Investiční zlato. Mince ČNB.
E-shop Fotografování mincí.

Fotografování mincí - mistrovství detailu


Nalézáním skryté krásy, kterou lidské oko často nemůže ani postřehnout se zabývá makrofotografie. S její pomocí se můžete na portálu www.Zlate-Mince.cz ponořit do nadpřirozeného světa fantastických detailů vzácných českých mincí a medailí.

 


Předsádky
Předsádková čočka je nejlevnější cestou k makrofotografii. Je to vlastně lupa, našroubovaná před objektiv a umožní Vám ostřit na kratší vzdálenosti než samotný objektiv bez předsádky. Předsádky se vyrábějí v různém provedení, některé i složené z více (nejčastěji dvou) čoček a opatřené antireflexní úpravou.

Mezikroužky
Mezikroužky se vsazují mezi tělo fotoaparátu a objektiv. Tím se oddálí objektiv od roviny snímače a opět umožní ostřit na kratší vzdálenost než normálně. Vyrábí se v několika velikostech a lze je použít buď jednotlivě nebo v kombinaci a tím měnit měřítko zvětšení. Existují taky mezikroužky, které umožňují plynulou změnu měřítka zvětšení. Mezikroužky ale snižují až o 2 clonová čísla světelnost objektivu a také se násobí všechny optické vady objektivu (zejména chromatická vada).

Makrokonvertory
Makrokonvertor je mezikroužek vybavený navíc optikou, která zdvojnásobuje ohniskovou vzdálenost objektivu a opět snižuje minimální zaostřovací vzdálenost. Nasazuje se stejně jako mezikroužky a stejně tak snižuje světelnost objektivu.

Makroobjektivy
Specializované objektivy určené pro snímání makra. Má většinou pevnou ohniskovou vzdálenost v rozmezí 50 až 200 mm. Skutečný makro objektiv má měřítko zobrazení je 1:1. Makroobjektiv má schopnost zaostřit i velmi blízké předměty a k blízkému snímání má i optimalizovanou optikou . Nepravé makro objektivy dosahují většinou měřítka 1:2.

Hasselblad 500C/M z ryzího zlata. Jeden z 1400 kusů vyrobených k 30 výročí modelu 500C.
Zlaté díly mají ryzost 24 karátů!

Několik technických pojmů

Měřítko snímání
Měřítkem snímání se rozumí poměr mezi skutečnou velikostí fotografovaného předmětu a jeho obrazem na snímači fotoaparátu (nikoliv na výsledné fotografii). Například- mince má skutečný průměr 20 mm a na snímač se zobrazí ve velikosti 10 mm. Takové měřítko označujeme jako 1:2. Pokud by se mince na snímač zobrazila ve velikosti také 20 mm, je to měřítko 1:1.

Skutečné a pravé makro objektivy dosahují měřítka 1:1. Některé levnější a kombinované objektivy se schopností i makro režimu dosahují měřítek jen 1:2.

Předpokládáme-li, že kinofilmové políčko 24x36mm se zvětší na formát fotografie 13x18cm, dojde u měřítka snímání 1:1 k zvětšení mince na velikost 5,4cm tedy 5,4x tedy její zobrazení v měřítku 5,4:1.

Vzhledem k menší velikosti snímače na některých digitálních zrcadlovkách a jejich přepočítacímu koeficientu cca 1,6x se vlastně obraz více zvětšuje a měřítko snímání roste též. Proto makro objektiv s měřítkem 1:1 nasazený digitální zrcadlovku bude mít měřítko 1,6:1.


Minimální zaostřovací vzdálenost
Dalším důležitým parametrem makro objektivů je minimální zaostřovací vzdálenost. Udává jak nejblíže můžete snímané minci být abyste byli ještě schopni zaostřit. Měří se od předmětu
k rovině snímače v těle fotoaparátu. Nikoliv k přední části objektivu.

Při této vzdálenosti taky objektiv dosahuje svého největšího měřítka snímání. Čím dále jste od fotografované mince, tím méně si fotoaparátem stíníte, ale mince se hůře hledá, snižuje se hloubka ostrosti a více se projevuje chvění fotoaparátu. U krátkých vzdáleností   dochází i k výraznému perspektivnímu zkreslení podobně jako u širokoúhlých objektivů.


Hloubka ostrosti
Při zvětšování obrazu dramaticky klesá hloubka ostrosti Proto makro objektivy umožňují vysoká clonová čísla (f/32, f/45) s cílem umožnit vysokou hloubku ostrosti. Při vysokých clonových číslech ale dochází k difrakci světla a tím k poklesu brilance obrazu.

S rostoucím příčným zvětšením (m) klesá prudce hloubka ostré kresby (h) a právě při makrofotografii pracujeme s velkými hodnotami příčného zvětšení. Hloubka ostrosti je obecně při práci fotografa jedním z důležitých prvků zásadním způsobem ovlivňující kvalitu výsledné fotografie a vzhledem k tomu je nutno věnovat ji náležitou pozornost. To platí zvláště při makrofotografii, kde se hloubka ostrosti pohybuje většinou v řádech maximálně několika milimetrů.

Hloubku ostré kresby při makrofotografii lze vypočítat pomocí výrazu:

h = 2 zc [(1+m)/m2]
 
kde: c clonové číslo, m příčné zvětšení, z průměr rozptylového kroužku. 

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika