Zlato 1814.74 $/Oz
Stříbro 25.51 $/Oz
Platina 1053.97 $/Oz
Paládium 2674.26 $/Oz

AUKCE #08374 - 200 Kč Kamil Lhoták

Číslo aukce: #  08374
Zahájení aukce: 20.05.2019

26.05.2019

Vyvolávací cena: 300,00 Kč
Dosažená cena: 400,00 Kč
(N30723208)

2000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 401,00 Kč
Příhozů: 4

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Tereza Eisnerová

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 13 200 ks
limit provedení b.k.: 7 700 ks
emise: 20.6.2012

Kurz eura vám přináší Jiří z Poděbrad. První evropský panovník, český král, který přišel s myšlenkou mírové unie evropských států. Stalo se tak již v 15. století. 500 let před vznikem EU!

PŘÍHOZY V AUKCI #08374

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
N30723208 23.05.2019 400,00 Kč
N82906741 24.05.2019 400,00 Kč
N37563723 23.05.2019 302,00 Kč
Nick29288 23.05.2019 301,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8814  24.11.2019  200,00 Kč 409,00 Kč
8773  17.11.2019  200,00 Kč 425,00 Kč
8688  27.10.2019  200,00 Kč 406,00 Kč
8665  20.10.2019  200,00 Kč 406,00 Kč
8630  13.10.2019  200,00 Kč 416,00 Kč
8374  26.05.2019  300,00 Kč 400,00 Kč

ZKUŠEBNÍ ODRAŽKY Vzácné ražby v aukci #12 a #13
Jak jsme v lednovém vydání našeho časopisu slíbili, přinášíme Vám podrobnější nahlédnutí pod pokličku připravovaných dubnových aukcí aukčního domu Macho & Chlapovič.

První aukce přinese širokou nabídku od keltských mincí, uherské a habsburské ražby, přes Rakousko Uherskou monarchii, k světovým mincím až k bankovkám. Ve druhé aukci již bude segment nabízených položek úzce vyprofilován jen na naše území od roku 1918 po současnost.

Nyní si představíme některé položky z Aukce #12. Sběratelé keltských mincí ze slovenského území si budou moci doplnit z řady hexadrachem (DEVII, NONNOS, BIATEC, BUSU, LATUMARUS či EVOIVRIX). Uherské dukátové ražby budou, jak je již tradičně zvykem, silně zastoupeny od Zikmunda Lucemburského, Ladislava Pohrobka, přes vyhledávané ražby Matyáše Korvína po Vladislava II. Jagelonského, který nabídne velmi vzácný kremnický dukát 1512. Mezi velmi zajímavé položky budou patřit i medailové ražby Ferdinanda I. první z nich je dukátová medaile 1565 k příležitosti pohřbu panovníka v katedrále sv. Víta. Další je zlatá medaile z roku 1548 na českou korunovaci Maxmiliána II. 25. dubna 1548 (Donebauer 1021, Markl 2112, Novák str.84). K této zajímavé ražbě pojednával i náš článek z čísla 1/2016. Rudolf II. nabídne několik kremnických tolarů, ale i pražský dukát 1593 od Lazara Erckera.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2017.

PÍSMO NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (2) Řecko – země, kde mince promluvily
Písmo na mincích a medailích? O čem se tady dá psát? Je to přece jasná a samozřejmá věc.

Třeba to ale tak samozřejmé a jasné není a bližší seznámení může překvapit. Vítejte tedy do světa skrytých významů a nenápadné krásy. Staré Řecko je naší první zastávkou.

Mramorové tělo bohyně Artemis s množstvím ňader by cizince, který navštívil Efes poprvé, asi překvapilo. Dvě chrámové kněžky, které si daly pod sochou schůzku, však zpodobení své paní dobře znaly. Setkaly se ostatně kvůli jiné věci. „Tohle jsi mi chtěla ukázat, Zoé?“ zeptala se ta starší a otáčela v prstech nově vyraženou minci. „No co, drachma se včelou, jenom nějak divně ozdobená.“ „To je právě to, Xenie, teď už všude berou jen tyhle. A ty ozdoby, o kterých mluvíš, to jsou znaky jména našeho města. Přečetla mi je představená. Ale neboj, všechny staré drachmy bez znaků nám město vymění.“Naše fiktivní scéna předvádí situaci, která se mohla odehrát při prosazení písma do mincovního obrazu. Trasy vývoje dvou velkých starověkých vynálezů, písma a mince, se v jednom okamžiku prostě musely protnout. Až do té chvíle si písmo vystačilo s hliněnou tabulkou nebo kamennou deskou. Mince se zase dlouho spokojovala se svou ranou formou kousku kovu, na kterém vladař vyraženým reliéfem zaručoval její hodnotu. Pak se ale něco změnilo, snad v myšlení lidí, možná v pravidlech obchodování. Dosavadní reliéf hlavy boha nebo figury zvířete už nestačil. Mincovní obraz doplnilo písmeno. Byl to historický okamžik, protože teprve jím se mince stala kompletní.