ARCHIV STARŠÍCH ČÍSEL ČASOPISU MINCE A BANKOVKY

Starší, vyprodaná čísla časopisu Mince a Bankovky jsou zařazena v.pdf formátu v archivu časopisu. Soubory je možné stáhnout pro soukromé s studijní účely. Jakékoliv jejich další komerční užití, zpřístupnění na internetu, nebo další veřejné šíření a využití není povoleno.

 Číslo 4 ročník 2008

Panovníkovo varování před nekvalitními penězi
Jak se anglický král Jiří II. snažil v Hannoverském knížectví zabránit dovozu cizích mincí

Před 250 lety zuřila Sedmiletá válka (1756–1763). Vzápětí po nástupu na trůn přepadl v roce 1740 teprve osmadvacetiletý pruský král Friedrich II. Slezsko a přivlastnil si jej. K udržení Slezska se musely uskutečnit tři války, jichž se kromě napadeného Rakouska zúčastnily také Francie, Rusko a po přechodnou dobu Velká Británie. K financování vojenských výdajů se na mnoha místech vybíraly daně a razily se mince s nízkým obsahem drahých kovů. Německá knížata se snažila vlastní země před vnikáním cizích méně kvalitních mincí chránit záplavou nařízení a hrozbou citelných pokut, což dokazuje nařízení Jiřího II., anglického krále a kurfiřta z Hannoveru, vydané dne 30. listopadu 1759. Nařízení mělo zamezit vnikání a oběhu cizích, nekvalitních mincí s nízkou ryzostí.

 Číslo 3 ročník 2008

Jiří Hána
Cesty ke groši

Jednoho z našich největších odborníků na grošové období české mince, jsme zastihli v Pivovarském muzeu v Plzni, kde si pan ředitel urval pár chvil, aby nám představil svou novou publikaci a pobavil se s námi o své největší vášni – o groších. Ing. Jiří Hána, Ph.D. byl osloven, když se začal zpracovávat velký mincovní nález Defurových Lažan v roce 1999. Ta myšlenka byla zpracovat onen nález a publikovat ho. A protože v Klatovském muzeu byly poměrně bohaté nálezové fondy, ukázalo se, že knihy vydají na celou edici. Vznikl tedy popis nálezu v Defurových Lažanech, jako suplementum přibyly Pražské groše Václava IV. Poté přišel soupis grošových nálezů do poloviny 15. století, a jeho poslední kniha je vlastně druhé suplementum k tomuto tématu.

www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2017 Zlaté mince - Numismatika