AUKCE #08598 - 2006 Dog 1 Oz Australian gilded coin

Číslo aukce: #  08598

Vyvolávací cena: 599,00 Kč
Dosažená cena: 702,00 Kč
(rt62)

950,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 703,00 Kč
Příhozů: 2

Stříbrná mince s pozlaceným reliéfem.

průměr: 40.6 mm
hmotnost: 31.1 g

provedení b.k.

Dukáty a medaile s moravskými motivy jsou oblíbeným suvenýrem z Moravy. Připomínají Moravu návštěvám i vašim obchodním partnerům. Jsou cenné a dobře se s nimi cestuje. Každá mince reprezentuje krásy Moravy. Je malým poslem prastarého národa poutající pozornost.

PŘÍHOZY V AUKCI #08598

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
rt62 13.10.2019 702,00 Kč
Nick24237 08.10.2019 701,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8598  13.10.2019  599,00 Kč 702,00 Kč
8490  30.06.2019  599,00 Kč 599,00 Kč
8110  03.12.2018  890,00 Kč 890,00 Kč
8049  21.10.2018  890,00 Kč 890,00 Kč
7816  15.04.2018  890,00 Kč 890,00 Kč
7765  04.03.2018  890,00 Kč 891,00 Kč
7683  04.02.2018  940,00 Kč 940,00 Kč
7620  10.12.2017  940,00 Kč 940,00 Kč
7486  06.08.2017  1200,00 Kč 1200,00 Kč
7234  08.05.2017  1200,00 Kč 1200,00 Kč
7045  26.03.2017  1200,00 Kč 1200,00 Kč

ZE SVĚTA KOVOVÝCH ZNÁMEK (35) Hornické známky
Jedním z nejstarších druhů účelových ražeb jsou známky související s důlní činností.

Zvláštní horní ražby vznikly již v období antiky, rozšířené pak byly ve středověku a raném novověku, a to i v Českých zemích. Průmyslová revoluce vrcholící v 19. století přinesla vlnu ražby moderních důlních účelových známek, která přetrvala i ve století následujícím.

Speciální známky pro doly se pravděpodobně užívaly v římském impériu, kde byla těžba zvláště kovů na vysoké úrovni. Malé bronzové ražby (17-18 mm) s portréty Traiana, Hadriana, Romy či bohů kovů Apollona, Diany, Marse a Venuše a rubními nápisy METALLI DARDANICI, PANNONICI, VLPIANI, METAL(IS) AVRELIANI apod., někdy označené SC (se svolením senátu), bývají dávány do souvislosti s těžbou kovů v Illyricu. Jejich značná vzácnost zatím nedovoluje vyslovit konečný soud1. Nejstarší české horní známky jsou pozdně středověké ražby z Kutné Hory, jejichž společným znakem je oboustranně stejný obraz a průměr kolem 24 mm. Tři z nich popsal Josef Neumann (Neumann 1868, č. 28802-3, tab. 66 a č. 32953, tab. 71) (obr. 1-3). Později tyto ražby doplněné o dvě podobné uveřejnil Viktor Katz (Katz 1933), který legendy na nich uvedené interpretoval jako názvy dolů2. Na obrázku 4 je známka s opisem DIE GRVB CZWM GREIFFEN, tedy dolu U gryfa (Katz 1933, č. 5). Podobnou dosud neznámou důlní známku s liščí hlavou zveřejnil E. Polívka (Polívka 2003).

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2017.

Výrobní defekty na mincích (2)
V první části této mini série byly popsány jednotlivé fáze mincovní výroby od přípravy a zpracování mincovního kovu až po realizaci finálního produktu tj. ražbu mince.

Ve stručnosti byly představeny základní technologické postupy a operace včetně používaného mincovního nářadí a strojního zařízení. Cílem bylo vytvořit jakousi informační základnu, na kterou bude navázáno v dalším textu.

Výrobní defekty postřehnutelné na mincovních ražbách mohou mít řadu rozdílných podob. Tyto chyby v mincovně vznikaly v různých etapách výrobního procesu a mají řadu příčin. Jak bylo uvedeno na úvod I. části tohoto pojednání (viz časopis M&B 5/2014) skládalo se mincovní dílo ze tří základních fází. Zastavme se u prvních dvou – přípravné (příprava mincovního kovu: jeho čištění od zbytkových příměsí z hutní výroby, legování pro získání mincovní slitiny předepsané ryzosti, lití cánů a jejich žíhání) a mincířské (výroba střížků: zhotovování plátů a jejich úprava klopováním a kvečováním, žíhání a bělení, vážení). Vady vzniklé během přípravy mincovního kovu jsou dány zpravidla nedokonalostí tavby, postupů čištění a odlévání mincovního kovu. Svůj vliv měly i do jisté míry omezené možnosti dostupných kontrolních metod. Důležité také bylo nastavení kritérií pro hodnocení finálního výrobku, tedy vymezení toho, co ještě nebylo důvodem k vyřazení mince mezi vadné kusy (zmetky). Z dochovaného numismatického materiálu je dobře patrné, jak asi mohla tato kritéria vypadat. Vše samozřejmě záviselo také na době, kdy se ražba realizovala.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2014.