Zlato 1461.52 €/Oz
Stříbro 21.24 €/Oz
Platina 978.00 €/Oz
Paládium 2260.52 €/Oz
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Je částečně omezený režim prodejen. Možné je pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.
Zlato Mince


Hmotnost diamantu (Carat)
Jak se stanoví hmotnost drahých kamenů v karátech?

Stanovení hmotnosti se provádí vážením s přesností na tisícinu karátu. Povolená odchylka ve správnosti stanovení hmotnosti je 0,001 ct. Zaokrouhlování se provádí zpravidla na dvě desetinná místa (setiny karátu) a to tak, že devítka na místě tisícin se zaokrouhluje směrem nahoru, ostatní čísla až po osmičku včetně se zaokrouhlují směrem dolů. Je-li na místě tisícin nula, zaokrouhlení není potřebné. Některé gemologické laboratoře (například Česká Gemologická Laboratoř nebo AGS v USA) do certifikátů uvádějí hmotnost na 3 desetinná místa, tedy na tisíciny karátu.

Vzhledem k přesně stanoveným parametrům briliantového brusu lze poměrně přesně určit váhu také změřením základních rozměrů briliantu, tj. průměru (min. ve dvou na sebe kolmých osách) a výšky.

Odhadovaná hmotnost [ct] = (průměr rundisty)2 x výška x 0,0061

Hodnota briliantu s rostoucí hmotností neroste lineárně, roste „rychleji“, neboť čím je kámen větší, tím je vzácnější a tedy i dražší. Jeden kámen o hmotnosti 1,0ct stojí více než dva kameny 0,5ct se stejnými ostatními parametry.


Obr.2  Diamanty o váze 1 ct patří k nejoblíbenějším

Největší nalezené diamanty mají i tisíce karátů.  Mezi vůbec nejznámější patří Cullinan zdobící britské korunovační klenoty.


Obr.1 Karobová semena mají vždy stejnou hmotnost

Pro stanovení hmotnosti diamantů (a většinu jiných drahých kamenů) se používá jednotka metrický karát, zkratkou je ct.

Termín karát je odvozen už z doby antického světa, kdy obchodníci s drahými kameny a výrobci šperků k jejich vážení používali semena z plodů karobového stromu (lat. Ceratonia siliqua), hebrejsky charuv, arabsky kharoub), u nás dobře známého pod pojmem svatojánský chléb nebo chlebovník. Karobové semeno tak dalo vzniknout názvu karát. Karobová semena se začala používat jako jednotka k vážení diamantů, protože mají shodnou velikost a především i hmotnost, díky čemuž mohla posloužit k ustanovení standardu váhy diamantů a drahých kamenů vůbec. Do začátku 20. století se hodnota jednotky několikrát měnila, metrická hodnota karátu byla mezinárodně uznána v roce 1907 a s celosvětovou platností se používá dodnes.

Jak "velký" je jeden karát?

kulatý briliant
0.25 ct. ~ 4.1 mm
0.50 ct. ~ 5.2 mm
0.75 ct. ~ 5.9 mm
1.00 ct. ~ 6.5 mm
princess
0.010 ct. ~ 1.0 x 1.0 mm
0.050 ct. ~ 2.0 x 2.0 mm
0.155 ct. ~ 3.0 x 3.0 mm
0.250 ct. ~ 3.5 x 3.5 mm
( další info. zde

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2021 Zlaté mince - Numismatika