UPOZORNĚNÍ: Upozorňuje zákazníky že od 13.1.2018 není možno hradit transakce nákupu investičních kovů platební kartou z důvodu účinnosti zákona č.370/2017 Sb. o platebním styku. Děkujeme za pochopení.

1997 Slezské stavy, špičková kvalita


Náhled Averzní strany - 1997 Slezské stavy, špičková kvalita Náhled Reverzní strany - 1997 Slezské stavy, špičková kvalita

Motiv třídukátu slezských stavů z r. 1621
Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Emitent: ČNB

průměr: 16 mm
hmotnost: 1/10 oz = 3.111 g
ryzost: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná

ročník 1995: limit nákladu 2000 ks, skutečný náklad pouze b.k. 2000 ks
ročník 1996: limit nákladu 4000 ks, skutečný náklad b.k. 3256 ks, š.k. 744 ks
ročník 1997: limit nákladu 3000 ks, skutečný náklad pouze š.k. 2250 ks
Vlasta Burian

Vlasta Burian  Vlasta Burian

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč 
autor: ...
ražba: ...
Emitent: ČNB

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
ryzost: 925/1000 Ag 75/1000 Cu
hrana proof: hladká, s vlysem "ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA * Ag 0,925 * 13 g *"
hrana b.k.: vroubkovaná
limitní náklad: 50.000 ks
limit provedení proof: ... ks
limit provedení b.k.: ... ks
emise: zrušeno
(emise zrušena)Doporučujeme :
- Další informace k této minci
- Stříbrné mince ČR
- Co je to žádanka mincí?

Další stříbrné mince 2016:
200 Kč Jan Jessenius
200 Kč Bitva u Hradce Králové
200 Kč Zemská jubilejní výstava v Praze
200 Kč Vlasta Burian
500 Kč Vznik Československé národní rady

Vlasta Burian (9. 4. 1891- 31. 1. 1962) – slavný český filmový a divadelní herec. Účinkoval ve čtyřech desítkách filmů, z nichž většina vznikla v období první československé republiky.

Hvězda libereckého rodáka Vlasty Buriana začala vycházet v době první světové války, když nastoupil do divadla Rokoko (1916), jehož ředitelem byl Karel Hašler. Tam se díky svému bavičskému talentu brzy stal miláčkem publika a davy jeho fanoušků se rozrůstaly. Pověstnými se staly Burianovy parodie italské opery, byl totiž také zdatným imitátorem. Inspiraci mladý komik už předtím sbíral v pražských kabaretech a šantánech, které často navštěvoval. V Praze se totiž učil za obchodníka. Sám pak bavil kamarády humornými scénkami na různých večírcích, ale vyzkoušel si i vedlejší role v divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle.

Vlasta Burian byl v mládí známý také jako milovník sportu, lákal jej zejména tenis a fotbal. Několik let dokonce hrál za prvoligový tým AC Sparta Praha.

Od roku 1925 působil ve vlastním Divadle Vlasty Buriana v Adrii. O tři roky později se však přestěhoval na Smíchov do Švandova divadla a v Adrii se usadilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha. V letech 1930 až 1945 sídlilo Divadlo Vlasty Buriana v paláci Báňské a hutní společnosti v Lazarské ulici, kde Burian zřídil také kino, ateliér, módní salon a dílny.

Vlasta Burian proslul především jako filmový komik. Spolupráce s tehdejšími slavnými režiséry Karlem Lamačem a Martinem Fričem přinesla řadu úspěšných komedií jako například C. a k. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Ducháček to zařídí (vše K. Lamač) nebo Anton Špelec, ostrostřelec, Tři vejce do skla (M. Frič) a další. Spolupracoval ale i s dalšími režiséry. Například natáčení filmu Přednosta stanice řídil Jan Sviták, Hrdinný kapitán Korkorán zase Miroslav Cikán. Nutno poznamenat, že režiséři neměli s Burianem jednoduchou práci: byl živelný a často do jejich řízení natáčení zasahoval.

Po druhé světové válce byl herec obviněn z kolaborace s Němci a dvakrát uvězněn. I když ho po několika měsících úřady propustily na svobodu, nesměl hrát a přišel téměř o celý majetek. K herectví se vrátil až v roce 1950, tehdy se za něj přimluvili Jan Werich a režisér Jiří Frejka. I když po vynucené pauze už to byl jiný Burian, jeho energičnost a vitalita vzala za své, odvedl v několika filmech vynikající výkony. Po Werichově boku zazářil například pohádce Byl jednou jeden král (1955), která je populární dodnes.

Vlasta Burian je právem označován za krále komiků.


 

POZNÁMKA
Mince není zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.

 Averz: 

...

Reverz: 
...

Slovní popis mince :

Ag, ... 

DPH 21% v ceněČASOPIS MINCE A BANKOVKY
Jediný v Čechách a na Slovensku. Přinášíme dva úryvky z publikovaných článků:

Sovereign nenosí v kapse jen piloti Air Force
V roce 1816 bylo zlato ve Velké Británii uzákoněno jako jediná míra hodnot. Pro částky vyšší než dvě libry se legálním platidlem staly zlaté mince.

V návaznosti na tento zákon bylo v roce 1817 započato s ražbou zlaté mince nazývané sovereign. Sovereign váží téměř osm gramů, z toho 7,32 gramů tvoří zlato. Na líci je vyražena podobizna vládnoucího monarchy, na rubu svatého Jiří. Až do první světové války byla tato mince používána ve Velké Británii jako běžný platební prostředek.

Až do dnešních dnů byla vyrobena více než jedna miliarda kusů těchto mincí, z toho téměř 488 miliónů kusů v Austrálii ještě v dobách, kdy tento kontinent byl britskou kolonií. Britský sovereign má za sebou také vzrušující vojenskou historii. Po celá desetiletí byly tyto mince všeobecně uznávány jako emergency money, tj. peníze pro přežití. Mince sovereign byly součástí balíčků na přežití jak u spojeneckých pilotů ve druhé světové válce, tak i u amerických pilotů operujících nad Irákem.

Dnes může tato mince přinést štěstí i Vám.Nizozemsko Kolonie, kolonie a zase kolonie… (3)
Nizozemsko, někdy také mylně jako celek označováno za Holandsko, což je jen část nizozemského království (dále budu uvádět jen Nizozemsko, Nizozemci apod.), leží v severozápadní části evropského kontinentu.

Jedná se konstituční monarchii, která se zbavila Španělské nadvlády již v roce 1568 a udržela se do dnešních dob. Také tento malinký evropský stát měl chuť ze světových nalezišť utrhnout co největší díl a proto vysílal své koráby ke kolonizování nových světů. Vítejte v krátké ukázce vybraných nizozemských kolonií.

NIZOZEMSKÉ ANTILY

V samém úvodu tohoto dí lu se přesuneme do karibské oblasti. Souostrov ý Nizozemských Antil bylo objeveno na přelomu 15. a 16. století. V roce 1527 se ostrovy staly součástí španělských kolonií. Nizozemskem byly kolonizovány ve 30-40. letech 17. století. Rokem 1866 se stávají korunní nizozemskou kolonií a toto zůstalo až do roku 1948, kdy se změnil na název Nizozemské Antily. Tak zvaná Char ta Nizozemského království, vydána v roce 1954 povýšila tuto kolonii na plnohodnotnou autonomní zemi v rámci celého Nizozemského království.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2018 Zlaté mince - Numismatika