AKTUÁLNĚ: Vykupujeme investiční zlato!

AUKCE #06051 - 200 Kč Založení Sokola

Číslo aukce: #  06051
Zahájení aukce: 26.04.2016

09.05.2016

Vyvolávací cena: 700,00 Kč
Dosažená cena: 701,00 Kč
(N16328067)

800,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 702,00 Kč

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Jaroslav Bejvl

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 12 200 ks
limit provedení b.k.: 8 000 ks
emise: 22.2.2012

Provedení Proof

Medailony se jmény slovenského kalendáře razí Pražská mincovna z ryzího zlata a stříbra. Vybrat si můžete z nabídky 92 slovenských jmen. Věnujte oslavenci originální medailon s jeho jménem. Podívejte se na naši nabídku.

PŘÍHOZY V AUKCI #06051

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
N16328067 09.05.2016 701,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8812  24.11.2019  200,00 Kč 500,00 Kč
8690  27.10.2019  200,00 Kč 420,00 Kč
8627  13.10.2019  200,00 Kč 402,00 Kč
8033  21.10.2018  700,00 Kč 800,00 Kč
7698  04.02.2018  680,00 Kč 681,00 Kč
7401  09.07.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6801  29.01.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6673  01.01.2017  700,00 Kč 701,00 Kč
6585  18.12.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
6376  07.10.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
6051  09.05.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5949  28.03.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5855  01.03.2016  700,00 Kč 701,00 Kč
5490  26.10.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5434  12.10.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5358  28.09.2015  700,00 Kč 711,00 Kč
5252  17.08.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
5043  22.06.2015  700,00 Kč 1000,00 Kč
4980  08.06.2015  700,00 Kč 720,00 Kč
4922  25.05.2015  700,00 Kč 701,00 Kč
4891  11.05.2015  700,00 Kč 720,00 Kč
4335  13.10.2014  700,00 Kč 711,00 Kč
4007  12.05.2014  750,00 Kč 751,00 Kč
3953  28.04.2014  750,00 Kč 753,00 Kč
1614  25.06.2012  560,00 Kč 800,00 Kč

Ze světa kovových známek (21) Známky s letopočtem
Pomineme-li psí známky, které se každoročně měnily a měly proto vyražený rok platnosti, lze konstatovat, že od XIX. století jsou české účelové známky většinou nedatované.

Když je letopočet vzácně uveden, nemusí být rokem ražby, jak je tomu u mincí, ale je připomínkou významného milníku v historii vydavatele ražby. Měl zejména u podniků poukazovat na letitou tradici a byl tak reklamním prostředkem a nástrojem v konkurenčním boji. Uveďme zde několik příkladů datovaných známek, které splňují výše uvedené charakteristiky nebo jsou něčím pozoruhodné.

Letopočty na ražbách konzumních spolků a spotřebních družstev jsou zpravidla spojené s rokem založení organizace. Nejinak tomu je u známek organizací a firem. Ročník 1904 na známkách Dělnického konzumního spolku v Kostelci, německy Weisskircher Arbeiter Consum Verein (W. A. C. V.), připomíná rok ustavení této podpůrné organizace (obr. 1). Rok založení měšťanského střeleckého sboru Jablonce nad Nisou připomíná mosazná známka na pivo s vročením 1760, uveřejněná v M+B 3/2011 str. 16. Letopočet 1828 nad literami VW na firemní známce Vítkovických železáren (obr. 2) je rokem založení podniku. Známka, jejíž účel ani způsob užití nejsou známé, se provedením hlásí do první poloviny XX. století. Lze se proto domnívat, že letopočet se mohl začínat uvádět v době stého výročí podniku a stal se později součástí firemního loga.
Datované peněžní známky Novokdyňské přádelny akc. spol. (obr. 3–4) jsou známé ve třech hodnotách1. Zatímco nejnižší nominál 5 má letopočet 1928, druhé dva vročení 1923. Nechce se věřit, že by výrobu hodnoty 5 dělilo od zbývajících pět let.

Intronisační ražby Vyšehradské kapituly
Královská kolegiátní kapitula sv. Petra a Pavla na Vyšehradě vznikla díky knížeti a prvnímu českému králi Vratislavovi.

Tento panovník, vládnoucí v letech 1061–1092 hrál důležitou roli v evropské politice jako nejbližší spojenec římského císaře Jindřicha IV. Za politickou a vojenskou pomoc císaři, zejména při tažení do Itálie, kde čeští bojovníci v roce 1083 významnou měrou pomohli k dobytí Říma, získal pro svou osobu královskou hodnost.

Historie Vyšehradské kapituly

Korunovace, uskutečněná 15. 6. 1085 v katedrále Sv. Víta na Pražském hradě, jednoznačně svědčila o velkém vzestupu panovnické moci a významu českého státu v kontextu evropské politiky.
Problémem vlády Vratislava byla jeho vlastní rodina, konkrétně jeho bratr Jaromír, v letech 1068–1070 pražský biskup. Spory s ním oslabovaly vnitřní stabilitu země. Tuto situaci Vratislav řešil geniálním tahem. Z Pražského hradu přesídlil na Vyšehrad, kde 29. 6. 1070 založil kolegiátní kapitulu. Alexandra II., římského papeže, požádal o její vynětí (exempci) z biskupské pravomoci a přímé podřízení papežské kurii, aby mohla plnit funkci protiváhy pražského biskupství a svatovítské kapituly. Papež sice potvrdil zřízení kapituly s titulem capitulum peringina (tj. velmi významná kapitula), s právem jejím členům nosit sandále a mitru, vlastní exempci však vyhlásil až papež Lucius II. listinou z 11. 4. 1144.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2011.