Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop Zlatá bula sicilská

Zlatá bula sicilská

Zlat8 bula sicilskáZlatá bula sicilská

Pamětní zlatá mince 10.000 Kč
autor Jaroslav Bejvl

- Další informace o této minci

Zlatá bula sicilská

Komise pro posuzování návrhů na české peníze vyhodnotila předložené práce dne 26. dubna 2011 v České národní bance za přítomnosti odborné poradkyně pro historická témata prof. PhDr. Marie Bláhové, DrSc. z Filosofické fakulty University Karlovy. V prvním kole bylo vyřazeno šestnáct návrhů, a to především pro výtvarné nebo věcné nedostatky zpracování. Ve druhém kole získalo odměnu osm návrhů, které byly výtvarně na vyšší úrovni a tematiku zachycovaly lépe.

Do třetího kola postoupilo pět prací. První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademického sochaře Jiřího Harcuby za sochařsky dokonalé zpracování tématu. Druhou cenu komise udělila návrhu akademického sochaře Michala Vitanovského za dobově výstižné a výtvarně přesné provedení návrhu v gotickém duchu, přičemž oblé tvary evokují dobu ražby brakteátů. Třetí cenu obdržel návrh Jaroslava Bejvla za přehledné a výstižné ztvárnění zadaného tématu s dobovými historickými atributy. Dalším dvěma návrhům od MgA. Martina Daška a Mgr. Art. Miroslava Hrice, které postoupily do třetího kola, udělila komise mimořádné odměny za originalitu zpracování.

Bankovní rada projednala návrh na realizaci mince dne 19. května 2011. Konstatovala, že všechny tři vítězné modely jsou zajímavé, avšak doporučení komise po diskuzi nepotvrdila. a pro realizaci vybrala návrh Jaroslava Bejvla.

1. cena
1. cena

2.cena
2. cena


 


www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika