2010 - Proof - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi
Pamětní zlatá mince 2500 Kč z cyklu Kulturní památky technického dědictví Autor: Jaroslav Veselák Emitent: ČNB
průměr: 22 mm hmotnost: 7,777 g ryzost: 999,9/1000 Au hrana proof: hladká hrana b.k.: vroubkovaná provedení Proof emise 10200 ks provedení b.k. emise 3800 ks
průměr: 22 mm hmotnost: 7,777 g ryzost: 999,9/1000 Au
hrana proof: hladká
hrana b.k.: vroubkovaná provedení Proof emise 10200 ks
provedení b.k. emise 3800 ks
Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci je dodáván certifikát potvrzující její parametry.
Od 1.3.2006 došlo k úpravě cen pamětních zlatých mincí vydávaných
ČNB. Do ceny se nyní promítá pohyb cen na trhu zlata. Cena se upravuje
každé dva měsíce.
Vodní hamr v Dobřívi
Averz:
Jaroslav Veselák Tématem lícní strany mince je
kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku. Uprostřed se nachází
český lev, vpravo od něj je moravská orlice a po jeho levé straně je slezská
orlice. Pod kompozicí heraldických zvířat je název státu „ČESKÁ REPUBLIKA“ a
označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „2500 Kč“. Při
levém, horním a pravém okraji mince je název cyklu „KULTURNÍ PAMÁTKY
TECHNICKÉHO DĚDICTVÍ“. Značka České mincovny je umístěna vlevo od označení
nominální hodnoty mince.
Reverz:
Jaroslav Veselák Na rubové straně je ztvárněno vnitřní vybavení hamru
v Dobřívě – nadhazovací kladivo a v průhledu vodní kolo, které jej pohání. Při
levém, horním a pravém okraji mince je opis „HAMR V DOBŘÍVĚ“ a ročník ražby
„2010“. Při levém spodním okraji mince vedle zobrazení hřídele jsou umístněny
iniciály autora výtvarného návrhu mince, akademického sochaře Jaroslava
Veseláka, které jsou tvořeny kompozicí písmen „V“ a „J“.
DOSTUPNOST
Dostupnost zboží: Centrála - dostupnost na prodejnách ? kód: KZCR68 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno. kód: KZCR67 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno.
Dostupnost zboží: Praha, Obecní dům kód: KZCR68 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno. kód: KZCR67 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno.
Dostupnost zboží: Bratislava, Dunajská ul. 68 kód: KZCR68 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno. kód: KZCR67 ... - Národní kulturní památka Hamr v Dobřívi - Vyprodáno.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KZCR68 nákupem získáte +45,00 ZM kód: KZCR67 nákupem získáte +40,00 ZM
24.1.2018: Nejlepší medailér na světě je čech. Dílo vynikajícího Otakara Duška, vám představujeme v novém oddílu LIMITOVANÝCH EDICÍ.
19.1.2018: ČNB připravuje emisi nové pamětní bankovky. Informace a možnost rezervace 100 Kč Pamětní bankova Alois Rašín. Jde o první pamětní bankovku ČNB vůbec.
18.1.2018: ČNB doplnila doplnila emisní plán roku 2019 o třetí bimetalovou minci 2000 Kč Zavedení československé koruny. Máte ji rezervovanou? Konec objednávkového období se blíží.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
Výrobní defekty na mincích (1) Stručný pohled do historie výroby mincí Mincovní technika je vždy charakteristická pro určité historické období a mění se s technickým pokrokem.
Budeme se proto nejprve zabývat způsoby odpovídajícími dobové technické úrovni, kterými bylo zejména v našich historických zemích v průběhu desíti staletí v mincovnách zajišťováno mincovní dílo. Konečným produktem tohoto souboru na sebe navazujících výrobních činností byla ražená mince.
Mincovní dílo se zjednodušeně řečeno skládalo ze třech základních fází: A - přípravné (příprava mincovního kovu: jeho čištění od zbytkových příměsí z hutní výroby, legování pro získání mincovní slitiny předepsané ryzosti, lití cánů a jejich žíhání), B – mincířské (výroba střížků: zhotovování plátů a jejich úprava klopováním a kvečováním, žíhání a bělení, vážení) a C – pregéřské (ražení mincí). Dříve než se mohlo přistoupit k finální fázi celého náročného technologického procesu tj. k vlastní ražbě mincí, bylo nutné, aby zvláštní, často nezávislá dílna zhotovila a dodala mincovní razidla. Je pochopitelné, že i výroba razidel prošla v průběhu staletí řadou proměn – od puncovní techniky 10. století, přes umělecky vrcholnou dobu rytých obrazů českých denárů 12. století zpět k puncovní technice doby grošové a tolarové až ke strojové výrobě již velmi blízké té dnešní. Pokud se týká vlastní ražby mincí i ona prošla složitým vývojem od ruční ražby přes první jednouché stroje k technicky vyspělým mechanickým ražebním lisům.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2014.
Medaile na návštěvu císaře Františka Josefa I. v Liberci Chyboražba medaile z roku 1891 Numismatické památky spojené se Všeobecnou zemskou a jubilejní výstavou konanou v roce 1891 v Praze patří k oblíbeným sběratelským námětům a jsou ozdobou mnohých veřejných i soukromých sbírek.
Přesto lze i dnes po více než sto dvaceti letech od konání výstavy ještě objevit při pozorném studiu sbírkových fondů dosud nepopsané exempláře (např. jiný použitý materiál, varianty provedení nápisů, opisů, detaily reliéfu a v neposlední řadě i chyboražby). Jeden takový podle mého názoru dosud neznámý exemplář bych chtěl po krátkém úvodu numismatické veřejnosti dále představit.
Všeobecná zemská a jubilejní výstava se uskutečnila v Praze ve dnech 15. 5.–18. 10. 1891. Byla to hospodářská a společenská výstava uspořádaná na oslavu jubilea první české průmyslové výstavy v Praze roku 17911. Snahy zorganizovat další podobnou výstavu v Čechách se totiž začaly objevovat již od třicátých let 19. století. Teprve až návrh z roku 1887, uspořádat výstavu na oslavu jubilea první průmyslové výstavy pod protektorátem císaře a krále Františka Josefa I. uspěl. Slavnostního zahájení výstavy se zúčastnili ministři
vídeňské vlády, poslanci zemského a říšského sněmu, představitelé české šlechty a podnikatelů. Císař František Josef I. se zahájení výstavy nezúčastnil. Výstava pak probíhala
za značného zájmu veřejnosti. Uvádí se, že výstavu navštívilo kolem 2,5 milionu platících návštěvníků. Dokonce byly dny, ve kterých jich bylo více než 50 tisíc..
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013