Aukce #09258 - 200 Kč Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic

Číslo aukce: #  09258
Zahájení aukce: 20.05.2022

29.05.2022

Vyvolávací cena: 750,00 Kč
Dosažená cena: 1100,00 Kč
(Gor106)

Cílová cena (kup teď): 1100,00 Kč
Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 1101,00 Kč
Příhozů: 6

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: ...
Ražba: ...

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 11500 ks
limit provedení b.k.: 5800 ks
emise: 11.6.2014

PROVEDENÍ PROOF

Praha, matka měst. Zvěčněná v tradičním formátu českých dukátů. Pražské dukáty s pražskými motivy - Karlův most, Chrám sv. Víta, Prašná brána, Staroměstský orloj. Prohlédněte si naši nabídku pražských dukátů.

HERALDIKA NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (16) Koalice oltáře a trůnu

Sestup katolické církve po schodišti společenského významu, započatý koncem 18. století, pokračoval.

Vývoj směřující k sekularizaci se v druhé polovině 19. století zdál nezvratný, zejména ve většině západoevropských zemí. Shodou různých okolností se tento trend uplatňoval ve střední Evropě trochu jinak.

„...Pane, dej mi sílu, abych dokázal čelit neznabohům a ochránit tvou církev...“ Z kaple se ozývaly úryvky šeptané modlitby. Několik bezesných listopadových nocí roku 1848 dovedlo modlícího se člověka k pocitu bezmoci a zoufalství. Hrabě Giovanni Maria Mastei – Ferreti, který jako papež už dva roky užíval jméno Pius IX., zažíval chvíle velké životní zkoušky. Byl v obležení povstalců v paláci Qurinal. K boji proti útočníkům neměl prostředky a pasivní obětí se stát nechtěl. Nazítří v převlečení uprchl na jih, daleko od Říma, kde byla mezitím vyhlášena republika. Z Neapole pak požádal císaře o pomoc proti osnovatelům krvavé revolty. Dostalo se mu jí. Rok 1848 byl osudný nejen pro rakouského císaře, ale i pro papeže. Pius IX. byl na stolci sv. Petra už dva roky a svou tolerancí vzbuzoval naděje světských liberálů a církevních modernistů. Šok z revoluce ho však radikálně a na celý život proměnil. Od zmíněného roku, už jako přesvědčený konzervativec, blokoval, brzdil a zatlačoval až do konce svých dnů. Rychle se tak dostal na pozice sil, které po roce 1848 ovládly habsburskou monarchii.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2017.

ČESKOSLOVENSKÉ KOLKY

„vzor 1962“

Vyostřující se zahraničně politické vztahy mezi Sovětským svazem a Spojenými státy americkými dovedla oba znepřátelené bloky až na samý okraj války.

Podobně jako v mnoha zemích východního, ale i západního bloku zahrnovaly i československé vojenské plány, krom jiného i otázku peněžního oběhu v případě vypuktuní válečného konfliktu. V této souvislosti se u nás velice často skloňuje i otázka československých kolků vzoru 1962.

Samotný důvod a okolnosti jejich vzniku jsou ale dodnes obklopeny mnoha neznámými a byť je v jejich případě karibská krize nejvíce skloňována, nejedná se zdaleka o jedinou a zároveň i o nepotvrzenou hypotézu. Jak uvádí Dr. Moravec, na základě kusých pramenů a z vyprávění pamětníků vyplývá, že jejich vznik lze datovat až na počátek šedesátých let, přesněji mezi roky 1961 až 1962. V téže době Státní banka Československá připravovala i náhradní platidla vzoru 1962, od kterých posléze odvozujeme i označení samotných kolků jako vzor 1962, případně mezi sběrateli též hojně užívané označení „kubánské kolky“. Naopak Zdeněk Šustek zde v této souvislosti nevylučuje ani pozdější vznik, který by mohl zasahovat dokonce až na přelom 60. a 70. let.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2018.

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ