Zlato 1796.83 $/Oz
Stříbro 20.71 $/Oz
Platina 959.53 $/Oz
Paládium 2235.41 $/Oz
UPOZORNĚNÍ: Z důvodu celozávodní dovolené mincovny, budou výrobky české produkce dostupné až od 14.8.2022. Investiční zlato a stříbro je nadále běžně dostupné.
Zlato Mince

Marie Uchytilová-Kučová

Marie Uchytilová-Kučová (17. ledna 1924, Kralovice - 16. listopadu 1989, Praha).
V letech 1945 - 1950 vystudovala pražskou Akademii výtvarných umění u Otakara Španiela. Po 18 let vyučovala výtvarné umění. Je považována za znamenitou medailérku, autorku bust a plastik významných osobností české kultury. Několik vzpomínkových medailí věnovala protiválečné tématice, celou řadu pamětních medailí vytvořila pro numismatickou společnost a k příležitostem různých výročí obcí a osobností. V roce 1956 vyhrála veřejnou soutěž na podobu jednokorunové mince. Sama autorka o práci prohlásila: " ...jaká to příležitost pro umělce - své srdce celému národu položit do dlaně!".

Díla:
Výtvarný návrh na 1 Kčs
Památník dětských obětí války

Na konci šedesátých let začala Marie Uchytilová bez objednávky, jen z vnitřní potřeby pracovat na pomníku lidických dětí. Akademická sochařka se svým manželem Jiřím V. Hamplem modelovala podle dochovaných fotografií postupně až do své smrti každé z 82 dětí zabitých v likvidačním táboře v polském Chelmnu. Toužila, aby sousoší odlité do bronzu stálo v Lidicích, ale sama neměla dostatek prostředků na tak nákladnou realizaci. Dovolávala se pomoci státu, ale komunistický režim o pomník nejevil zájem. Po její smrti J. V. Hampl sbíral malé dary od soukromých dárců a odléval do bronzu jednotlivé sochy. Až v polovině devadesátých let přišel nebývale velký dar z dánského města Albertslund, který znamenal zlom v realizaci.
Prvních třicet soch bylo v Lidicích instalováno v roce 1995, poslední byly odhaleny 10. června 2000, třicet let po zahájení práce a jedenáct let po smrti autorky. Sousoší je orientováno tak, že se děti dívají k hrobu svých otců, dědů i kamarádů.
 

levá část panoramatického sousoší
levá část panoramatického sousoší

pravá část panoramatického sousoší
pravá část panoramatického sousoší




I Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2022 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.