AUKCE #09658 - 200 Kč Založení Sokola

AKTIVNÍ AUKCE. PŘIHAZUJTE!

Číslo aukce: #  09658
Zahájení aukce: 18.09.2023

01.10.2023

Vyvolávací cena: 590,00 Kč
Dosažená cena: 591,00 Kč
(N25399417)

Cílová cena (kup teď): 2000,00 Kč
Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 592,00 Kč
DRAŽIT MŮŽE POUZE PŘIHLÁŠENÝ UŽIVATEL!

Pamětní stříbrná mince v hodnotě 200 Kč
Autor: Jaroslav Bejvl

průměr: 31 mm
hmotnost: 13 g
limit provedení proof: 12 200 ks
limit provedení b.k.: 8 000 ks
emise: 22.2.2012

DOPORUČENÍ

Nastavením limitu aktivujete svého robota, který bude chytře přihazovat za vás. Opakováním minimálních příhozů stanovených v této aukci na 1,00 Kč, bude soutěžit s ostatními účastníky aukce. Robot se sám deaktivuje, pokud pro vás získá prvenství nebo dojde k vyčerpání vaší limitní nabídky...

Tip: Zadejte v limitní nabídce cílovou cenu 2000,00 Kč a položku '200 Kč Založení Sokola' získáte ihned do své sbírky! Stanete se automaticky vítězem a dražba této aukční položky bude ukončena.

Upozornění: Úhradu vydražených položek požadujeme v hotovosti nebo bankovním převodem předem. Poštovné je stanoveno ve stejné výši jako při nákupu zboží.

TUNISKO 5 DINÁRŮ

Bankovka Pick#95a; 2013

Tunisko je stát v severní části Afriky. Jedná se o republiku, která se v arabštině označuje jako al-Džumhuríja at-Túnisíja, v arabské translaci ةيروهمجلا ةيسنوتلا . Historie bankovky o nominální hodnotě 5 dinárů se píše již od roku 1958, kdy byla vydána jmenované hodnoty Pick#59a jako nedatovaná.

Nosným motivem na aversu bankovky byl portrét presidenta Habib Bourguiba. U bankovky byla použita signatura 30 (Mansour Moalla & Hédi Nouira). Před rokem 1958 byl na území současného Tuniska frankový monetární systém (do roku 1957). Bankovka o nominální hodnotě 5 dinárů se pak objevuje ve všech vydaných emisích bankovek vyjma emisí z roku 1986 a 2005–2008. Těch bylo do roku 2013 dvanáct. V emisi z roku 1960 & 1962 byla bankovka 5 dinárů emitována dokonce dvakrát.

V následujícím příspěvku se budeme detailněji věnovat bankovce z roku 2013, Pick#95a. Emitentem bankovky je Banque Centrale de Tunisie. Bankovka je vybavena holografickým pruhem, který se označuje jako tzv. semiholografický pruh. V roce 2014A byl tento termín poprvé použitý v rozsáhlé studii o hologramech a jejich variantách. Ochranná funkce semihologramů je založena na jejich vizuálních projevech (barevnost, kinetické a 3D efekty), které jsou důsledkem difrakce světla na detailech struktury na úrovni nanometrů. Mikrostruktura je většinou reliéfní.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 5/2018.

Svatý Václav Mince, medaile, plakety a odznaky

Svatý Václav (* 907/908, † 28. 9. 935) byl českým knížetem a světcem, který je považován za hlavního patrona České země a symbol české státnosti. Dále je patronem junáků, vinařů a sládků.

O životě svatého Václava nejsou téměř žádné spolehlivé doklady. Kolem osoby tohoto knížete a jeho života proto dodnes panuje řada dohadů a otazníků. Není jisté jeho datum narození ani datum úmrtí.1

Jaký byl historický kníže Václav? Kromě díla saského kronikáře Widukinda z Corvey, čerpají historici své poznatky o knížeti Václavovi především z početných legend. Legendy knížete většinou líčí jako dobrého křesťana, zbožného a vzdělaného vladaře. Výsledky průzkumu dochovaných kosterních pozůstatků ukazují, že Václav musel být štíhlý, poměrně vysoký muž se svalnatou postavou, patrně fyzicky velmi zdatný. Václav byl synem přemyslovského knížete Vratislava I. a jeho manželky Drahomíry, pocházející z knížecího rodu Havolanů (polabští Slované). Jeho prarodiči byli první historicky doložený přemyslovský kníže Bořivoj I. jeho žena Ludmila, později prohlášená za svatou. Někdy mezi roky 915-921 se narodil Václavův mladší bratr Boleslav. Ponechme stranou politickou situaci v Čechách za vlády knížete Václava i jeho vztah k bavorským a saským sousedům s ohledem sílící tlak římskoněmecké říše na rodící se český stát, o tom je pojednáno v navazujících článcích tohoto čísla M&B. Na tomto místě je jen třeba připomenout si, že Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi během své návštěvy v sídle svého bratra Boleslava.2 Jednotlivé legendy se v líčení Václavovy smrti i data vraždy rozcházejí. Pravděpodobně nejstarší vyobrazení vraždy svatého Václava se nachází v tzv. Wolfenbüttelském rukopisu Gumpoldovy legendy z konce 10. století.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 4/2013

Mám rád ZLATÉ MINCE .CZ
©2003-2023 Zlaté mince - Numismatika. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů a fotografií je bez písemného souhlasu zakázáno.