Aukce #07949 - 2006 - Proof - Národní kulturní památka Observatoř Klementinum v Praze

Číslo aukce: #  07949
Zahájení aukce: 11.06.2018

24.06.2018

Vyvolávací cena: 33900,00 Kč
Dosažená cena: 33900,00 Kč
Cílová cena (kup teď): 42000,00 Kč
Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 33900,00 Kč

Pamětní zlatá mince 2500 Kč z cyklu Kulturní památky technického dědictví
Autor: Josef Oplištil

průměr: 22 mm
hmotnost: 7,777 g, síla: 1,45 mm
provedení Proof emise 3800 ks
provedení b.k. emise 2100 ks

Kurz dolaru vám přináší český šlechtický rod Šliků. Ražbu jáchymovského tolaru zahájili již v 15. století. Od jeho slavného jména odvodil svůj název i americký dolar!

O medaile Barack Obama je mimořádný zájem.

Nová česká medaile vydaná u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze se setkala s mimořádným ohlasem a zájmem české veřejnosti.

Praha -

Krátce po zveřejnění informací o její ražbě v médiích byl rozebrán náklad stříbrné i zlaté medaile vydané ve váze 1 troyské unce. Poptávka několikanásobně přesáhla stanovený náklad 500 ks.

Mezi zájemci o medaili převažovali kupci kteří se rozhodli vložit své úspory do ryzího zlata v podobě investičních medailí vůbec poprvé. Na většinu sběratelů kteří si tuto medaili neobjednali včas se tak vůbec nedostalo.

V reakci na tento nebývalý zájem se připravuje vydání druhé zlaté medaile Baracka Obamy poloviční velikosti ( 1/2 troyské unce ).

Nová zlatá medaile bude mít hmotnost jedné poloviny troyské unce, t.j. přibližně 15.56 gramu. Bude ražena opět z nejčistšího zlata ryzosti 999.9/1000. Tzn. že z 1000 dílů medaile je 999.9 z čistého zlata. Průměr medaile bude 28 mm. I náklad této medaile bude přísně omezen na 2000 ks. Předpokládaná cena se bude pohybovat okolo 16.000 Kč.

Medaile budou raženy v provedení špičkové kvality, tzv. proof kdy je mincovní plocha medailí opakovaně leštěna až k dosažení zrcadlového lesku a reliéf medaile je matován.

Zájemci o její koupi se dočkají prvních dodávek začátkem května 2009.

Výtvarné provedení medaile bude stejné. Na licní straně medaile bude portrét Baracka Obamy. Rub medaile bude ztvárňovat panorama Pražského hradu a Bílého domu, které jsou sídly prezidentů České Republiky a Spojených států amerických.

Medaile jsou označeny značkou českého puncovního úřadu a vydává se k nim certifikát.

Zájem o tuto medaili se předpokládá nejen od investorů kteří neuspěli s poptávkou na první, větší medaili. Vzhledem k nižší ceně bude medaile dostupná ještě širšímu okruhu sběratelů. Zájemci si ji mohou rezervovat již nyní přes internet, na adresách :

Stříbrná mince k výročí rozluštění chetitštiny

200 Kč 2015

Počátkem 20. století byl v Malé Asii objeven velký archiv patřící bývalým chetitským králům obsahující neznámou řeč, se kterou si badatelé nevěděli rady. Bedřich Hrozný, patrně nejvýznamnější český orientalista, přijal pozvání do Istanbulu, aby zpracovával klínopisné texty. Se svým objevem vystoupil na přednášce „Rozluštění chetitského problému“, kde také přednesl první větu, kterou rozluštil: „Nyní chléb budete jísti, vodu pak budete píti.“ Výsledky svého bádání následně shrnul v knize „Jazyk Chetitů“, která se stala jedním z nejvýznamnějších milníků v dějinách světové orientalistiky. Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 100. výročí rozluštění chetitštiny českým orientalistou Bedřichem Hrozným. Mince o nominální hodnotě 200 Kč bude je prodeji od 3. června 2015.

V listopadu 2013 vyhlásila ČNB soutěž na pamětní stříbrnou minci ke 100. výročí rozluštění chetitštiny Bedřichem Hrozným. Soutěže se zúčastnilo 20 výtvarníků, kteří předložili celkem 40 sádrových modelů. Vyhodnocení soutěže uskutečnila dne 28. ledna 2014 Komise pro posuzování návrhů na české peníze. Jako odborný poradce se vyhodnocení soutěže zúčastnil Ondřej Rašín, ředitel Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.