Největší mince na světě

Tato mince váží rovných 100 Kg. To je více než 3125 troyských uncí v jedné minci.Je vyrobena z ryzího zlata. Její průměr je 53 cm ( 21 palců ) a tloušťka dosahuje 3 cm. Jedná se taky o největší platnou minci na světě. Při výrobě tak veliké zlaté mince převažovala ruční práce rytců.  Výtvarný návrh připravil Stanley Witten. Na lícní straně je portrét královny Queen Elizabeth II.  Na rubu je nový motiv javorových listů. Mince má nominální hodnotu 1.000.000 kanadských dolarů. Její ryzost je .99999 Au. Jedná se tedy nejen o největší minci ale taky o minci s největší denominací a největší ryzostí na světě. I přes vysokou nominální hodnotu 1.000.000 dolarů je cena této mince více než dvojnásobná a přesahuje částku 50.000.000 Kč. Tři tyto mince byly hned prodány v USA a  další jak v Evropě tak i v Asii.
 
Porovnejte velikost této mince s běžnými zlatými slitky na obrázku...

Kanadská mincovna vyrobila pouze několik mincí této velikosti při příležitosti představení nového designu tradiční kanadské investiční zlaté mince Maple Leaf - Javorový list.

Mince velikosti velké pizzy budí pozornost kdekoliv na světě.

Výroba této mince rozhodně nebyla jednoduchá. Každý krok výrobního postupu mince tak velkého průměru byl pro techniky kanadské mincovny výzvou. Celý výrobní postup vyžadoval velkou pečlivost, neustálou kontrolu  a přísné dodržování technologického postupu. Oproti běžným mincím, které se razí do "studeného" materiálu, jde o minci, která byla odlitá a poté strojově upravena do požadovaného tvaru.

Rytci se při přípravě razidel obvykle zaměřují na to aby všechny detaily kresby byly přeneseny na zmenšený originál. U mince průměru 53 to nebyl problém. Díky velikosti mincovní plochy je design mince bezvadný, prokreslený do všech vystupujících detailů.

Rytci nejdříve přeneslí ruční kresbu na plastický sádrový model mince. Ten pak použili pro přípravu speciální formy ve, které vznikl odlitek mince.  Do této formy poté odlili 100 Kg roztaveného zlata ryzosti .99999. Tato část výrobního postupu byla mimořádně náročná neboť se muselo zajistit, že se celá neobvykle těžká hmota tekoucího zlata rovnoměrně rozloží v připravené formě. Ta musela být tak pevná aby udržela 100 Kg kovu rozpáleného na teplotu 1200 stupňů Celsia a zároveň tak křehká aby umožnila vynětí mince po jejím vychladnutí. Forma sama byla umístěna ve zvláštním koši vysypaném speciálním nahřívaným pískem aby se zajistily ty nejlepší výrobní podmínky.

Po vychladnutí byla forma z mince opatrně odstraněna. Po čištění povrchu byla z odlitku odstraněna nadbytečná váha, tak aby mince vážila požadovaných 100 kg. Než dosáhla tato unikátní mince své konečné podoby musela být opakovaně leštěna. I to byla mimořádně náročná ruční práce.

Výsledek je opravdu působivý.

K dnešnímu dni bylo prodáno 8 ks této mince.

 

Největší mince světa 

Doposud držela světový primát evropská mince : Vídeňský filharmonik.

 Wiener Philharmoniker 1000 Oz

Mince o váze 1000 Oz.  

Největší zlatá mince na světě : Maple Leaf

Největší zlatá mince na světě:
Maple Leaf

Transport největší mince na světě.

Transport největší mince na světě.

Kdo chce vlastnit zlatou minci nejvyšší ryzosti nemusí kupovat tuto obří mince. Maple Leaf o ryzosti .99999 se prodává i v dostupnější váze 1 Oz. Vyrobit tak ryzí zlatoje technicky nesmírně náročné a proto i počet těchto mincí je omezený. Od běžného Maple Leafu se na pohled liší velikostí nominálu. Zatímco obyčejný Maple Leaf s ryzostí .999 má nominální hodnotu 50 C$, Maple Leaf s ryzostí .99999 má nominální hodnotu 200 C$

 
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté mince. Zlaté slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2017 Zlaté mince - Numismatika