UPOZORNĚNÍ: Dopad opatření příjímaných se šířením nákazy koronaviru se promítá do ceny zlata a termínů dodání drahých kovů. Osobní odběr zboží je pozastaven, expedice drahých kovů odložena. Dodávky sběratelských potřeb z čínských továren jsou o 2-3 týdny opožděné. Děkujeme za pochopení.
E-shop

Zlaťáky

Expresivní označení zlatých mincí v obecném jazyce.

Výraz zlaťáky se používá i obecně jako označení peněz, oběživa nebo hotovosti. A to bez ohledu na to zda jsou vyrobeny ze zlata, nebo kryty zlatem apod.

Vedle "zlaťáků" se v češtině užívají i obdobné výrazy jako například: prachy, love, vata, škvára a chechtáky.

V Čechách výraz "zlatka" proslavila nejvíce slavná pohádková postavička nejznámnějšího sběratele zlatých mincí - skrblíka kačera Donalda.

Bez zlaťáků by se ale neobešla ani žádná česká pohádka. Zlaťáky se sypou z truhlic českých Honzů, chybí v královských pokladnicích a hromadí se u jejich nepoctivých správců...

Příbuzná témata :
Zlaté mince

Klíčová slova :
Zlaťáky, zlatka

Prameny :
Veřejné zdroje

Další informace:
Slovník numismatických pojmů.
Vite, že:
Stránky www.Zlate-Mince.cz byly vybrány Národní knihovnou ČR jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví. Stránky jsou archivovány několikrát ročně a jejich záznam je součástí České národní bibliografie a katalogu NK ČR.

"Vzhledem k tomu, že množství dokumentů přístupných online je obrovské a tyto publikace zveřejňované na Internetu jsou velmi rozdílné kvality, vybírá Národní knihovna ČR ty nejlepší z českých internetových stránek tak, aby byly trvale uchovávány dokumenty, jež mají dokumentární hodnotu pro současné i budoucí generace a tvoří národní kulturní bohatství.

Ochranu a uchování těchto dokumentů zajišťuje od roku 2000 Národní knihovna ČR ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity.
Kulturní dědictví
www.Zlate-Mince.cz - Investiční zlato. Zlaté investiční mince. Zlaté investiční slitky. Stříbrné mince. Limitované ražby a medaile Pražské mincovny, České mincovny a Mincovny Kremnica, mince ČNB a NBS. ©2003-2020 Zlaté mince - Numismatika