UPOZORNĚNÍ: ÚPRAVA PROVOZNÍ DOBY Z DŮVODU DOVOLENÝCH V OBDOBÍ OD 11.6.-31.7.2018 V PRODEJNĚ ZLATÉ MINCE – NUMISMATIKA V OBECNÍM DOMĚ: PO-PÁ 8:00-16:00.

MincovnaMincovna je místo, kde se vyrábí (razí) mince. Jak vypadala mincovna ve starověku není přesně známo, ale na území Česka to byla od tzv. grošového období (od r. 1300) budova, kde byly soustředěny všechny činnosti potřebné pro vznik finálního produktu - mince. Panovnický monopol na ražbu mincí zavádí reformou až Václav II.

Na území českých zemí bylo několik mincoven, v období ražby denárů (do roku 1300) to byly mincovny v Praze (PRAGA CIVITAS), Mělníku (MELNIC CIVITAS), na Vyšehradě (VVISEGRAD), v Libici (LIVBVZ), později ražbou grošů známý Vlašský dvůr v Kutné hoře.

Současné české mince se razí v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Veřejnosti přístupná je bývalá biskupská mincovna v Kroměříži, významná mincovna se nachází v Kremnici na Slovensku.

V roce 2011 vznikla České mincovně konkurence - Pražská mincovna a.s. se sídlem v hlavním městě České republiky.

 

- Návrat na slovník numismatických pojmů

Příbuzná témata :
 - Zlato

Klíčová slova :
Mincovna . Česká mincovna . Pražská Mincovna

Prameny :
http://cs.wikipedia.org/wiki/Mincovna

 
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2018 Zlaté mince - Numismatika