AKTUÁLNĚ: Vykupujeme investiční zlato!

AUKCE #05358 - 200 Kč Založení Sokola

Číslo aukce: #  05358
Zahájení aukce: 14.09.2015

28.09.2015

Vyvolávací cena: 700,00 Kč
Dosažená cena: 711,00 Kč
(Bob1967)

1000,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 712,00 Kč
Příhozů: 6

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Jaroslav Bejvl

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 12 200 ks
limit provedení b.k.: 8 000 ks
emise: 22.2.2012

Investiční mince ražená ze zlata tradiční ryzosti. Krugerrand je nejznámnější investiční zlatá mince na světě. Razí se v jihoafrických mincovnách již od 1967. Investiční zlatá mince je ražená ze zlata vysoké ryzosti. Má skvělou cenu. Tato mince je nabízena v 1 Oz, 1/2 Oz, 1/4 Oz a 1/10 unce.

PŘÍHOZY V AUKCI #05358

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
Bob1967 28.09.2015 711,00 Kč
orange181 28.09.2015 711,00 Kč
orange181 28.09.2015 710,00 Kč
orange181 28.09.2015 708,00 Kč
biondi999 28.09.2015 706,00 Kč
Bob1967 28.09.2015 702,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8964  17.09.2020  530,00 Kč 531,00 Kč
8812  24.11.2019  200,00 Kč 500,00 Kč
8690  27.10.2019  200,00 Kč 420,00 Kč
8627  13.10.2019  200,00 Kč 402,00 Kč
8033  21.10.2018  700,00 Kč 800,00 Kč
7698  04.02.2018  680,00 Kč 681,00 Kč
7401  09.07.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6801  29.01.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6673  01.01.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6585  18.12.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
6376  07.10.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
6051  09.05.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5949  28.03.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5855  01.03.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5490  26.10.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5434  12.10.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5358  28.09.2015  700,00 Kč 711,00 Kč
5252  17.08.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5043  22.06.2015  700,00 Kč 1000,00 Kč
4980  08.06.2015  700,00 Kč 720,00 Kč
4922  25.05.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
4891  11.05.2015  700,00 Kč 720,00 Kč
4335  13.10.2014  700,00 Kč 711,00 Kč
4007  12.05.2014  750,00 Kč 751,00 Kč
3953  28.04.2014  750,00 Kč 753,00 Kč
1614  25.06.2012  560,00 Kč 800,00 Kč

NÁLEZY BENÁTSKÝCH MINCÍ v Olomouci
Jedná se příznačně o místo, které bylo od konce 19. století několikrát zkoumáno archeology a může se tedy vykázat řadou nálezů, včetně mincí.

Mimořádně cenná lokalita Václavského (Dómského) návrší s katedrálou sv. Václava, kapitulním děkanstvím, pozůstatky středověkého hradu a torzálně dochovanou románskou architekturou byla díky příhodné poloze poprvé osídlena již v pozdní době kamenné, dále pak v době bronzové a od 9. století je obydlena kontinuálně až dodnes.

V průběhu výzkumů, prováděných na této lokalitě v osmdesátých letech 20. století pod vedením Víta Dohnala, byly kromě jiných artefaktů nalezeny i dva benátské groše – matapany ze 13. století. Starší typ (obr. 1), objevený v sekundární poloze při západním obvodu studňovité jámy v hloubce 155 cm pod povrchem spolu s větším množstvím chaoticky nahromaděných lid ských kostí a jejich zlomků, dal razit benátský dóže Marino Morosino (1249–1253), původcem mladšího typu (obr. 2) je Morosinův nástupce Ranieri Zeno (1253–1268). Uvedené benátské groše přitom nejsou jedinými z Olomouce známými středověkými ražbami italské provenience. V Benátkách má svůj původ také denaro piccolo, nejnižší mincovní nominál (12 denari picco li = 1 soldo), nalezený při výzkumu v Pekařské ulici ve vrstvě datované do 13. století. Další ražba z regionu Benátska byla objevena při výzkumu na Náměstí Hrdinů.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2016.

Zlaté cihly bez čísla stojí o 19 procent víc než ty číslované !
Novela zákona o DPH změnila klasifikaci uzančních zlatých slitků výrazným způsobem.

Praha - Novela zákona o DPH změnila klasifikaci uzančních zlatých slitků výrazným způsobem.

Již v roce 2004, po vstupu ČR do Evropské unie bylo investiční zlato osvobozeno od DPH a stalo se skutečným a vyhledávaným investičním nástrojem. Díky tomu mohou i fyzické osoby nakupovat zlaté cihly a zlaté mince jako investiční instrument bez nutnosti odvádět z tohoto nákupu jinak obvyklou daň z přidané hodnoty. Ta přitom činí plných devatenáct procent hodnoty investice.

Osvobození od nutnosti odvádět DPH se však netýká všech zlatých předmětů. Zlaté šperky, zlaté nugety nebo zlaté plakety, medaile, plastiky, sošky a další umělecká díla jsou daní dále zatíženy.

Stejně tak mince jejichž ryzost neodpovídá hodnotě stanovené zákonem ( 900 tisícin ) nebo slitky, které nejsou vyrobeny v několika málo certifikovaných rafinériích. Taktéž velmi staré mince ( pocházející z let před r. 1800 AD) na, které se už nahlíží jako na starožitnosti ztrácí v očích investorů tuto atraktivní výhodu.

Nyní po pěti letech přichází český stát s dalším omezením. Zlaté slitky, které se mohou prodávat bez daně musí mít vyraženy vlastní číslo, podobně jako jsou číslem označovány třeba bankovky.

Jaký účel tím český zákonodárce sleduje a kde se inspiroval však zůstává odborníkům nadále nejasné.

Je totiž známým faktem že některé certifikované rafinérie produkují jak číslované tak i nečíslované slitky ve stejné kvalitě, ve stejných technických parametrech a prodávají je ve stejný den za stejnou cenu bez ohledu na to zda slitky mají číslo nebo ne.

Praxe pak přináší řadu otázek na, které nějak chybí odpověď.

Nad vším však zůstává především etický rozměr této novely zákona o DPH. V jaké situaci je dnes investor, který si zvolil a nakoupil slitky firmy a která slitky nečíslovala, místo slitků firmy B, která číslovala ? Nevadí mu nenadálá změna jeho investičního zlata na neinvestiční zlato během jednoho dne ? Nevadí mu změna pravidel "uprostřed hry" ? Možná ano, ale nebyl tázán.

Názor veřejnosti ( laické ani odborné ) na tuto změnu v zákoně o DPH nebyl jejími navrhovateli jak se říká "vykomunikován". Ale ten kdo čte poctivě každý zákon přijatý naší sněmovnou nemůže být překvapený. Bude-li mít letos v Čechách problém se zpětným prodejem těchto nečíslovaných zlatých slitků, může tak učinit bez problémů v sousedních zemích.