Zlato 1520.68 €/Oz
Stříbro 20.93 €/Oz
Platina 907.07 €/Oz
Paládium 1958.31 €/Oz
VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI: Je částečně omezený režim prodejen. Možné je pouze vyzvednutí předem objednaného zboží, v dohodnutém termínu. Více na stránce Covid.

AUKCE #08804 - 200 Kč Zahájení výuky na pražské konzervatoři Proof

Číslo aukce: #  08804
Zahájení aukce: 18.11.2019

24.11.2019

Vyvolávací cena: 200,00 Kč
Dosažená cena: 451,00 Kč
(N69808596)

2000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 452,00 Kč
Příhozů: 6

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Autor: MgA. Martin Dašek

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 11 500 ks
limit provedení b.k.: 7 800 ks
emise: 30.3.2011

provedení proof

1 kg ryzího stříbra - to je exkluzivní produkt Pražské mincovny. Medaile je exkluzivní dar, jehož hodnotu si každý muž uvědomí a bude si jí vážit. Kilogram představuje velký význam. Ryzost drahého kovu symbolizuje ryzí city, které k němu chováte.

PŘÍHOZY V AUKCI #08804

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
N69808596 24.11.2019 451,00 Kč
béda33 22.11.2019 450,00 Kč
Nick82703 22.11.2019 434,00 Kč
Nick82703 20.11.2019 409,00 Kč
N95881289 18.11.2019 390,00 Kč
Nick82703 20.11.2019 383,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8804  24.11.2019  200,00 Kč 451,00 Kč
8685  27.10.2019  200,00 Kč 411,00 Kč
8641  20.10.2019  550,00 Kč 551,00 Kč
8624  13.10.2019  200,00 Kč 428,00 Kč
8354  19.05.2019  200,00 Kč 430,00 Kč
8115  18.12.2018  550,00 Kč 650,00 Kč
8058  04.11.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7812  15.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
7795  02.04.2018  550,00 Kč 551,00 Kč
6732  15.01.2017  650,00 Kč 651,00 Kč
6494  20.11.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6231  19.07.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
6107  06.06.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5917  14.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5859  01.03.2016  650,00 Kč 651,00 Kč
5458  12.10.2015  650,00 Kč 651,00 Kč
5390  28.09.2015  650,00 Kč 652,00 Kč
5067  06.07.2015  400,00 Kč 501,00 Kč
5038  22.06.2015  550,00 Kč 554,00 Kč
4619  16.02.2015  650,00 Kč 656,00 Kč
4072  09.06.2014  500,00 Kč 750,00 Kč
3946  28.04.2014  500,00 Kč 501,00 Kč

Ze světa kovových známek (11) Hrací známky I.
Ražba hracích známek má v Čechách poměrně dlouhou historii.

Spielmarky či známky ku hře, jak se nejstarší nazývaly v obou úředních jazycích Českých zemí v období Rakouska-Uherska, ale nedoznaly u nás tak velkého rozšíření jako v Německu, kde je razily zejména norimberské ražebny od 19. století v tisících druzích.

Když ve druhé polovině 17. století skončilo počítání na linkách (viz M&B 4/2010, str. 11 ) a přestalo se užívat početních peněz, které ztratily svou původní funkci, jejich výrobci ještě dlouho dále označovali své ražby jako početní peníze – Rechenpfennige, ačkoliv to byly žetony1 s obrazovými motivy zrcadlícími politickou situaci především v Německu či v zemi, kam směřoval jejich export. Od konce 18. století začali výrobci početních peněz značit své produkty ražené někdy ze stejných razidel, která byla užita u početních peněz, nejprve francouzsky Ietton, Jeton, později i německy Spiel Mark, Spielmarke a Spiel Münze2. V 19. století se špílmarky staly hlavním výrobním sortimentem norimberských ražeben, i když ještě ve druhé polovině tohoto století někteří výrobci patrně z tradice ojediněle některé ražby značili Spiel und Rechenpfennig. Ražbou hracích známek norimberské ražebny pokračovaly v tradici odvíjející se od konce 15. století. Dominantní postavení získala v této oblasti firma Lauer, činná doposud. Od 19. století byly v Německu ražené i speciální hrací známku pro určité karetní hry, jakými byly skat, poker, bridge, Boston či whist. Tento typ hracích známek české provenience není znám.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013

Platidla v době převratu
Čím jsme (ne)platili před čtvrtstoletím

Pro první část názvu tohoto příspěvku jsme si vypůjčili pojem, kterým používal po roce 1919 předchůdce naší centrální banky, Bankovní úřad ministerstva financí, pro bankovky a mince platné od okamžiku vyhlášení samostatného československého státu v říjnu 1918 do vydání definitivních československých platidel v průběhu roku 1919. V tomto případě tím rozumíme bankovky a mince, platné bezprostředně před a po událostech 17. listopadu 1989, které znamenaly nejen převratné společenské změny, ale předznamenaly i změny v hotovostním peněžním oběhu. U příležitosti 25. výročí událostí následujících několik týdnů po 17. listopadu 1989, tzv. sametové revoluci, si připomeneme tehdejší platidla a bezprostředně následující změny v jejich oběhu.

Soustava mincí byla stabilizovaná, i když jednotlivé mince pocházely ze čtyř různých emisí 50.–70. let, a byla proto technicky i výtvarně nejednotná. Pro dnešního, ale i tehdejšího uživatele mincí je nepochybně zajímavý fakt, že nejnižší platnou hodnotou byly hliníkové (jedno) haléře, poslední pozůstatek emise mincí, připravených pro nechvalně známou peněžní reformu v roce 1953 z důvodu utajení v Sovětském svazu, v mincovně v Leningradu.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2015.

MONITOR CENY ZLATA. EUR/OZ.