Proof - česky říkáme 'špičková kvalita', je povrchová úprava mince v nejvyšší jakosti. Ražba se provádí z ručně leštěných razidel. Mincovní plocha je zrcadlově lesklá. V díle vyniká kontrast leštěných ploch a matovaných částí reliéfu. Dokonalý povrch mince je mimořádně citlivý. Uchovávejte minci vždy v ochranné kapsli.
B.k. - znamená 'bankovní kvalita'. Mincovní plocha i reliéf jsou matovány. Mince je nová, ve stavu jak byla vyrobena v mincovně. Mince neprošla oběhem. Klasické provedení dovoluje přímý kontakt s mincí. Značení b.k. odpovídá zahraničnímu označení unc. /uncirculated/
Patina - značí povrchovou úpravu mince. Díky patinování dostává ražba ušlechtilý vzhled, získává ochranu vůči přirozené oxidaci a odolává barevným změnám. Reliéf na mincovním poli je výrazně kontrastní a dostatečně vyniknou detaily a jemné prvky, které výtvarník do svého díla zakomponoval. Při podrobném zkoumání povrchu patinované mince je patrná výrazně lepší čitelnost písma a rozlišitelnost ozdobných prvků.
Ivan Olbracht (6. ledna 1882 - 30. prosince 1952) – český spisovatel, novinář a překladatel. Autor knihy Nikola Šuhaj loupežník. Jeho původní jméno bylo Kamil Zeman.
Ivan Olbracht se narodil v rodině advokáta a spisovatele Antala Staška v Semilech. V roce 1900 dokončil gymnázium ve Dvoře Králové a odešel studovat práva do Berlína. Po dvou letech pokračoval na vysoké škole v Praze, kde brzy přestoupil na filozofickou fakultu. Ani jednu z vysokých škol však nedokončil a začal se naplno věnovat žurnalistice.
Jako levicově zaměřený autor publikoval zejména v Dělnických listech, Právu lidu nebo v Rudém právu. V roce 1921 vstoupil do Komunistické strany Československa. Za své politické aktivity byl dvakrát uvězněn. V roce 1929 podepsal takzvaný Manifest sedmi, což byl protest proti Gottwaldovu způsobu vedení strany, a z KSČ vystoupil. Duchem však komunistou zůstal. O dva roky později odjel do vesnice Koločava na Podkarpatské Rusi. Pobyt v této malebné, ale zároveň velmi zaostalé zemi, měl zásadní vliv na Olbrachtovu další tvorbu. Z roku 1933 pochází jeho bezesporu nejznámější kniha Nikola Šuhaj loupežník, která se stala podkladem pro četná divadelní i filmová zpracování.
Z období života na Podkarpatské Rusi pochází i povídkový soubor s židovskou tematikou Golet v údolí (1937). Přímo v Koločavě se Olbracht zasloužil o vznik filmu Marijka nevěrnice (režíroval Vladislav Vančura), k němuž napsal scénář. Snímek je zajímavý i tím, že si v něm zahráli sami obyvatelé obce.
Odkaz Ivana Olbrachta je v Koločavě ostatně dodnes velmi živý: v tamní škole je umístěno muzeum věnované jeho památce, před budovou stojí spisovatelova socha.
Za druhé světové války se Olbracht zapojil do odboje.
V roce 1945 se stal členem ÚV KSČ a později poslancem Národního shromáždění.
POZNÁMKA
Mince není
zobrazena ve skutečné velikosti. Kliknutím na obrázek se zvětší.
K minci nebyl vydáván certifikát.
Dostupnost zboží: Praha, Obecní dům kód: KSCSSR85 - Proof - 100 Kčs - Ivan Olbracht - Vyprodáno.
Dostupnost zboží: Bratislava, Dunajská ul. 68 kód: KSCSSR85 - Proof - 100 Kčs - Ivan Olbracht - Vyprodáno.
KREDIT Kredit pro věrnostní program ZLATÉ MINCE kód: KSCSSR85 nákupem získáte +5,00 ZM
AKTIVITA CENY
Zajímá Vás jak se vyvíjí cena těchto mincí? Jaká byla jeho původní cena
mince a jaká je jeho hodnota mince dnes?
Tyto užitečné informace Vám pomohou ocenit minci
nebo medaili, kterou vlastníte.
Informace o vývoji cen poskytujeme jen registrovaným návštěvníkům.
Registrace je bezplatná. Registrujte se
zde a získejte přístup k informacím které Vás zajímají.
Po přihlášení se informace o cenách zobrazí zde.
24.1.2018: Nejlepší medailér na světě je čech. Dílo vynikajícího Otakara Duška, vám představujeme v novém oddílu LIMITOVANÝCH EDICÍ.
19.1.2018: ČNB připravuje emisi nové pamětní bankovky. Informace a možnost rezervace 100 Kč Pamětní bankova Alois Rašín. Jde o první pamětní bankovku ČNB vůbec.
18.1.2018: ČNB doplnila doplnila emisní plán roku 2019 o třetí bimetalovou minci 2000 Kč Zavedení československé koruny. Máte ji rezervovanou? Konec objednávkového období se blíží.
ČASOPIS MINCE A BANKOVKY Jediný v Čechách a na Slovensku. Úryvky z publikovaných článků:
K počátkům ražby malých grošů Zajímavé ražby z Nume.cz Počátek ražby malých grošů bývá spojován se jménem císaře Rudolfa II. (1576-1611).
První malé groše s letopočty 1577 a 1578 skutečně nesou císařovu iniciálu a v opisu zpravidla jeho jméno se zkrácenou titulaturou. Ražba Rudolfových malých grošů však byla pouze logickým vyústěním složitých jednání o minci mezi českým sněmem a císařem Maxmiliánem II. (1564-1576) započatých po zrušení krejcarového měnového systému pro české země v roce 1573.
Krejcarový měnový systém byl oficiálně zrušen na jaře 1573 a nová ražba v tolarovém měnovém systému byla obnovena v průběhu tohoto roku. Provizorně, až do doby vydání nového mincovního řádu, bylo ve všech českých mincovnách raženo podle mincovního řádu z roku 1547. Z drobných a středních nominálů byly raženy malé a bílé peníze a bílé groše ve vzájemném hodnotovém poměru 14:7:1. Na základě výsledků zdlouhavých dvouletých jednání mezi českým sněmem, císařem, českou komorou a mincovnami byl českým sněmem počátkem léta 1576, tedy ještě za vlády Maxmiliána II., schválen a vydán nový mincovní řád.
V novém mincovním řádu, ve výčtu ražených nominálů, se poprvé setkáváme s malým grošem jako polovinou bílého groše. V textu sněmovního usnesení čteme: „Grošuov bílých na hřivnu vcházeti má sto a dvaceti šest kusuov dva peníze bílé ... Item, puol groše bílého na sedm peněz malých též bito býti má ...“ Česká nominálová soustava na úrovni mincí drobných a středních hodnot, ve kterých probíhala naprostá většina běžných denních plateb, byla doplněna novým nominálem.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013
Vladimír Oppl Mistři české numizmatiky Akademický sochař Vladimír Oppl se právem řadí k nejvýznamnějším českým
medailérům.
Na svém kontě má celou řadu zrealizovaných návrhů mincí i pamětních
medailí. Málokdo ví, že například běžná dvacetikoruna, s níž se lidé denně setkávají
při nákupech, byla vyražena podle jeho předlohy. Prestižní časopis World Coin News
v roce 1999 uznal jeho minci Nové město pražské za Nejkrásnější zlatou pamětní
minci na světě. Záběr tohoto všestranného umělce je ale mnohem širší.
Vladimír Oppl je například autorem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka, který prezident uděluje nebo propůjčuje osobám, jež se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Mezi jeho realizované návrhy patří i půlkilogramová platinová medaile, svého druhu největší na světě, s motivem pražského chrámu Svatého Víta. Vladimír
Oppl učil deset let na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, po Sametové revoluci v roce 1989 se osamostatnil: nyní žije a pracuje v hlavním městě. Za svůj největší koníček považuje fotografování.
Nad tím bych se musela hluboce zamyslet, protože těch zpracovaných témat byly desítky. V roce 1974 získal můj návrh na Janka Jesenského druhou cenu a od té doby jsem se pravidelně účastnila soutěží vypsaných Českou národní bankou. Když uvážíme, že tyto soutěže se konaly třikrát do roka, ke každé jsem předložila alespoň dva nebo tři návrhy, bylo toho opravdu hodně. Realizace v podobě ražby se z toho dočkalo deset návrhů.
Jste autorem mince Nové město pražské, která na přelomu tisíciletí získala titul Nejkrásnější zlatá pamětní mince na světě. Co pro vás tato pocta znamenala?
Je samozřejmě příjemné, když člověku někdo jeho práci pochválí, určitě se pak pracuje radostněji. O tom ocenění jsem se dozvěděl až s časovým odstupem. Byl to krásný pocit,ale nijak tu událost nepřeceňuji. Jak se říká: Světská sláva, polní tráva…
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012