Investiční zlato. Mince ČNB.
ZPRÁVA PRO SBĚRATELE MINCÍ ČNB: dne 20.3. bude prodejna ve Vsetíně otevřena od 8:00 do 12:00
E-shop Stanovení hmotnosti diamantů

Hmotnost diamantu  (Carat)
 

Stanovení hmotnosti se provádí vážením s přesností na tisícinu karátu. Povolená odchylka ve správnosti stanovení hmotnosti je 0,001 ct. Zaokrouhlování se provádí zpravidla na dvě desetinná místa (setiny karátu) a to tak, že devítka na místě tisícin se zaokrouhluje směrem nahoru, ostatní čísla až po osmičku včetně se zaokrouhlují směrem dolů. Je-li na místě tisícin nula, zaokrouhlení není potřebné. Některé gemologické laboratoře (například Česká Gemologická Laboratoř nebo AGS v USA) do certifikátů uvádějí hmotnost na 3 desetinná místa, tedy na tisíciny karátu.

Vzhledem k přesně stanoveným parametrům briliantového brusu lze poměrně přesně určit váhu také změřením základních rozměrů briliantu, tj. průměru (min. ve dvou na sebe kolmých osách) a výšky.

Odhadovaná hmotnost [ct] = (průměr rundisty)2 x výška x 0,0061

Jak "velký" je jeden karát?

kulatý briliant
0.25 ct. ~ 4.1 mm
0.50 ct. ~ 5.2 mm
0.75 ct. ~ 5.9 mm
1.00 ct. ~ 6.5 mm
princess
0.010 ct. ~ 1.0 x 1.0 mm
0.050 ct. ~ 2.0 x 2.0 mm
0.155 ct. ~ 3.0 x 3.0 mm
0.250 ct. ~ 3.5 x 3.5 mm
( další info. zde

Hodnota briliantu s rostoucí hmotností neroste lineárně, roste „rychleji“, neboť čím je kámen větší, tím je vzácnější a tedy i dražší. Jeden kámen o hmotnosti 1,0ct stojí více než dva kameny 0,5ct se stejnými ostatními parametry.


Obr.2  Diamanty o váze 1 ct patří k nejoblíbenějším

Největší nalezené diamanty mají i tisíce karátů.  Mezi vůbec nejznámější patří Cullinan zdobící britské korunovační klenoty.

 
Obr.1 Karobová semena mají vždy stejnou hmotnost

Termín karát je odvozen už z doby antického světa, kdy obchodníci s drahými kameny a výrobci šperků k jejich vážení používali semena z plodů karobového stromu (lat. Ceratonia siliqua), hebrejsky charuv, arabsky kharoub), u nás dobře známého pod pojmem svatojánský chléb nebo chlebovník. Karobové semeno tak dalo vzniknout názvu karát. Karobová semena se začala používat jako jednotka k vážení diamantů, protože mají shodnou velikost a především i hmotnost, díky čemuž mohla posloužit k ustanovení standardu váhy diamantů a drahých kamenů vůbec. Do začátku 20. století se hodnota jednotky několikrát měnila, metrická hodnota karátu byla mezinárodně uznána v roce 1907 a s celosvětovou platností se používá dodnes.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2019 Zlaté mince - Numismatika