AUKCE #08607 - 2013 - b.k. - Svatováclavské dukáty - 5 dukát Ag

Číslo aukce: #  08607

Vyvolávací cena: 360,00 Kč
Dosažená cena: 702,00 Kč
(polib69)

990,00 Kč

Minimální příhoz : 1,00 Kč
Minimální nabídka : 703,00 Kč
Příhozů: 10

Pamětní medaile z ryzího stříbra
Autor: ak. soch. Vladimír Oppl
Rytec: MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Ražba: Pražská mincovna, a.s.

průměr: 34 mm
hmotnost: 16 g
ryzost: 999/1000 Ag
limit proof: 6000 ks
limit b.k.: 500 ks
limit patina: 500 ks
emise: květen 2013

nepatrná oxidace

Pohádkové poklady České televize pro vaše vnoučata. Prohlédněte si naši nabídku medailí s motivem Pata a Mata, Chaloupky na vršku nebo Včelích medvídků.

PŘÍHOZY V AUKCI #08607

Zákazník Zadání limitu Dosažená cena
polib69 13.10.2019 702,00 Kč
Nick24237 08.10.2019 701,00 Kč
polib69 13.10.2019 699,00 Kč
rt62 13.10.2019 654,00 Kč
rt62 13.10.2019 603,00 Kč
muad_dibb 11.10.2019 502,00 Kč
muad_dibb 11.10.2019 500,00 Kč
Nick44743 09.10.2019 422,00 Kč
BV2 08.10.2019 420,00 Kč
tajtrlik 07.10.2019 361,00 Kč

# Ukončena  Vyvolávací cena Dosažená cena
8607  13.10.2019  360,00 Kč 702,00 Kč

Jarmila Truhlíková-Spěváková Mistři české numizmatiky
Životní příběh Jarmily Truhlíkové-Spěvákové by mohl sloužit jako názorný příklad síly lidského ducha.

Talentovaná pražská sochařka a medailérka se trpělivou prací a sebezdokonalováním vypracovala mezi elitní tvůrce české numizmatiky. Po rozdělení federace zvítězila v soutěži o návrh české oběžné koruny, podle její předlohy se razí také česká dvoukoruna. K tomu vytvořila řadu návrhů pamětních mincí a medailí. V době největší slávy však přišla osudová rána: v důsledku mozkové příhody jí ochrnula levá ruka a část těla. Jarmila Truhlíková-Spěváková se i navzdory handicapu dokázala vrátit na scénu a v roce 1997 zvítězila v soutěži o zlatou minci s tématem Karla IV. Medailérka žije v Praze. Její dcera Andrea Popprová (akademická malířka – restaurátorka), je autorkou a ilustrátorkou dětských knížek, pravidelně přispívá do časopisu Sluníčko.

Dokážete spočítat, kolik návrhů mincí a medailí jste za svoji kariéru vytvořila?

Nad tím bych se musela hluboce zamyslet, protože těch zpracovaných témat byly desítky. V roce 1974 získal můj návrh na Janka Jesenského druhou cenu a od té doby jsem se pravidelně účastnila soutěží vypsaných Českou národní bankou. Když uvážíme, že tyto soutěže se konaly třikrát do roka, ke každé jsem předložila alespoň dva nebo tři návrhy, bylo toho opravdu hodně. Realizace v podobě ražby se z toho dočkalo deset návrhů.

Do historie jste vstoupila především jako autorka současné české oběžné koruny. Jak návrh vznikal?

Byla jsem vyzvána, abych se zúčastnila soutěže, tak jsem se pustila do práce a vytvořila několik návrhů. Přemýšlela jsem, co na korunu dát. Říkala jsem si: když koruna, tak tam dám svatováclavskou korunu. Pak mě ale napadlo, že tu tam bude mít každý. A víte, že neměl? Za perličku považuji fakt, že vítězný návrh vznikl na Slovensku, kde jsem byla na dovolené.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 2/2012

Ze světa kovových známek (11) Hrací známky I.
Ražba hracích známek má v Čechách poměrně dlouhou historii.

Spielmarky či známky ku hře, jak se nejstarší nazývaly v obou úředních jazycích Českých zemí v období Rakouska-Uherska, ale nedoznaly u nás tak velkého rozšíření jako v Německu, kde je razily zejména norimberské ražebny od 19. století v tisících druzích.

Když ve druhé polovině 17. století skončilo počítání na linkách (viz M&B 4/2010, str. 11 ) a přestalo se užívat početních peněz, které ztratily svou původní funkci, jejich výrobci ještě dlouho dále označovali své ražby jako početní peníze – Rechenpfennige, ačkoliv to byly žetony1 s obrazovými motivy zrcadlícími politickou situaci především v Německu či v zemi, kam směřoval jejich export. Od konce 18. století začali výrobci početních peněz značit své produkty ražené někdy ze stejných razidel, která byla užita u početních peněz, nejprve francouzsky Ietton, Jeton, později i německy Spiel Mark, Spielmarke a Spiel Münze2. V 19. století se špílmarky staly hlavním výrobním sortimentem norimberských ražeben, i když ještě ve druhé polovině tohoto století někteří výrobci patrně z tradice ojediněle některé ražby značili Spiel und Rechenpfennig. Ražbou hracích známek norimberské ražebny pokračovaly v tradici odvíjející se od konce 15. století. Dominantní postavení získala v této oblasti firma Lauer, činná doposud. Od 19. století byly v Německu ražené i speciální hrací známku pro určité karetní hry, jakými byly skat, poker, bridge, Boston či whist. Tento typ hracích známek české provenience není znám.

Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 1/2013