AKTUÁLNĚ: Vykupujeme investiční zlato!

AUKCE #05917 - 200 Kč Zahájení výuky na pražské konzervatoři

Číslo aukce: #  05917
Zahájení aukce: 02.03.2016

14.03.2016

Vyvolávací cena: 650,00 Kč
Dosažená cena: 651,00 Kč
(tielk)

750,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 652,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Autor: MgA. Martin Dašek

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 11 500 ks
limit provedení b.k.: 7 800 ks
emise: 30.3.2011

Švýcarský Argor Heraeus SA je jeden z předních výrobců investičních zlatých slitků. Rafinerie zpracovává rovněž investiční stříbro, platinu a další drahé kovy. Švýcarské investiční zlaté slitky s certifikátem jsou nejlevnější slitky na českém trhu.

PŘÍHOZY V AUKCI #05917

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
tielk 14.03.2016 651,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8804  24.11.2019  200,00 Kč 451,00 Kč
8685  27.10.2019  200,00 Kč 411,00 Kč
8641  20.10.2019  550,00 Kč 551,00 Kč
8624  13.10.2019  200,00 Kč 428,00 Kč
8354  19.05.2019  200,00 Kč 430,00 Kč
8115  18.12.2018  550,00 Kč 650,00 Kč
8058  04.11.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7812  15.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7795  02.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
6732  15.01.2017  650,00 Kč 651,00 Kč
6494  20.11.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6231  19.07.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6107  06.06.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5917  14.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5859  01.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5458  12.10.2015  650,00 Kč 651,00 Kč
5390  28.09.2015  650,00 Kč 652,00 Kč
5067  06.07.2015  400,00 Kč 501,00 Kč
5038  22.06.2015  550,00 Kč 554,00 Kč
4619  16.02.2015  650,00 Kč 656,00 Kč
4072  09.06.2014  500,00 Kč 750,00 Kč
3946  28.04.2014  500,00 Kč 501,00 Kč

Hyperinflace v Zimbabwe II.
Hned první lednové dny nenechaly nikoho na pochybách, že jsme ve víru hyperinflace. V obchůdcích ozdobených během svátků třpytivými čínskými řetězy se objevily tabule s nápisy na prodej či zavřeno navždy.

Těch pár tisíc lidí, kteří v Harare ještě měli práci, ji ztratilo ze dne na den, na výpovědní dopisy nebyl ani papír a stejně by je stěží někdo doručil.

Během prvních lednových týdnů, stále bylo fantastické léto, se již pravidelně ohlašovaly výpadky proudu a v mnoha částech města začínal hon na potraviny. Mezitím nás centrální banka promptně informovala o vydání nové série bearer cheques v hodnotách 1, 5 a 10 milionů zimbabwských dolarů. Během několika desítek hodin se každý, kdo byl ještě v Harare za práci placen, se stal milionářem. Jedním z nejchudších na světě…
Standardní zásobování přestávalo fungovat, venkovu se nevyplácelo dovážet do města, pohonné moty byly jen na černém trhu. Porážka dobytka byla řízena státem a tak zdaněna, že jatka kolabovala. Mouka se z rozkazu Mugabeho přednostně přidělovala represivním složkám, olej, parafín byly vzácností a o cukru se hovořilo tónem, jakým se vzpomíná na podivuhodné pohádkové bytosti. Ceny chleba byly stanoveny vládou a byl ho nedostatek.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012.

Československé svatováclavské dukáty Geneze slavné mince
Letos uplyne již devadesát let od doby, kdy spatřily světlo světa první československé svatováclavské dukáty.

Přesto, že se razily v mincovně v Kremnici, která byla po staletí proslulá ražbou uherských zlatých mincí,1 navázaly nové československé dukáty nikoli na uherské, ale na české dukátové ražby.

Na českých dukátových ražbách se od 15. do 17. století uplatňoval obraz českého zemského patrona sv. Václava. Na líci svatováclavských dukátů pak byl samozřejmě umístěn malý československý státní znak.2
Jak jsem již při jiné příležitosti na jiném místě uvedl,3 stal se svatý Václav již v raném středověku symbolem panovnického rodu Přemyslovců a českého státu. Se svatováclavskými motivy se na českých vládních ražbách setkáváme od prvních let 11. století až do počátku 17. století. Zatím nejmladší evidovanou vládní ražbou s postavou sv. Václava je pražský dukát císaře Matyáše nesoucí letopočet 1612.4 V 19. století se stal kult sv. Václava nosným tématem českého národního obrození a hrál velkou úlohu v emancipačních snahách českého národa i v době zápasu o samostatný stát. Je nesporné, že svatováclavská tradice velmi úzce souvisí s tradicí budování nezávislého svobodného státu. Není proto divu, že se ke svatováclavské tradici na počátku 20. století přihlásil i náš nově vznikající stát. Nově byla svatováclavská tématika oživena na jubilejních československých svatováclavských dukátech ražených v kremnické mincovně od roku 1923, tedy od roku, na který připadlo páté výročí vzniku republiky. Nejednalo se však o běžnou minci, ale o minci obchodní – tedy minci z drahého kovu vydávanou státem, která nemá určenu nominální hodnotu. Zatímco u běžné mince hraje její nominální hodnota nejdůležitější roli, u obchodní mince je rozhodující obsah drahého kovu. Podle něj potom má mince proměnlivou hodnotu na základě aktuálního kurzu vycházejícího z nabídky a poptávky. Takovéto novodobé dukátové ražby, naše i světové, jsou určeny pouze k zahraničnímu obchodu nebo plní funkci jako ražby tezaurační, reprezentační, sběratelské nebo pamětní.5

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2013