AUKCE #05634 - 200 Kč Založení Junáka

Číslo aukce: #  05634
Zahájení aukce: 25.11.2015

07.12.2015

Vyvolávací cena: 700,00 Kč
Dosažená cena: 700,00 Kč

800,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 700,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: ak. soch. Zbyněk Fojtů

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 12 200 ks
limit provedení b.k.: 8 000 ks
emise: 11.4.2012

Dukáty a medaile s moravskými motivy jsou oblíbeným suvenýrem z Moravy. Připomínají Moravu návštěvám i vašim obchodním partnerům. Jsou cenné a dobře se s nimi cestuje. Každá mince reprezentuje krásy Moravy. Je malým poslem prastarého národa poutající pozornost.

PŘÍHOZY V AUKCI #05634

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8813  24.11.2019  200,00 Kč 451,00 Kč
8689  27.10.2019  200,00 Kč 386,00 Kč
8628  13.10.2019  200,00 Kč 402,00 Kč
8165  17.02.2019  700,00 Kč 701,00 Kč
7693  04.02.2018  510,00 Kč 511,00 Kč
7126  23.04.2017  700,00 Kč 702,00 Kč
5963  11.04.2016  450,00 Kč 451,00 Kč
5860  01.03.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5555  23.11.2015  630,00 Kč 631,00 Kč
5351  14.09.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5258  17.08.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5116  20.07.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5002  22.06.2015  700,00 Kč 900,00 Kč
4923  25.05.2015  700,00 Kč 708,00 Kč
4892  11.05.2015  700,00 Kč 800,00 Kč
4336  13.10.2014  500,00 Kč 631,00 Kč
4200  21.07.2014  800,00 Kč 801,00 Kč
4074  09.06.2014  550,00 Kč 700,00 Kč
4023  26.05.2014  550,00 Kč 551,00 Kč
4008  12.05.2014  550,00 Kč 556,00 Kč
3954  28.04.2014  550,00 Kč 552,00 Kč
1613  25.06.2012  590,00 Kč 800,00 Kč

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (38) Jídelní známky III
Nejmladšími známkami, za které bylo možné pořídit polední jídlo, jsou ražby s nominální hodnotou (1) OBĚD.

Existuje jich řada typů a možno konstatovat, že všechny jsou z minulého století, převážně však z období první republiky. Zatímco u předchozích ražeb s příbory lze o výrobcích nanejvýše spekulovat, největší podíl těchto známek tvoří produkty závodu Karnet a Kyselý založeného roku 1905. Pouze několik ražeb je přisouzeno firmě I. B. Pichl Praha, u části materiálu je zhotovitel zatím neznámý.

Publikace Známky pražských pohostinských podniků autorů Z. Likovský, B. Kuchař a I. Světlá-Dubská uvádí 28 známek s hodnotou OBĚD, z nichž je 26 takto označeno na rubu. Podle uveřejněné typologie razidel firmy Karnet a Kyselý, Praha Žižkov jde o rubní razidla 20–23 a 25 (Likovský – Karnet – Světlá-Dubská 2000, 1751). O oblibě těchto motivů vypovídají varianty, vzniklé při výrobě nových razidel, jež nahradila větším objemem ražby nástroje opotřebované či poškozené. Ražby z rubních razidel přisouzených firmě Karnet a Kyselý a jejich varianty jsou na vyobrazení č. 1, ruby známek pravděpodobně téhož původu viz vyobrazení č. 2. Vývoj v ikonografii jídelních známek patrně dokumentují ražby smíchovské pivovarské restaurace U Zlatého anděla (obr. 3) na Švarcenberkově tř. 1 (dnes Nádražní), čp. 2222.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2017.

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (29) Známky mlýnů
Mletí obilí doprovází lidstvo po několik tisíciletí.

Od drcení obilí na plochém kameni malým ručním kamenným drtidlem v neolitu vývoj dospěl k současným moderním plně mechanizovaným a automatizovaným mlýnům.

Ačkoliv má mlynárenství v Čechách dlouhou a starou tradici1, nejsou u nás zatím doloženy historické mlýnské známky, jaké jsou známé kupříkladu z Německa2 či Slezska3. Kovové známky, které se u nás v některých mlýnech užívaly, nemají zpravidla spojitost se samotnou mlýnskou výrobou. Dokládají však jiné podnikatelské aktivity a zemědělskou výrobu některých mlýnů. Jedním z hledisek při členění mlýnů jsou zdroje hnací energie. Nejstarším byl mlýn tažný, jehož pohonem byla síla zvířat, později se využívala energie větru a vody, od minulého století přišly na řadu pára a spalovací či elektrické motory. V českých zemích převládaly vodní mlýny, které se zejména v XIX. století rozšířily do značného množství. Ottův slovník naučný4 uvádí koncem roku 1890 v Čechách 6882 mlýnů, 2503 na Moravě a 650 ve Slezsku. K tomu ještě 573 mlýnů provozovaných „po továrensku“, celkem tedy 10 608 mlýnů. Mlýny byly tehdy na každém vodním toku, počínaje lučními potůčky. Řada jich zanikla, když se na přelomu století začala vozit laciná mouka z Uher umletá v parních velkomlýnech. Na snižování počtu malých vodních mlýnů, často odkázaných na rozmary počasí, měla dopad i domácí konkurence. S mlýny s válcovými stolicemi (americký mlýn, válcový mlýn, automatický mlýn, strojní mlýn, umělý či umělecký mlýn, jak se nazývaly) se nemohly měřit. Přesto je ještě v období první Československé republiky uváděn5 poměrně velký počet mlýnů, v sezóně 1923/1924 bylo v činnosti 10 221, v letech 1933/1934 pak 9220 mlýnů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2016.