Vlasta Burian

Vlasta Burian  Vlasta Burian

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
autor: ...
ražba: ...
Emitent: ČNB

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 50.000 ks
limit provedení proof: ... ks
limit provedení b.k.: ... ks
emise: zrušeno
(emise zrušena)Doporučujeme :
- Další informace k této minci
- Stříbrné mince ČR
- Co je to žádanka mincí?

Další stříbrné mince 2016:
200 Kč Jan Jessenius
200 Kč Bitva u Hradce Králové
200 Kč Zemská jubilejní výstava v Praze
200 Kč Vlasta Burian
500 Kč Vznik Československé národní rady

Vlasta Burian (9. 4. 1891- 31. 1. 1962) – slavný český filmový a divadelní herec. Účinkoval ve čtyřech desítkách filmů, z nichž většina vznikla v období první československé republiky.

Hvězda libereckého rodáka Vlasty Buriana začala vycházet v době první světové války, když nastoupil do divadla Rokoko (1916), jehož ředitelem byl Karel Hašler. Tam se díky svému bavičskému talentu brzy stal miláčkem publika a davy jeho fanoušků se rozrůstaly. Pověstnými se staly Burianovy parodie italské opery, byl totiž také zdatným imitátorem. Inspiraci mladý komik už předtím sbíral v pražských kabaretech a šantánech, které často navštěvoval. V Praze se totiž učil za obchodníka. Sám pak bavil kamarády humornými scénkami na různých večírcích, ale vyzkoušel si i vedlejší role v divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle.

Vlasta Burian byl v mládí známý také jako milovník sportu, lákal jej zejména tenis a fotbal. Několik let dokonce hrál za prvoligový tým AC Sparta Praha.

Od roku 1925 působil ve vlastním Divadle Vlasty Buriana v Adrii. O tři roky později se však přestěhoval na Smíchov do Švandova divadla a v Adrii se usadilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha. V letech 1930 až 1945 sídlilo Divadlo Vlasty Buriana v paláci Báňské a hutní společnosti v Lazarské ulici, kde Burian zřídil také kino, ateliér, módní salon a dílny.

Vlasta Burian proslul především jako filmový komik. Spolupráce s tehdejšími slavnými režiséry Karlem Lamačem a Martinem Fričem přinesla řadu úspěšných komedií jako například C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí (vše K. Lamač) nebo Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla (M. Frič) a další. Spolupracoval ale i s dalšími režiséry. Například natáčení filmu Přednosta stanice řídil Jan Sviták, Hrdinný kapitán Korkorán zase Miroslav Cikán. Nutno poznamenat, že režiséři neměli s Burianem jednoduchou práci: byl živelný a často do jejich řízení natáčení zasahoval.

Po druhé světové válce byl herec obviněn z kolaborace s Němci a dvakrát uvězněn. I když ho po několika měsících úřady propustily na svobodu, nesměl hrát a přišel téměř o celý majetek. K herectví se vrátil až v roce 1950, tehdy se za něj přimluvili Jan Werich a režisér Jiří Frejka. I když po vynucené pauze už to byl jiný Burian, jeho energičnost a vitalita vzala za své, odvedl v několika filmech vynikající výkony. Po Werichově boku zazářil například pohádce Byl jednou jeden král (1955), která je populární dodnes.

Vlasta Burian je právem označován za krále komiků.


 

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.

 Averz: 

...

Reverz: 
...

Slovní popis mince :

Ag, ... 

DPH 21% v ceně

24.1.2018: Nejlepší medailér na světě je čech. Dílo vynikajícího Otakara Duška, vám představujeme v novém oddílu LIMITOVANÝCH EDICÍ.

19.1.2018: ČNB připravuje emisi nové pamětní bankovky. Informace a možnost rezervace 100 Kč Pamětní bankova Alois Rašín. Jde o první pamětní bankovku ČNB vůbec.

18.1.2018: ČNB doplnila doplnila emisní plán roku 2019 o třetí bimetalovou minci 2000 Kč Zavedení československé koruny. Máte ji rezervovanou? Konec objednávkového období se blíží.

ČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:

František II./I. Bankovky a papírová platidla
Vládu Františka II. poznamenaly válečné konflikty zejména s Francií, konkrétně dobyvačné výpravy císaře Napoleona Bonaparta. Připomeňme např. prohru Rakouska v bitvě „Tří císařů“.Když jsou dějiny „bohaté“ na válečné konf likty, je složitá i ekonomická situace v zemi. Rakousko se zmítalo ve válečných konf liktech a ty vysávaly státní pokladnu. Již Marie Terezie se snažila řešit nedostatek peněz, v souvislosti se sedmiletou válkou s Pruskem, zavedením novinky – papírových platidel. První bankovky na našem území byly zavedeny v roce 1762 jako bankocedule (z německého „banco zettel“).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2012Mincovnictví USA: 13 kolonií v 17. století
Když se roku 1607 Jamestown stal první stálou osadou anglických kolonistů, byla Severní Amerika nebezpečnou divočinou.

Na východním pobřeží postupně vzniklo třináct kolonií, které se měly později stát základem USA. Jejich obyvatelé během 17. století urazili dlouhou cestu od bobřích kůží až po první vlastní mince.

Tabák a wampum: komoditní měna
Nově zakládané osady potřebovaly pro své další přežití a rozvoj nakupovat zásoby a vybavení přivážené loďmi z Anglie. Když roku 1630 dorazili puritáni do Massachusetts, obchod zde probíhal s pomocí barteru. Transakce s pomocí komodit, jako byly pytle s obilím nebo dobytek, byly obtížné a cena hotových peněz prudce rostla. V nouzi bylo roku 1635 povoleno platit střelivem do mušket, v kurzu 1 kule za farthing. Jednotlivé kolonie si stanovily své směnné kurzy komodit a výrobků, čímž se obchodování stalo ještě nepřehlednější. Na jihu byl komoditním platidlem tabák. Ten se stal roku 1619 oficiální měnou Virginie a hlavním artiklem byl i v Marylandu, New Jersey a obou Karolínách. Mezi platidla se na jihu počítaly i nedostatkové železné hřebíky, kvůli kterým se často zapalovaly opuštěné domy. S dalším rozvojem kolonií se komoditní měna ukázala nepraktickou kvůli podvodům s kvalitou a velkými nároky na prostor při skladování. Novou náhradou za mince se měla stát tradiční ozdoba Indiánů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2018 Zlaté mince - Numismatika