AUKCE #07422 - 200 Kč Jiří Melantrich z Aventina

Číslo aukce: #  07422
Zahájení aukce: 10.07.2017

23.07.2017

Vyvolávací cena: 600,00 Kč
Dosažená cena: 600,00 Kč

700,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 600,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Jan Smrž

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 11 600 ks
limit provedení b.k.: 7 900 ks
emise: 15.6.2011

Neunikla vám emise nové mince z roku 2008? Nebude ve vaší sbírce chybět limitovaný unikát? Podívejte se na přehled mincí, které jsme zařadili do naší nabídky v roce 2008.

PŘÍHOZY V AUKCI #07422

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8806  24.11.2019  200,00 Kč 452,00 Kč
8684  27.10.2019  200,00 Kč 406,00 Kč
8623  13.10.2019  200,00 Kč 393,00 Kč
8356  19.05.2019  200,00 Kč 456,00 Kč
8112  18.12.2018  600,00 Kč 810,00 Kč
8029  21.10.2018  600,00 Kč 601,00 Kč
7811  15.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7718  18.02.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
6583  18.12.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6375  07.10.2016  600,00 Kč 601,00 Kč
6182  04.07.2016  600,00 Kč 601,00 Kč
5848  01.03.2016  600,00 Kč 601,00 Kč
5749  18.01.2016  600,00 Kč 601,00 Kč
5354  28.09.2015  600,00 Kč 601,00 Kč
5243  17.08.2015  600,00 Kč 626,00 Kč
5001  22.06.2015  600,00 Kč 601,00 Kč
4865  11.05.2015  600,00 Kč 601,00 Kč
4621  16.02.2015  650,00 Kč 651,00 Kč
4373  10.11.2014  450,00 Kč 460,00 Kč
4073  09.06.2014  500,00 Kč 750,00 Kč
4020  26.05.2014  500,00 Kč 501,00 Kč
3948  28.04.2014  500,00 Kč 501,00 Kč

ČESKOSLOVENSKÉ KOLKY
„vzor 1962“

Vyostřující se zahraničně politické vztahy mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými dovedla oba znepřátelené bloky až na samý okraj války.

Podobně jako v mnoha zemích východního, ale i západního bloku zahrnovaly i československé vojenské plány, krom jiného i otázku peněžního oběhu v případě vypuktuní válečného konfliktu. V této souvislosti se u nás velice často skloňuje i otázka československých kolků vzoru 1962.

Samotný důvod a okolnosti jejich vzniku jsou ale dodnes obklopeny mnoha neznámými a byť je v jejich případě karibská krize nejvíce skloňována, nejedná se zdaleka o jedinou a zároveň i o nepotvrzenou hypotézu. Jak uvádí Dr. Moravec, na základě kusých pramenů a z vyprávění pamětníků vyplývá, že jejich vznik lze datovat až na počátek šedesátých let, přesněji mezi roky 1961 až 1962. V téže době Státní banka Československá připravovala i náhradní platidla vzoru 1962, od kterých posléze odvozujeme i označení samotných kolků jako vzor 1962, případně mezi sběrateli též hojně užívané označení „kubánské kolky“. Naopak Zdeněk Šustek zde v této souvislosti nevylučuje ani pozdější vznik, který by mohl zasahovat dokonce až na přelom 60. a 70. let.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2018.

FINANČNÍ POMĚRY V OLOMOUCI na počátku 15. století ve světle židovského rejstříku
Studiu veřejných financí se v posledních letech věnuje v Evropě značná pozornost.

Důležitá úloha zde náleží městu a postavení městských elit, které dnes stejně jako v minulosti ovlivňují způsob vedení městských financí, zejména městských fiskálních systémů. Prostor pro jiné prostředníky finanční politiky ve městě závisí pak na tom, nakolik jsou městské elity schopny monopolizovat vládu nad městem.

Politické a ekonomické problémy Moravského markrabství v 15. století měly nepříznivý dopad nejen na samotný fiskální systém, zejména vypisováním nových daní a zvyšováním daňového břemene k pokrytí rostoucího městského veřejného dluhu. Finanční krize, bankroty a finanční reformy měly také dopad na účast měšťanů a cechů při provádění městské fiskální politiky, jež byla spojena s politickou emancipací městského stavu. Obecně platí, že finanční krize se objeví tehdy, když strukturální výdaje převýší běžné fiskální příjmy a znemožní půjčit si peníze na pokrytí běžných finančních závazků. Dopad krize na veřejné finance a jejich správu spočívá pak v tom, že město je nuceno využít svých finančních rezerv. Tento neustále rostoucí tlak na městské finance vedl v minulosti ke zvyšování nepřímých daní nutných na pokrytí vzniklého dluhu způsobeného prodejem ročních rent.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2016.