AUKCE #07747 - 2009 - Proof - Národní kulturní památka Zdymadlo pod Střekovem

Číslo aukce: #  07747
Zahájení aukce: 19.02.2018

04.03.2018

Vyvolávací cena: 8380,00 Kč
Dosažená cena: 8381,00 Kč
(kejklik)

14900,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 8382,00 Kč

Pamětní zlatá mince 2500 Kč z cyklu Kulturní památky technického dědictví

průměr: 22 mm
hmotnost: 7,777 g
provedení Proof emise 10500 ks
provedení b.k. emise 3500 ks

Mince USA ze zlata a stříbra. Prohlédněte si výběr nejzajímavějších titulů amerických mincí. Zahraniční zlaté a stříbrné mince jsou vhodnou formou investice a u sběratelů jsou velmi oblíbené. Vyberte si z naší nabídky zahraničních mincí.

PŘÍHOZY V AUKCI #07747

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
kejklik 20.02.2018 8381,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8929  01.07.2020  7120,00 Kč 11251,00 Kč
8667  27.10.2019  7120,00 Kč 8401,00 Kč
8339  19.05.2019  7120,00 Kč 7357,00 Kč
8254  23.04.2019  7470,00 Kč 7902,00 Kč
8249  07.04.2019  7470,00 Kč 7551,00 Kč
8010  01.10.2018  7097,00 Kč 7136,00 Kč
7797  02.04.2018  8380,00 Kč 8381,00 Kč
7747  04.03.2018  8380,00 Kč 8381,00 Kč
6348  25.09.2016  8150,00 Kč 8152,00 Kč
3527  25.11.2013  7800,00 Kč 7801,00 Kč
1863  22.10.2012  10000,00 Kč 10001,00 Kč
1593  28.06.2012  9500,00 Kč 9501,00 Kč
1501  11.06.2012  8800,00 Kč 9100,00 Kč
1147  02.04.2012  8600,00 Kč 11000,00 Kč
1128  19.03.2012  8600,00 Kč 8601,00 Kč
1039  20.02.2012  8800,00 Kč 9751,00 Kč
1016  23.01.2012  8600,00 Kč 9001,00 Kč
958  26.12.2011  8600,00 Kč 8601,00 Kč

Jan Rolenc Specialista na slezské mince
K velkým znalcům historie slezského mincovnictví patří teprve čtyřiadvacetiletý student Jan Rolenc z Havířova.

O numismatiku se začal zajímat už v dětství, na slezské ražby se specializuje od roku 2008.

Sběratelství v jeho pojetí není pouhé statické hromadění mincí. Numismatik má mít především znalosti: o místě a době vzniku mince, o technologii tehdejší v ýroby i o historických souvislostech. To jsou pravidla, kterými se řídí student Slezské univerzity v Opavě Jan Rolenc. Sběratelství považuje za dynamický koníček, a proto, v ybaven fotoaparátem a poznámkov ým blokem, neváhá v yrážet do širokého okolí, aby navštěvoval historické objekty nebo pátral v zaprášených archivech. „Už jako dítě jsem obdivoval zahraniční mince, které vozili z dovolených většinou strýcové. Zlom nicméně nastal před osmi lety, kdy v Havířově otevřeli numismatickou prodejnu, a já jsem byl šokován, že třeba vídeňské feniky, mince z patnáctého století, se dají pořídit za pouhou stokorunu,“ zavzpomínal na událost, která odstartovala jeho odborný zájem. Právě zmíněné „drobáky“ se staly základem Janovy první sbírky, z níž mu ovšem dnes už mnoho nezbylo.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 6/2012

Medaile nejsou peníze, varovala Česká národní banka.
Česká národní banka zaostřila na medaile s miniaturou tisícikorunové bankovky.

Praha - Varuje veřejnost, že nejde o platné mince s nominální hodnotou 1 000 korun a zároveň vyzve společnost HMK GmbH, aby medaile upravila, nebo ukončila propagační akci.

Medaile společnost nabízí za 199 korun a při rychlém objednání k ní slibuje poslat ještě hodinky. Na jiných internetových stránkách však mincovní obchod nabízí pozlacené medaile za cenu 1055 korun.

Medaile má na jedné straně vyražen název státu "Česká republika", na druhé straně text "tisíc korun českých". Spojení těchto dvou motivů může podle centrální banky mást lidi, kteří si ji koupí, protože ji mohou považovat za platnou pamětní minci vydávanou ČNB.

"Medaile vydané soukromým subjektem v žádném případě nesmí obsahovat jakékoliv označení používající název české peněžní jednotky," uvedl mluvčí České národní banky Marek Petruš.

Banka uvedla, že pokud by byla medaile zneužita v peněžním oběhu a poškozená strana by ji přijala v dobré víře, že se jedná o zákonné platidlo, mohlo by se na jednání firmy HMK GmbH nahlížet jako na napomáhání k trestnému činu podvodu.