
Miroslav Hric
Miroslav Hric patří k nejznámějším slovenským autorům ražené numizmatiky. Rodák ze Žiaru nad Hronom pochází z umělecky založené rodiny: už jeho děd byl kovorytcem v kremnické mincovně a výtvarníkem byl i jeho otec.
V roce 2000 úspěšně ukončil Školu užitkového výtvarnictví a nastoupil do sochařského ateliéru na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. O sedm let později obhájil doktorandské studium v oboru kresba. Má za sebou čtrnáct samostatných výstav a řadu sympozií doma i v zahraničí. Mezi odborníky, kteří ovlivnili jeho umělecký vývoj, patří akademičtí sochaři Ivan Lipták a Ján Hoffstädter. Miroslav Hric realizoval pamětní mince pro Českou národní banku, Národnú banku Slovenska, Pražskou mincovnu a další zadavatele. K jeho posledním pracím patří medaile upomínající na sté výročí založení československých legií. Umělec zastává názor, že návrh by měl zrcadlit především současnost.
Miroslav Hric žije a tvoří v Banské Štiavnici, ve městě historicky spjatém s těžbou drahých kovů, z nichž pak kremnická mincovna razila proslavené mince.
INTERVIEW
Medailérská tvorba má blízko k historii. Které období je vám osobně nejbližší?
Rád se vracím k dílům mistrů, především z vrcholných období renesance. Obdivuji jejich zručnost a řemeslnou dokonalost, provedení modelace i samotnou ražbu medailí a mincí. Velkou výzvou je pro mě i výstižné zpracování historických témat z dnešního pohledu. Zastávám však názor, že návrh by měl zrcadlit současnost. Ať už kompozicí, ale i způsobem, jakým přistupujeme k tvorbě návrhu a nastudování daného tématu.
Kteří profesoři a na jaké škole Vás nejvíce ovlivnili?
V souvislosti s medailérstvím mě ještě na střední Škole užitkového výtvarnictví v Kremnici inspiroval akademický sochař Ivan Lipták a na Vysoké škole výtvarných umění akademický sochař Ján Hoffstädter, u kterého jsem byl v ateliéru. Jako první ma však ovlivnil můj otec výtvarník a děd, který sa vyučil za kovorytece v Kremnickej mincovni.
Uveďte minci nebo medaili, z níž máte největší radost?
Za největší úspěch považuji minci o nominální hodnotě dvě eura k 1150. výročí příchodu Konstantina a Metoděje na Velkou Moravu. Vydala ji v roce 2013 Národná banka Slovenska. Taktéž mě potěšilo vydání mince České národní banky o nominální hodnotě 5000 českých korun, která patří do cyklu Mosty České republiky.
Kde v současnosti tvoříte a žijete?
Před třemi lety jsem se přestěhoval z Bratislavy do banské Štiavnice. Toto město je historicky spjaté s těžbou drahých kovů, z kterých byly následně v Kremnici ražené mince. Duch historie a zároveň příliv vzdělaných mladých lidí dává tomuto městu jedinečnou, pro mě neopakovatelnou a inspirující atmosféru.
Přehled dostupných ražeb nesoucích rukopis Miroslava Hrice