AUKCE #07637 - 200 Kč Zahájení výuky na pražské konzervatoři

Číslo aukce: #  07637
Zahájení aukce: 12.12.2017

21.12.2017

Vyvolávací cena: 600,00 Kč
Dosažená cena: 600,00 Kč

700,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 600,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Autor: MgA. Martin Dašek

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 11 500 ks
limit provedení b.k.: 7 800 ks
emise: 30.3.2011

Prohlédněte si ročníkové sady českých oběhových mincí České republiky. Jedná se o originální dárek i suvenýr, který potěší každého. Vybírejte z naší nabídky oběhových mincí.

PŘÍHOZY V AUKCI #07637

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8804  24.11.2019  200,00 Kč 451,00 Kč
8685  27.10.2019  200,00 Kč 411,00 Kč
8641  20.10.2019  550,00 Kč 551,00 Kč
8624  13.10.2019  200,00 Kč 428,00 Kč
8354  19.05.2019  200,00 Kč 430,00 Kč
8115  18.12.2018  550,00 Kč 650,00 Kč
8058  04.11.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7812  15.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7795  02.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
6732  15.01.2017  650,00 Kč 651,00 Kč
6494  20.11.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6231  19.07.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6107  06.06.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5917  14.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5859  01.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5458  12.10.2015  650,00 Kč 651,00 Kč
5390  28.09.2015  650,00 Kč 652,00 Kč
5067  06.07.2015  400,00 Kč 501,00 Kč
5038  22.06.2015  550,00 Kč 554,00 Kč
4619  16.02.2015  650,00 Kč 656,00 Kč
4072  09.06.2014  500,00 Kč 750,00 Kč
3946  28.04.2014  500,00 Kč 501,00 Kč

Ze světa kovových známek (21) Známky s letopočtem
Pomineme-li psí známky, které se každoročně měnily a měly proto vyražený rok platnosti, lze konstatovat, že od XIX. století jsou české účelové známky většinou nedatované.

Když je letopočet vzácně uveden, nemusí být rokem ražby, jak je tomu u mincí, ale je připomínkou významného milníku v historii vydavatele ražby. Měl zejména u podniků poukazovat na letitou tradici a byl tak reklamním prostředkem a nástrojem v konkurenčním boji. Uveďme zde několik příkladů datovaných známek, které splňují výše uvedené charakteristiky nebo jsou něčím pozoruhodné.

Letopočty na ražbách konzumních spolků a spotřebních družstev jsou zpravidla spojené s rokem založení organizace. Nejinak tomu je u známek organizací a firem. Ročník 1904 na známkách Dělnického konzumního spolku v Kostelci, německy Weisskircher Arbeiter Consum Verein (W. A. C. V.), připomíná rok ustavení této podpůrné organizace (obr. 1). Rok založení měšťanského střeleckého sboru Jablonce nad Nisou připomíná mosazná známka na pivo s vročením 1760, uveřejněná v M+B 3/2011 str. 16. Letopočet 1828 nad literami VW na firemní známce Vítkovických železáren (obr. 2) je rokem založení podniku. Známka, jejíž účel ani způsob užití nejsou známé, se provedením hlásí do první poloviny XX. století. Lze se proto domnívat, že letopočet se mohl začínat uvádět v době stého výročí podniku a stal se později součástí firemního loga.
Datované peněžní známky Novokdyňské přádelny akc. spol. (obr. 3–4) jsou známé ve třech hodnotách1. Zatímco nejnižší nominál 5 má letopočet 1928, druhé dva vročení 1923. Nechce se věřit, že by výrobu hodnoty 5 dělilo od zbývajících pět let.

BANKOVKY V TEPLICÍCH Pozvánka na výstavu
Numismatické výstavy jsou u nás relativně ojedinělou událostí a o těch ryze notafilistických to platí dvojnásob.

Proto když teplické muzeum začalo připravovat výstavu československých bankovek, nemohl u toho chybět ani náš časopis.

Teplické muzeum je známé nejen rozsáhlou sbírkou porcelánu a minerálů, ale také svým numismatickým kabinetem. Ve zdejší malé expozici jsou k nahlédnutí mince od keltského osídlení po vznik Československa. Muzeum dlouhodobě spolupracuje s místní pobočkou České numismatické společnosti, která zde má i svůj přednáškový sál. Na jaro letošního roku poté muzeum pod záštitou PhDr. Lucie Kursové a Mgr. Viktora Kellera připravilo v součinnosti s třemi místními sběrateli výstavu československých papírových platidel.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2016.