Zlato 1814.74 $/Oz
Stříbro 25.51 $/Oz
Platina 1053.97 $/Oz
Paládium 2674.26 $/Oz

AUKCE #08387 - 200 Kč 100 let Dosažení severního pólu Proof

Číslo aukce: #  08387
Zahájení aukce: 27.05.2019

02.06.2019

Vyvolávací cena: 500,00 Kč
Dosažená cena: 500,00 Kč

600,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 500,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: ak. soch. Jiří Věneček

průměr: 31 mm, síla: 2.3 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 17600 ks
limit provedení b.k.: 10500 ks

Neunikla vám emise nové mince z roku 2011? Nebude ve vaší sbírce chybět limitovaný unikát? Podívejte se na přehled mincí, které jsme zařadili do naší nabídky v roce 2011.

PŘÍHOZY V AUKCI #08387

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
9141  08.04.2021  550,00 Kč 634,00 Kč
8795  24.11.2019  200,00 Kč 564,00 Kč
8769  17.11.2019  200,00 Kč 350,00 Kč
8645  20.10.2019  500,00 Kč 501,00 Kč
8619  13.10.2019  200,00 Kč 390,00 Kč
8347  19.05.2019  200,00 Kč 501,00 Kč
8208  10.03.2019  600,00 Kč 602,00 Kč
8182  17.02.2019  550,00 Kč 606,00 Kč
8140  16.01.2019  600,00 Kč 850,00 Kč
8028  21.10.2018  600,00 Kč 603,00 Kč
7569  15.11.2017  490,00 Kč 491,00 Kč
7274  21.05.2017  600,00 Kč 601,00 Kč
6702  15.01.2017  600,00 Kč 601,00 Kč
6700  15.01.2017  600,00 Kč 601,00 Kč
6287  18.08.2016  600,00 Kč 700,00 Kč
6179  04.07.2016  550,00 Kč 551,00 Kč
5705  04.01.2016  550,00 Kč 551,00 Kč
5642  21.12.2015  550,00 Kč 551,00 Kč
5385  28.09.2015  550,00 Kč 552,00 Kč
5328  31.08.2015  550,00 Kč 551,00 Kč
5176  20.07.2015  550,00 Kč 551,00 Kč
5107  06.07.2015  500,00 Kč 502,00 Kč
5032  22.06.2015  500,00 Kč 601,00 Kč
4974  08.06.2015  550,00 Kč 600,00 Kč
3997  12.05.2014  450,00 Kč 542,00 Kč
3941  28.04.2014  450,00 Kč 452,00 Kč
191  05.12.2010  415,00 Kč 565,00 Kč

NÁLEZY BENÁTSKÝCH MINCÍ v Olomouci
Jedná se příznačně o místo, které bylo od konce 19. století několikrát zkoumáno archeology a může se tedy vykázat řadou nálezů, včetně mincí.

Mimořádně cenná lokalita Václavského (Dómského) návrší s katedrálou sv. Václava, kapitulním děkanstvím, pozůstatky středověkého hradu a torzálně dochovanou románskou architekturou byla díky příhodné poloze poprvé osídlena již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové a od 9. století je obydlena kontinuálně až dodnes.

V průběhu výzkumů, prováděných na této lokalitě v osmdesátých letech 20. století pod vedením Víta Dohnala, byly kromě jiných artefaktů nalezeny i dva benátské groše – matapany ze 13. století. Starší typ (obr. 1), objevený v sekundární poloze při západním obvodu studňovité jámy v hloubce 155 cm pod povrchem spolu s větším množstvím chaoticky nahromaděných lid ských kostí a jejich zlomků, dal razit benátský dóže Marino Morosino (1249–1253), původcem mladšího typu (obr. 2) je Morosinův nástupce Ranieri Zeno (1253–1268). Uvedené benátské groše přitom nejsou jedinými z Olomouce známými středověkými ražbami italské provenience. V Benátkách má svůj původ také denaro piccolo, nejnižší mincovní nominál (12 denari picco li = 1 soldo), nalezený při výzkumu v Pekařské ulici ve vrstvě datované do 13. století. Další ražba z regionu Benátska byla objevena při výzkumu na Náměstí Hrdinů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.

Úvod do grošového období (6) České mincovnictví grošové doby (2)
V období husitské revoluce ustává ražba pražských grošů. Přestože z kutnohorské mincovny vychází ještě několik let po smrti krále Václava IV., děje se tak de facto ilegálně z původních razidel se jménem a titulem zesnulého krále.

Zrno (obsah drahého kovu) jak grošů, tak i drobných peněz se čtyřrázem, které se nyní stávají prakticky jedinou domácí mincí, se záhy povážlivě snižuje tou měrou, že kronikáři brzy mluví o groších a penězích „z půhé mědi ražených“. V letech 1420 a 1421, kdy monopolní královskou mincovnu v Kutné Hoře ovládala strana katolická, razili husité svoji drobnou minci také v Praze.
Pro ražbu drobné mince i pražských grošů v počátcích revoluce použili husité zkonfiskovaného stříbrného majetku včetně církevních kalichů. Nedostatek kvalitního kovu a soustavná potřeba peněz si vynutila vydání prvních kreditních platidel (mince bez vnitřní hodnoty) – tzv. flútků. Kronikář o tom zaznamenal: „… A potom, když se jim stříbra nedostávalo, dělali peníze z půhé mědi... a těm říkali flútky.“
Špatná jakost husitských grošů se stala příčinou vybíjení speciálních značek – tzv. kontramarek na kvalitní groše. Tyto kontramarky začala přidávat na pražské groše jihoněmecká města jako označení pro bernou minci při městských trzích. Záhy se k nim připojila i další města zejména bavorsko-švábského a westfálského mincovního okruhu. Dnes známe na 240 kontramarek, jež nesly většinou podobu stylizovaného městského znaku a byly do plochy grošů vybíjeny jako drobné punce. Nezřídka lze najít i groš s několika – 2, 3 i více vybitými kontramarkami, jak jej označilo postupně za bernou minci několik měst. Za zvláštnost můžeme v tomto směru označit kontramarky moravských měst Jihlavy (ježek – Jihlava = německy Iglau = v doslovném překladu Ježkov) a Brna (orlice – městský znak).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2011