Zlato 1814.74 $/Oz
Stříbro 25.51 $/Oz
Platina 1053.97 $/Oz
Paládium 2674.26 $/Oz

AUKCE #08601 - 2013 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 2 dukát Ag

Číslo aukce: #  08601

Vyvolávací cena: 200,00 Kč
Dosažená cena: 401,00 Kč
(rt62)

685,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 402,00 Kč
Příhozů: 5

Pamětní medaile z ryzího stříbra
Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Rytec: MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Ražba: Pražská mincovna, a.s.

průměr: 25 mm
hmotnost: 8 g
ryzost stříbra: 999/1000 Ag
limit proof: 6000 ks
limit b.k.: 500 ks
limit patina: 500 ks
emise: 2013

Věnujte svým blízkým vánoční medaile. Dukát. Tradiční česká zlatá mince pro štěstí. Vánoční dar, který můžete věnovat každému. Zlaté a stříbrné medaile s vánočními motivy od Pražské mincovny.

PŘÍHOZY V AUKCI #08601

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
rt62 13.10.2019 401,00 Kč
Nick24237 08.10.2019 400,00 Kč
N95125979 11.10.2019 400,00 Kč
béda33 07.10.2019 203,00 Kč
Nick24237 08.10.2019 202,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8601  13.10.2019  200,00 Kč 401,00 Kč

PÍSMO NA MINCÍCH A MEDAILÍCH (2) Řecko – země, kde mince promluvily
Písmo na mincích a medailích? O čem se tady dá psát? Je to přece jasná a samozřejmá věc.

Třeba to ale tak samozřejmé a jasné není a bližší seznámení může překvapit. Vítejte tedy do světa skrytých významů a nenápadné krásy. Staré Řecko je naší první zastávkou.

Mramorové tělo bohyně Artemis s množstvím ňader by cizince, který navštívil Efes poprvé, asi překvapilo. Dvě chrámové kněžky, které si daly pod sochou schůzku, však zpodobení své paní dobře znaly. Setkaly se ostatně kvůli jiné věci. „Tohle jsi mi chtěla ukázat, Zoé?“ zeptala se ta starší a otáčela v prstech nově vyraženou minci. „No co, drachma se včelou, jenom nějak divně ozdobená.“ „To je právě to, Xenie, teď už všude berou jen tyhle. A ty ozdoby, o kterých mluvíš, to jsou znaky jména našeho města. Přečetla mi je představená. Ale neboj, všechny staré drachmy bez znaků nám město vymění.“Naše fiktivní scéna předvádí situaci, která se mohla odehrát při prosazení písma do mincovního obrazu. Trasy vývoje dvou velkých starověkých vynálezů, písma a mince, se v jednom okamžiku prostě musely protnout. Až do té chvíle si písmo vystačilo s hliněnou tabulkou nebo kamennou deskou. Mince se zase dlouho spokojovala se svou ranou formou kousku kovu, na kterém vladař vyraženým reliéfem zaručoval její hodnotu. Pak se ale něco změnilo, snad v myšlení lidí, možná v pravidlech obchodování. Dosavadní reliéf hlavy boha nebo figury zvířete už nestačil. Mincovní obraz doplnilo písmeno. Byl to historický okamžik, protože teprve jím se mince stala kompletní.

KRIZE OBĚŽIVA V ANGLII NA KONCI 17. STOLETÍ (2) Newton a padělatelé
Když Isaac Newton obdržel dopis o svém jmenování v královské mincovně, považoval to za příležitost jak se dostat do Londýna.

Z původně formálního místa se ale stala posedlost a z proslulého vědce se stal správce mincovny, který úspěšně zorganizoval přeražbu všech stříbrných mincí Anglie a stal se postrachem londýnských padělatelů.

Správce mincovny Isaac Newton byl v roce 1795 vědeckou celebritou, jejíž díla byla uznávaná po celé Evropě. Newton měl za sebou osobní krizi a byl rozhodnut se za každou cenu dostat z univerzity v Cambridge, kde se nudil. Jeho známí a přátelé po několik let oslovovali své patrony, aby slavnému vědci obstarali místo s odpovídajícím příjmem. V září roku 1795 přišla z Londýna zvláštní žádost: Mohl by se nejchytřejší muž Anglie Isaac Newton věnovat záležitosti národního významu a poradit, co má Anglie dělat s nedostatkem stříbrného oběživa? Newton se tímto problémem začal intenzivně zabývat a nakonec navrhl stažení všech stříbrných mincí z oběhu a jejich celkovou přeražbu tak, aby se nové mince nedaly okrajovat. Nové mince měly mít cenu kovu odpovídající nominálu, aby nedocházelo k jejich exportu. Newton zároveň doporučil změnit poměr ceny zlata a stříbra. Jeho návrh nakonec uspěl pouze částečně. 17. ledna 1696 bylo sice rozhodnuto o stažení všech mincí, ale nové ražby měly mít stejnou hmotnost.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2017.