a v neposlední řadě i postavení matky – rodičky.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2013Mobilizační státovky Bankovky vzor 1938
Československo již od počátku 30 let obezřetně sledovalo nejen agresivní rétoriku, ale i ekonomické a vojenské posilování svého západního souseda, který ovlivňováním německé menšiny stále více podněcoval separátní nepokoje uvnitř republiky.

Československo již od počátku třicátých let obezřetně sledovalo nejen agresivní rétoriku, ale i ekonomické a vojenské posilování svého západního souseda, který ovlivňováním německé menšiny stále více podněcoval separátní nepokoje uvnitř republiky. Proto již od poloviny třicátých došlo k zahájení příprav na obranu republiky vůči případné agresi. Nešlo jen o vyzbrojování armády, výstavbu pohraničních a vnitrozemských pevností, ale také o plánování peněžního oběhu v době války a to včetně nám dnes dobře známých mobilizačních státovek (též označovány jako vzor 1938).

Sledujeme-li historii těchto platidel, musíme se ohlédnout až k roku 1936, kdy Národní banka československá (NBČS) ve spolupráci s ministerstvy národní obrany a financí zahájila přípravy k plánovaní peněžního oběhu pro případ války. Vzhledem k předpokladu, že v průběhu obranných bojů ustoupí vojska z hlavního města, sídla NBČS a tiskárny bankovek, bylo nutné vybudovat v bezpečnější oblasti od bojiště náhradní sídlo a prozatímní tiskárnu. Náhradním sídlem1 správa určila lázeňské město Rajecké Teplice na západním Slovensku. Tiskárna se poté vystavěla nákladem 160 tis. Kč v obci Harmanec nacházející se přibližně 12 km od Banské Bystrice. Do nové haly se následně počítalo s nákupem zařízení za 3 miliony Kč. Kromě vlastního strojového parku měly být v případě nutnosti další tiskařské stroje přivezeny z Prahy. Pokud by se ukázalo, že válečné nebezpečí pominulo, plánovalo se zde tisknout nižší nominály, čímž by se ulehčilo pražské tiskárně.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2012

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2018 Zlaté mince - Numismatika